Zapisany w kręgach

Góry Books
2017-09-23
2017-09-23
wspinaczka

Marek Raganowicz to aktualnie jeden z naszych najlepszych eksportowych wspinaczy bigwallowych, no i przede wszystkim wybitny solista. To tak tytułem wyjaśnienia, bowiem jeśli ktoś szuka w tej książce opisu jego przygód na Trango Tower, Polar Sun Spire czy ścianie Trolli, to ich nie znajdzie. „Zapisany w kręgach” to oczywiście książka, która klasyfikuje się do kategorii literatury górskiej, ale jej siła, jej piękno nie wynika z niezwykłych dokonań bohatera. To nie jest „bujdałka” o niewiarygodnych przejściach alpinistycznych, ani o przekraczaniu granic niemożliwego we wspinaczce. To książka o miłości do wspinaczki, miłości trudnej, pełnej wzlotów i upadków, tak jak w życiu każdego z nas. Dlatego „Zapisany w kręgach” jest książką tak niezwykłą, gdyż zmagania autora z jego pasją, podobnie jak z życiem pozawspinaczkowym, mają wymiar uniwersalny. Czyż każdy z nas nie podążał za nieuchwytnymi marzeniami, potykał się, raz zniechęcał do walki, a raz podnosił i próbował dalej?
Zapisany w kręgach jest napisana niczym prawdziwa powieść, której akcja toczy się w przełomowym okresie historii Polski. Rok 1989 to nie tylko granica między komuną, a demokracją, ale dla polskiego światka wspinaczkowego to data końca „złotej ery polskiego alpinizmu”, kiedy z panteonu gwiazd odeszli na zawsze tacy wielcy himalaiści jak Chrobak, Heinrich, czy w końcu Jurek Kukuczka, a ci którzy zostali, rzucili się w wir dynamicznego polskiego kapitalizmu. Zimowe wyzwania w Tatrach, Alpy i Himalaje przynoszą bohaterowi gorycz porażek, niezwykłych przygód i sukcesów dostarczają mu za to poczynania na ścieżce biznesu. Miłość do wspinaczki nie gaśnie jednak i w chwili, kiedy życie bohatera po raz kolejny się rozlatuje, jak domek z kart, to właśnie ona wskazuje mu drogę, po której wydobywa się z mroku.
Zapisany w kręgach to jedna z najlepszych „powieści” jakie ostatnio czytałem i poruszyła mnie jak mało która. Dziękuje autorowi. 10/10

Najlepsza książka w tematyce około górskiej, jaką dotychczas czytałam. Może dlatego, że tak mało w niej gór, a tak dużo człowieka? Może dlatego, że jest tak inna, tak świeża i pokazuje po prostu drogę? Nie skupia się na cierpieniu, patosie, sukcesie. Nie, to droga jest w tej książce najważniejsza. Polecam!

Świetna książka nie tylko o górach i wspinaniu.

Świetna książka nie tylko o górach i wspinaniu.

Jedna z lepszych książek, jakie miałem w rękach. Może to moja wrażliwość, ale autor pięknie opowiada o życiu, po prostu o życiu, którego melodią w tym przypadku jest wspinanie. Czyta się z wypiekami na twarzy, wzruszeniem i zachwytem nad pięknem człowieczeństwa.

Jak na książkę górską niezła, ale do kanonu polskiej literatury, nie tylko górskiej, raczej nie wejdzie. Zachwyty nad dnią zdecydowanie przesadzone.

Marek Raganowicz za „Zapisanego w kręgach" w konkursie na Najlepszą książkę górską roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju. Zasłużenie. Tak świetna literatura górska trafia się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Regan potrafi świetnie przekładać swoje myśli na papier. Są tu sportowe wyzwania, jest cisza skał, samotność, nie tylko górska, ba!, jest także suspens i sensacyjna akcja. Emocje pulsują w jazzowo-rockowym rytmie. Trudno się od tej książki oderwać, zapada gdzieś w podświadomość i ciągle o sobie przypomina. W pewien sposób to opowieść pokoleniowa, nie tylko dla wspinaczkowej braci. Bo też to znacznie więcej niż zwykła książka o wspinaniu. Warto przeczytać!

• Góry
  • Górskie