Nauczyciel z Polski

Nauczyciel z Polski
JS & Co
2021-01-27
2021-01-27
nauczyciel szkoła pedagogika szulski nauczanie

Czytając płakałam a to ze śmiechu a to ze wzruszenia co kilka stron. Sztuka tak umieć pisać. Ksiażka, w której autor (wraz ze swoimi wychowankami i zaproszonymi gośćmi) z dystansem do siebie i świata, autoironicznie przekazuje tak dużo wartościowej wiedzy, że mój egzemplarz roi się od zakładek, miejsc w tekście do których będę chciała wrócić. I żałuję, że nie mogę się cofnąć do takiej szkoły! Brawo!

Świetna!!! Mądra, wzruszająca i zabawna opowieść o budowaniu szkolnej społeczności. A może nawet bardziej uniwersalnie, o budowaniu więzi z drugim człowiekiem.

Wow. Zupełnie nie tego się spodziewałam. Połączenie rzetelnej wiedzy z felietonami, fabularyzowany poradnik, trochę powieści, opary absurdu do tego, dystansu do siebie? Nie wiem jak to zakwalifikować gatunkowo ale z całą pewnością jest to jedna z najlepszych książek o edukacji jaką czytałam. Niektórych pewnie mocno zaboli. Ale tym co kochają pracę w szkole, rodzicielstwo, na pewno doda skrzydeł i nadziei. Polecam!

W zalewie złych informacji o edukacji aż miło było trafić (zresztą z polecenia mamy dwójki licealistów) na tę mądrą książkę. Biblia pomysłów, psychologicznej wiedzy, doświadczeń autora który idzie pod prąd i buduje młodym kawałek pięknego świata (a że łączą go młodzieżą trwałe budujące więzi, widać w esejach jego uczniów na końcu książki - są poruszające). Czytajcie, bo tak wyglądać powinna szkoła XXI wieku, z której wyjdą mądrzy i zdrowe psychicznie młodzi ludzie.

To jest must have dla każdego nauczyciela, rodzica i w ogóle każdego kto pracuje z ludźmi. Dużo aktualnej wiedzy, mnóstwo konkretnych pomysłów, a wszystko podane w znakomitym stylu, pełnym soczystego humoru i szacunku do człowieka, choćby miał te naście lat.
Lektura zapewnia i sporą dawkę aktualnej wiedzy i mnóstwo zabawy. Nie pożałujecie. Polecam, podobnie jak i na okładce poleca ją Jurek Owsiak!

W ostatnich latach nie czytałam niczego równie dobrego o edukacji polskiego autora. Szacunek za mądrość, humor, dystans do siebie.
* widzę, że książka jest atakowana a po treści wpisów z "1" wnoszę, że osoby piszące nie miały tej ciepłej, pełnej uroku książki w ręku.
** jeszcze do atakujących: poszukanie recenzji książki od osób które się naprawdę na edukacji znają, nie jest takie znowu bolesne i nie zajmuje dużo czasu. Pełno ich w necie i pochodzą od fachowców, a nie pożal się boże youtuberek/hejterek.

Takich fantazji na temat swojej własnej wspaniałości jako nauczyciela jeszcze nie czytałam. Okropne to.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przerażające ze taki człowiek jest nauczycielem przez wiele lat. Opisuje z ZACHWYTEM jak stosuje przemoc psychiczna i emocjonalną. Ciężko słuchało się wywiadu z jego byłą uczennica z Kasią Babis. Przeraża brak refleksji i wrażliwości u czytelników.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura prowokująca, skłaniająca do refleksji nad kondycją współczesnej szkoły i młodzieży w okresie dorastania. Wyzwala rozmaite emocje i nie pozostawia obojętnym. Obowiązkowa lektura dla każdego wychowawcy.

To jest HIT! Bez kitu, napisałam elaborat ale jednak po zastanowieniu zmieszczę się w kilku zdaniach. I przeczytajcie KONIECZNIE! Autor umie w edukację i pisanie !@#
To zabawna (nawet bardzo),pełna subtelnej autoironii opowieść o tym jak wygląda praca nauczyciela, wychowawcy, a zapewne także rodzica. Aż pęka od śmiałych, prostych, skutecznych pomysłów na pracę z nastolatkami. Podparta gronem autorytetów, fachowymi źródłami i cream de la cream - wypowiedziami wychowanków. Gdyby tylko ludzie w szkołach chcieli wziąć sobie do serca to co proponuje i do czego namawia autor, zamiast tworzyć przemocowe środowiska edukacyjne albo naparzać się w necie w obronie swoich, jedynie słusznych racji. Lektura OBOWIĄZKOWA!

• Edukacja
  • Biografia autobiografia pamiętnik