Arcydzieło nieznane

Okładka książki Arcydzieło nieznane Andrzej Kijowski
Okładka książki Arcydzieło nieznane
Andrzej Kijowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
1964-01-01
1964-01-01

Okładka książki Karta nr 109 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Aleksander Gieysztor, Zbigniew Gluza, Maciej Iłowiecki, Ryszard Kaczmarek, Andrzej Kijowski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Paula Sawicka, Jan Józef Szczepański, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Wajda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Zakrzewski
Karta nr 109 /... Stefan Bratkowski, ...
Okładka książki Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, Helena Boguszewska, Ludwik Flaszen, Paweł Hertz, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Andrzej Kijowski, Jerzy Kornacki, Anna Kowalska, Jalu Kurek, Hanna Malewska, Jan Nepomucen Miller, Artur Sandauer, Anatol Stern, Adam Ważyk, Jerzy Zawieyski
Rachunek pamięci Flora Bieńkowska, H...

Niesamowicie intrygująca. Zachwyciło mnie już pierwsze zdanie: "Powieść polska urodziła się pod antyromantyczną gwiazdą”. Dobrze określa to, czego będzie dotyczył zbiór, a jednocześnie mówi na tyle mało, by czytelnik chciał kontynuować.

Andrzej Kijowski bardzo dokładnie i merytorycznie przedstawia historię problematyki polskiej powieści, czasem zestawiając ją z powstającymi równolegle powieściami europejskimi i amerykańskimi. Lwią część zajmuje analiza literatury opisującej II wojnę światową, nazistowską okupację i postawy Polaków wobec Holokaustu. Kijowski zauważa, że dopiero doświadczenie II wojny zrównało w czasie doświadczenia Zachodu i Polski i wymusiło na Polakach wyściubienie nosa ponad własną kwestię wolnościową. I to doświadczenie zostawia w polskich autorach poczucie zagubienia, utraty człowieczeństwa i wiary w dotychczasowy cel literatury. Jak opisuje Kijowski, wynikiem tego uczucia jest bunt i “proces przeciwko kulturze” wytoczony przez Tadeusza Borowskiego.

Podobało mi się skupienie na polskiej literaturze “rozliczenia” z lat 40-tych i 50-tych, bo wiedziałam o niej niewiele. Kijowski przytacza opisywane utwory czytelnikowi i objaśnia ich kontekst historyczno-społeczny, ale także powody, dla których je wybrał. Tworzy szeroki obraz tego, jak ta literatura wyglądała. I dobrze, że tłumaczy, bo z niektórymi tytułami spotkałam się pierwszy raz. Obawiam się, że ta lektura będzie dla przyszłych czytelników niejasna. Niektóre nazwiska już dla mnie są zagadką, a tematy dość odległe. Jednak Andrzej Kijowski sam zdaje sobie sprawę, jak krótkie życie ma krytyka literacka - żartobliwie komentuje, że jego spostrzeżenia po latach mogą wyłącznie nadać się komuś na cytat. Lecz ma rację. Jego niezwykle trafne komentarze i ambitne podsumowania są warte zapisania z myślą o przyszłych pracach.

Polecam tę lekturę tym, których interesuje krytyka literacka i dzieje naszej literatury. To ładne podsumowanie nie tylko tego, co w literaturze, ale i społeczeństwie powojennym. Choć znalazłam tę książkę właściwie przypadkiem, jestem wdzięczna, że to się stało.

Dodaj cytat z książki Arcydzieło nieznane