Okładka książki Why Women Have Sex: Understanding Sexual Motivations-From Adventure to Revenge (and Everything in Between) David M. Buss, Cindy Meston
David M. BussCindy Meston Wydawnictwo: Vintage Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Vintage Publishing
2010-09-07
2010-09-07
psychology sex seksuologia psychologia psychologia ewolucyjna

Pojawiło się kilka ciekawych wątków, np. o wpływie depresji i leków antydepresyjnych na seksualność kobiet, jak i o mechanizmach psychologicznych, przy pomocy których kobiety chronią się przed gwałtem. Spodziewałam się jednak trochę więcej po tej książce, była dla mnie trochę za bardzo jak referat.

Pozycja bardziej ukierunkowana w naukowe spojrzenie na temat. Szukałem praktycznych opisów relacji i odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Może analiza na tle amerykańskiego społeczeństwa wpływa na mieszany odbiór.

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 3 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo przyjemnie się czyta. Wiele stawianych tez, jest popartych przykładami lub badaniami.

Pomimo kilku ciekawych spostrzeżeń i badań, książka przedstawia raczej nikłą wartość naukową. Po pierwsze razi mało pogłębiona analiza przedstawionych faktów. Po drugie spojrzenie, w znacznej mierze, z perspektywy amerykańskiego społeczeństwa. Coś pomiędzy książka popularnonaukową, a forum internetowym dla kobiet.

Nic odkrywczego nie znalazłam, a szkoda a do tego powtórkowe teksty z innej pozycji Bussa (Morderca za ścianą). Mam jeszcze na półce Bussa o zazdrości ale narazie sobie daruję bo prawdopodobnie tak również są powtórkowe opisy.
Najciekawszy jak dla mnie był początek i rozdział 1 "Zapach, ciało, twarz, sposób poruszania się, osobowość oraz tak tak poczucie humoru),teraz ostatnio bardzo na czasie (patrz program tvnowski "Ślub od pierwszego wejrzenia").

Jedna z najlepszych książek o seksie, jakie w życiu czytałem. Polecam wszystkim pacjentom.

Szybko się czyta, dobrze zorganizowany tekst na kartkach. Książka zawiera wiele cytatów z wypowiedziami ankietowanych pań, a nie posiada tabel i wykresów ze statystykami. Spodziewałam się bardziej raportu a nie stosunkowo szczegółowego i obszernego, acz wnikliwego zarazem studium przypadku. Omówiono kilka(naście) powodów z rzeczonych 238, które nawet nie wiem jak wyglądają - niestety. Rozczarowała mnie taka... hm? popularna, nie naukowa forma narracji tej lektury. Często na kartach książki pojawiały się hasła wysypywane jak z encyklopedii i nigdy nie wytłumaczone, a szkoda (tu np. podział na różne orientacje seksualne). Znowuż w innych miejscach ciężko było przebrnąć przez nieco oczywiste opisy zachowań w danej sytuacji i, wydawałoby się, naturalnych ich konsekwencji. Książka niestety zbyt popularna, a nie naukowa. Ładnie wydana i stosunkowo dobrze zredagowana. Pozostawia jednak niedosyt, przykre wrażenie niedoinformowania i poznania jedynie ogólnego zarysu; denerwuje brakiem rozwinięcia czy też bardziej adekwatnie - uszczegółowienia konkretnymi wynikami prowadzonych badań, danymi statystycznymi.

Ulubiona Bussa :)

Ulubiona Bussa :)

