Cioci buzi

Okładka książki Cioci buzi Agata Komosa-Styczeń, Anna Oparkowska
Okładka książki Cioci buzi
Agata Komosa-StyczeńAnna Oparkowska Wydawnictwo: Wilga Seria: Annanasy i gagatki literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Annanasy i gagatki
Wilga
2022-03-22
2022-03-22
24 min.

Pamiętacie te czasy, gdy konieczne było przywitanie się buziakiem z często kompletnie obcą osobą lub taką, której tym całusem nie chcieliśmy obdarzać? Osobiście miałam wiele takich sytuacji i za punkt honoru postawiłam sobie, że moich dzieci nie będę do tego zmuszać.
Bohaterka tej książki wyraźnie daje znać o swoich odczuciach związanych z przymusowym buziakiem. Nie jest to związane z brakiem lub złym wychowaniem, ale wyznaczaniem dziecięcych granic, potrzebą ich uszanowania i poczuciem bezpieczeństwa.
Te prosta, płynąca rymem opowieść to historia nie tylko dla dzieci, ale i dla nas, dorosłych, którzy już nie pamiętają i często nie wiedzą co kryje sie w dziecięcym wnętrzu lub też lekceważą ich granice. Chociaż ilustracje jak i rym mogą być trochę abstrakcyjne w odbiorze, to ich tematyka jest jak najbardziej istotna i ważna i po lekturze warto je omówić z małym czytelnikiem, by w pełni zrozumieć sens, dopytać o odczucia i pozwolić obu stronom na akceptację.

Uczucia dzieci to bardzo delikatny temat. Ogromnie cieszę się, że w ostatnich latach skupiamy się właśnie na tym, aby nasze pociechy wyrastały na świadome tego, co dzieje się w ich głowie. Że nie zmuszamy, uczymy się szacunku do drugiego człowieka. Jednak nadal znajdzie się ktoś, kto tego nie rozumie. Byliście kiedyś w sytuacji, w której osoba trzecia nie rozumiała Waszego dziecka i próbowała dopasować to do swoich starych standardów? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Anna Oparkowska i Agata Komosa-Styczeń wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa. W duecie opracowały ciekawą serię Ananasy i Gagatki. Do tej pory ukazały się dwa tytuły: GRRR… GRZMOT oraz CIOCI BUZI. Pierwszy tytuł poświęcony jest złości, która zwykle ma jakiś powód, jednak równie często odczuwana jest bez większego powodu. Dorośli bardzo często lekceważą tę złość, próbują rozbroić ją śmiechem, jednak nie zawsze wychodzi. Dziecko nie chce czuć się lekceważone, nic więc dziwnego, że w takich sytuacjach wybucha jeszcze większą złością. A wystarczy być przy maluchu, starać się zrozumieć te emocje, czasem nie mówiąc nic.

Kolejna książka mówi o bliskości, która nie przez wszystkie dzieci jest pożądana. Jeszcze do niedawna dorośli pozwalali sobie na dużo wobec dzieci, obecnie się to zmienia. Dzieci powinny mieć swoją przestrzeń, intymność, której nie mogą naruszać osoby z zewnątrz. Ciocia to nie mama czy tata. To trzeba uszanować, podobnie jak wszelkie sprzeciwy naszych pociech. Niestety, nie każdy to rozumie i nadal widać, że ta sfera jest przez dorosłych lekceważona.

Ananasy i Gagatki to fantastyczna seria od wydawnictwa Wilga, która, mam nadzieję, się rozrośnie. Jest wartościowa, porusza autentyczne tematy związane z dziećmi. Warto ją znać, warto czytać pociechom i tłumaczyć, jakie mają prawa.

Dziś chciałam Wam pokazać nową, rewelacyjną serię książek dla dzieci o emocjach i granicach.

Seria "Annanasy i gagatki" to krótkie, pisane wierszem opowiadania poruszające ważne z punktu widzenia dziecka kwestie.

"Cioci buzi" to tom, który pokazuje jak trudne dla dziecka jest naruszanie jego granic osobistych. Jak nie lubi kiedy zmusza się je do bliskości (buziaki, przytulaski) z ludźmi, którzy nie są im bliscy. Tłumaczy, że niechęć ta nie wynika ze złej woli, ale z tego, że każde dziecko we własnym tempie nawiązuje relacje i we własnym zakresie określa stopień ich zażyłości.

To naprawdę świetne książki! Takie trochę dla dzieci, ale trochę dla dorosłych, którzy w trakcie ich lektury z pewnością pochylą się i zastanowią nad kwestiami, które są tam poruszane. To książki ważne. Ważne, bo pokazują dzieci w najtrudniejszych dla nich momentach, kiedy są bezbronne i bardzo potrzebują naszego wsparcia, miłości i akceptacji.

Z pewnością często będziemy do nich wracać!

Czy zauważyliście w literackim świecie książek dziecięcych jakiś niedosyt?
Brakuje Wam jakich tytułów?🤔

Czytając dużo i zdecydowanie bardzo często, myślałam, że rynek wydawniczy jest w stanie się nasycić, jednak im więcej na ksiegarniczych półkach pojawia się tytułów tym bardziej zmieniam światopogląd.😉
Wystarczyło mieć dwójkę dzieci o zupełnie różnych potrzebach czytelniczych, różnych gustach i potrzebach.😅🤍

Dziś więc podsuwam Wam dwie poczatkowe książki serii "Ananasy i Gagatki" o wymownych tytułach: "Cioci Buzi" oraz "Grrr... Grzmot", którą przedstawia kapitalny team a więc Anna Oparkowska i Agata Komosa-Styczeń.

Co wyróżnia ja na tle innych?🤔
Bezsprzeczna prostolinijność.
Książki są rymowanymi wypowiedziami bohaterów doświadczających trudnych uczuć i emocji, a skoro są to dzieci och słowa ociekają szczerością i emocjami.
Tu nie będzie lukrowanych opowieści a realny świat który dostrzegają właśnie Ci najmłodsi.

"Cioci buzi" to zderzenie z rzeczywistością, w której dorośli naciskają na rzewne powitania dziecka z rodziną dla spełniania oczekiwań.
A przecież nie o to chodzi, prawda?
Ksiazka przełamuje stereotypowe myślenie i wskazuje lepsze możliwe rozwiązanie, które nie musi opierać się na przymusie a oswojeniu i rozmowie.

"Grrr... grzmot" to nic innego jak przedstawienie narastającego napięcia w dziecięcej postaci, która urasta do rangi prawdziwej bomby emocjonalnej. Wyjaśnia to, co kłębi się w dziecięcej głowie i wskazuje również rodzicowi możliwe sposoby na poradzenie sobie z przytłaczającą sytuacją.

Ksiazki są dobre a ujęcie tematów nowoczesne i ponad wszystko obrazowe. Rymowana forma interesuje malucha, a dosadne słownictwo wzmacnia przekaz choć przyznam, że osobiście kilka wyrażeń zmieniła bym na lepiej dopasowane.

Cóż ja to mówiłam?
Książek o dziecięcych emocjach nigdy dość!🥰

Czy zauważyliście w literackim świecie książek dziecięcych jakiś niedosyt?
Brakuje Wam jakich tytułów?🤔

Wystarczyło mieć dwójkę dzieci o zupełnie różnych potrzebach...

CIOCI BUZI, to ciekawa książeczka, która bierze pod lupę temat w życiu popularny i chyba bardziej dorosły powinien ją przeczytać - a najlepiej niech przeczyta ją CIOCIA, co chce BUZI. Dzieci też mają swoje granice i nie chcą by je przekraczała osoba tak naprawdę obca, jakaś tam, widziana raz na rok - ciocia.
Bardzo podoba mi się ta opowieść, choć były - w moim odczuciu - momenty przesadzone. Jest to jednak ważna kwestia, o której nie mówi się wiele, a myślę, że powinno. Dziecko, to OSOBA, taka jak DOROSŁY i tak jak Ja, czy Ty nie chce się z każdym całować. Buzi dajemy tym, których kochamy, a przynajmniej lubimy, a nie każdemu, kto nas odwiedzi i stanie na progu domu.
Jeśli chodzi o tekst Agaty Komosy-Styczeń, to nie jest idealny, ale nie jest też zły. To proste zdania, które nie są jednak dosłowne, a metaforyczne. Ładnie obrazują niepokój dziecka i poczucie osaczenia.
Lecz to ilustracje Anny Oparkowskiej podobają mi się najbardziej. Kolory są bardzo przyjemne, a kreska humorystyczna, dowcipna i celnie obrazująca problem.
CIOCI BUZI, to ładnie wydana pozycja, która ma rozsądny format, wielkość i śliczny papier. To ciekawa pozycja i dobrze będzie, jeśli poznają ją rodzice.