Najpierw przeczytałam tytuł - "Dlaczego kobiety uprawiają seks?" - i pierwsze, co chciałam sprawdzić, to czy przypadkiem autorem tego opracowania nie są "amerykańscy naukowcy". Nie, żebym zarzucała cokolwiek amerykańskiej nauce, ale jakoś po lekturze tej książki przestało mnie dziwić, dlaczego to Ameryka w obiegowej opinii jawi się jako ojczyzna absurdalnych i głupich badań.
Na dobry początek wzięłam sobie karteczkę i jako kobieta dokonałam naukowego podsumowania, dlaczego w zasadzie uprawiam seks. Potem głęboko zastanowiłam się, dlaczego powstają takie książki? Czy kobiety naprawdę są takim naukowym, społecznym i ewolucyjnym ewenementem, że trzeba badać podobne kwestie? Jeśli tak, to proponuję zbadać również, dlaczego kobiety jedzą (a co za tym idzie, dlaczego nie jedzą) albo dlaczego kobiety wydalają (i jakie wiążą się z tym kłopoty - nieprzypadkowo japońskie sedesy mają funkcję zagłuszania niepożądanych odgłosów szumem wody). Ja natomiast spokojnie poczekam, aż ukaże się książka przystępnie wyjaśniająca, dlaczego mężczyźni uprawiają seks - książka "amerykańskich naukowców" wyraźnie sugeruje, że nie mają po temu żadnej motywacji.

Dlaczego zatem kobiety uprawiają seks? Otóż dlatego, że lubią, mogą i chcą, dlatego, że poprawia im samopoczucie, wpływa na ocenę, prestiż społeczny i awans zawodowy, a także w celu załatwienia pewnych społecznych kwestii w postaci, na przykład, zemsty. Ach, no i oczywiście dla świętego spokoju oraz dlatego, że wydaje im się, że tak trzeba. Czy ktoś naprawdę jest zaskoczony?
To, co w takich opracowaniach jest najgorsze, najbardziej wstrętne, obmierzłe i krzywdzące, to utrwalanie koszmarnie krzywdzących stereotypów pod płaszczykiem naukowej powagi. Panie z natury dążą do związków monogamicznych, żeby zapewnić potomstwu jak najlepsze warunki do rozwoju, panowie z natury dążą do poligamii, żeby zostawić po sobie jak najwięcej genów. Rzeczywiście, mentalność zmienia się znacznie wolniej niż warunki gospodarcze, ale ponieważ zeszliśmy z drzew jakiś czas temu, to może czas by było przestać usprawiedliwiać pewne nierówności ewolucją i zachowaniami atawistycznymi - albo chociaż nadmienić, że można inaczej?
Oczywiście, rozumiem, że jest to opracowanie roszczące sobie pretensje do naukowości, skutkiem czego autorzy nie mogli sobie pozwolić na żaden osobisty komentarz. Tyle tylko, że obok kwestii seksuologicznej poruszone zostały kwestie społeczne, obecnie, według mnie, w najwyższym stopniu godne uwagi i jako takie zasługujące na komentarz. Pewnie, że kobieta po trzydziestce planująca założenie rodziny będzie zwracać uwagę na sytuację materialną swoją i partnera, nie ma w tym nic dziwnego ani cynicznego. Ale dlaczego siedemnastolatka czuje presję społeczną, żeby sypiać z chłopcem, chociaż wcale tego nie chce - usprawiedliwianie takiego niewyrażonego wprost przymusu naturą, ewolucją i całą masą podobnych bzdur zakrawa na absurd.
Przy okazji, nie przemawia do mnie sama idea tej książki: bardzo wygodnie jest usprawiedliwiać biologią i ewolucją zachowania seksualne kobiet w USA, także emigrantek. Tyle tylko, że jest paskudne naciąganie i fałszowanie obrazu - uczciwiej byłoby przyznać, że nie wszystkie zachowania są wynikiem spuścizny po małpich przodkach, a na większość z nich ma niebagatelny wpływ kultura i normy społeczne. Na dobry początek proponuję małą analizę, dlaczego kobiety uprawiały seks w XIX wieku. Jest szansa, że para światłych badaczy zakopie się w bibliotekach, a na kolejne podobne dziełko poczekamy szczęśliwie dłużej niż dekadę.

Jedyna zaleta tej książki to śliczne opisy preferencji seksualnych respondentek, które zrywają z mitem o opozycyjnych seksualnościach homo-hetero. Moim faworytem było określenie "na ogół heteroseksualna". Światełko w tunelu, zaiste.

• Psychologia
  • Poradniki
  • Seksuologia
  • Psychologia

David M. Buss Dlaczego kobiety uprawiają seks? Motywacje seksualne - od przygody po zemstę Zobacz więcej