moja wolność kończy się wraz z wolnością drugiego człowieka
ANNANASY i GAGATKI
Wydawnictwo Wilga

Bardzo podoba mi się ta opowieść, choć były - w moim odczuciu -...

Pamiętacie w dzieciństwie te wszystkie imprezy rodzinne, gdzie trzeba było się przywitać z rodziną, a nasze bliższe/dalsze ciotki itp. zaraz rzucały się na nas z buziakami ?
Jako dziecko nie znosiłam tego , próbowałam robić coś innego byle się nie witać tak blisko z rodziną. Bohaterka tej książki ma również ten sam problem.
Książka niesie dla nas morał by nie zmuszać dziecka do takich czułości z rodziną bo nie zawsze ono może mieć na to ochotę.

To krótka opowieść , która pomaga nam zrozumieć emocje naszych dzieci, a przede wszystkim pomóc im sobie z nimi poradzić

Książka niesie dla nas morał by nie zmuszać...

"Ananasy i Gagatki" to nowa seria książeczek od Wydawnictwo Wilga autorstwa Agaty Komosy-Styczeń oraz Anny Oparkowskiej, która przybliża emocje, z jakimi borykają się najmłodsi.

Serię rozpoczynają dwa tytuły - "Cioci buzi" oraz "Grrr...rzmot".

"Cioci buzi" opowiada o dziewczynce, od której wszyscy oczekują, że będzie grzeczna i miła. Najbardziej nie podoba jej się to, że ma dawać buziaki dalekim ciociom, których nawet nie pamięta. Poruszony w książeczce problem pokazuje, dlaczego dziewczynka buntuje się przeciwko takim oczekiwaniom. Dorośli czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jak takie z pozoru niewinne sytuacje wywołują duży stres u dziecka. Co innego buziak, czy przytulas od mamy, a co innego od dalekiej krewnej, której dziecko nawet nie pamięta.
Z kolei "Grrr...rzmot" opowiada o chłopcu, który ma kiepski dzień. Drażni go to, że dorośli oczekują precyzyjnego wyjaśnienia przyczyn słabszego nastroju. Wyjaśnia, że zamiast dociekliwych pytań potrzebuje po prostu bliskości rodzica, a nie podniesionego głosu i strofowania.

Obie te książeczki warto przeczytać z dzieckiem i porozmawiać o emocjach. Emocjach, które czasami dla dzieci są niezrozumiałe i zaskakujące. Strach, złość, wstyd - wszystko trzeba oswoić i nauczyć się nad tym panować, ale warto rozmawiać z najmłodszymi oraz pokazywać im, jak radzić sobie w trudnych momentach.

Bardzo wartościowe i potrzebne książeczki, pozycja obowiązkowa w biblioteczce malucha.

Za egzemplarze do recenzji serdecznie dziękuję Wydawnictwo Wilga.

Serię rozpoczynają dwa tytuły - "Cioci buzi" oraz "Grrr...rzmot".

Ananasy i Gagatki to nowa seria od @wydawnictwo_wilga która od razu przykuła moją uwagę.

W tej serii ukazały się na razie dwie książeczki:
- "GRRR... Rzmot" oraz
- "Cioci Buzi"

Są to niewielkie książki, których tekst jest wierszowany, a ilustracje dosyć niezwykłe. Przypominają trochę dziecięce rysunki, dokładnie tak samo jak grafiki zdobiące okładki.

Bardzo ciekawa jest tematyka, którą poruszają te książki. Każda z nich opowiada o dzieciach, których zachowanie przez dekady uważane było za "niegrzeczne" . Na szczęście, to się zmienia, między innymi dzięki takim książkom jak te.

"Cioci Buzi" to opowieść o dziewczynce, która nie ma ochoty dać buzi swojej cioci.
Ta dziewczynka lubi przytulać się z mamą i gilgotać z bratem, ale ciocia nie jest dla niej aż tak bliską osobą, by dać jej całusa.

Czy dyskomfort związany z przekraczaniem granicy drugiego człowieka zarezerwowany jest tylko dla dorosłych? Oczywiście że nie! A ta mądra książka wyjaśnia to w żartobliwy i prosty sposób.

Koniecznie przeczytajcie ją ze swoim dzieckiem. Po to, żeby wiedziało, że nie musi dawać buzi, jeśli tego nie chce. Ta książka przyda się także dorosłym, którzy tak często każą dzieciom dawać te buziaki....

"GRRR... Rzmot" to z kolei pouczająca lekcja o tym, że dzieci, tak samo jak dorośli odczuwają cały wachlarz emocji, także złość.

Jak często pozwalacie dziecku na wykrzyczenie swojej złości? Dajecie mu przestrzeń na wybuch, którego potrzebuje? Bo czasem trzeba zrozumienia i bliskości, a czasem trzeba pozwolić na GRRR..RZMOT!

Świetnie zapowiada się ta nowa seria. Jestem bardzo ciekawa kolejnych tytułów. Uważam, że poruszana przez nią tematyka jest bardzo ważna I trzeba o niej rozmawiać.

W tej serii ukazały się na razie dwie książeczki:
- "GRRR... Rzmot" oraz
- "Cioci Buzi"

Bardzo ciekawa...

Nowa seria książeczek dla dzieci „Ananasy i Gagatki” ukazuje dzieci takimi, jakimi są, nie takimi, jakimi chcieliby widzieć ich dorośli.
Znajdziecie tu krótki rymowany tekst i wymowne ilustracje. Jednak nie to jest tu najważniejsze, a treść, która skupia się na poszanowaniu indywidualności dziecka.

W książeczce „Cioci buzi” owy szacunek skupia się na cielesności dziecka. Ma ono prawo samo decydować, komu da buziaka i kiedy. I nikt nie może go do tego zmuszać. Jest to bardzo ważna kwestia, mocno rzutująca na przyszłość, aby dziecko samo potrafiło wyznaczać granice i by czuło kontrolę nad własnym ciałem. Warto o tym pamiętać już od najmłodszych lat.

Te książeczki w ciekawy sposób pokazują, że dzieci to też ludzie, tylko trochę mniejsi. Polecam te tytuły jako mamą, ciocia i nauczycielka przedszkola.

W książeczce „Cioci buzi” owy szacunek skupia się na cielesności dziecka....

Lubiliście buziaki od cioci? Ja nie. Drażniły mnie i czułam duży dyskomfort z tym związany. „Cioci buzi” to mądra książeczka o tym by pozwolić dziecku wyrażania swojego zdania odnośnie tego co czuje w przypadku dyskomfortu, który występuje gdy ktoś przekracza pewną granicę. Dziecko wtedy może czuć strach, wstręt, złość, że ktoś każde mu to zrobić. Może z czasem zmieni zdanie, będzie chciało się przytulać do kogoś innego niż domownicy. Ale to dziecko o tym powie a nie my.
Książeczka napisana jest wierszem. Na każdej stronie znajduje się niewiele tekstu, ale wystarczająco by przekazać czytelnikowi jak bohater czuje się. Za to ilustracje w pełni wyrażają to jak czuje się ktoś kto czuje złość czy dyskomfort spowodowany przekroczeniem pewnych granic. Książeczka jest świetnym narzędzie do rozmowy z dzieckiem o emocjach jakie mu towarzyszy na co dzień lub w mało komfortowych dla niego sytuacjach, jak wizyta całuśnej cioci. Pozwala ona zrozumieć dziecku emocje a nam dorosłym spojrzeć na nie z punktu widzenia dziecka.

• Dziecięcy świat
  • Czytam sobie 2023
  • Dla Anieli
  • Ciocia, wujek
  • Samodzielne
  • Zuzi biblioteczka
  • DZIECI

Dodaj cytat z książki Cioci buzi