Bellingcat: ujawniamy prawdę w czasach postprawdy

Okładka książki Bellingcat: ujawniamy prawdę w czasach postprawdy Eliot Higgins
Okładka książki Bellingcat: ujawniamy prawdę w czasach postprawdy
Eliot Higgins Wydawnictwo: Post Factum reportaż
reportaż
We Are Bellingcat: An Intelligence Agency for the People
Post Factum
2021-02-11
2021-02-11
Radosław Madejski
śledztwo Bellingcat polityka

Ciekawy wgląd w realia działania grupy "białego wywiadu"

Ciekawy wgląd w realia działania grupy "białego wywiadu"

Ciekawa pozycja opisująca początki białego wywiadu napisana przez założyciela organizacji. W opisanych przykładach widać jak wiele pracy i czasu wymaga znalezienie odpowiedzi na nurtujące dziennikarzy pytania. Jednak przez całą lekturę nie mogłam przestać myśleć o tym co się nie udało, ile śledztw zostało przerwanych, co jeśli jakiś wolontariusz się pomylił albo kogoś niesłusznie oskarżono. Bardzo brakuje mi tutaj drugiej strony medalu albo chociażby rozmów ze współpracownikami. Świetna biografia ale słaby reportaż.

Daje radę. Ciekawa. Żeby się czytało jak thriller, to bym nie powiedział. W napięciu nie trzyma, ale można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Polecam, jeśli interesuje was ta tematyka.

Moim pierwszym spotkaniem z tematem ujawniania prawdy, nawet jeśli jest ona dla kogoś niewygodna, a może zwłaszcza wtedy, była książka Polowanie na Snowdena, której autorem jest Luke Harding. W późniejszym czasie zainteresowałam się działaniami WikiLeaks. Ich działania można różnie oceniać, jednak przyznać trzeba, że nie są one możliwe dla każdego. W przypadku Bellingcat jest inaczej. Działalność tej grupy opiera się na białym wywiadzie, czyli informacjach dostępnych dla każdego. Ta książka ukazuje genezę zespołu Eliota Higginsa- jego pierwsze sprawy, współpracę z przypadkowymi ludźmi, która zmieniła się w coś wielkiego, ale też problem pogodzenia działalności z życiem zawodowym i prywatnym. W każdym rozdziale poznajemy drogę, którą przemierzył twórca Bellingcat, ale też sprawy, które badali i które właśnie dzięki nim oświetlił reflektor prawdy. Mamy okazję zapoznać się ze aferą podsłuchową, wojną domową w Syrii, próbą zabójstwa byłego oficera GRU i jego córki oraz sprawą zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą. Książka ta ukazuje ludzi, który z własnej woli zrezygnowali ze swojego czasu wolnego by walczyć z dezinformacją, by ukazywać prawdę światu i by zmieniać społeczeństwo. Grupa zwykłych osób, która dzięki narzędziom i informacjom dostępnym w Internecie zmieniła bieg historii, przeciwstawia się mocarstwom i z zapałem robi to co uważa za słuszne. Grupa do której każdy może dołączyć, z zacisza swojego własnego mieszkania, spod koca, z kubkiem kawy w ręce może zmienić świat.

Rewelacyjna, jeżeli nie wiesz co to jest biały wywiad lub chcesz odzyskać trochę wiary w ludzi. ;-) Jeżeli znasz prace Bellingcat to poznasz w tej książce głównie historie tej grupy. Śledztwa są przedstawione przeglądowo. Nie jest to podręcznik pozyskiwania danych dla zainteresowanych tym tematem.

Do końca nie wiem komu dedykowana jest ta książka. Wszystkim znajacym śledztwa Bellingcat nie da wiele więcej, z drugiej strony jako wstęp do ich działalności - bardzo udanej i potrzebnej - może wystarczyć. W szczególności, że na rynku polskim ciężko szukać podobnych i grup i pozycji o takich działaniach. Również jako komentarz społeczny, czy wskazujący predykcje na przyszłość - to trochę za mało. Mimo to, znając już działalność tej grupy, czytałem fragmenty z dużym zaangażowaniem. Dla ludzi siedzących w temacie - może być lekturą wartościową. Dla innych - ciekawostka.

"Bellingcat" autorstwa Eliota Higginsa ,to historia założenia strony internetowej Bellingcat, w której to niezależni dziennikarze śledczy, publikują fakty i wiadomości z całego świata. Istotnym jest to, że ci ludzie nie są stronniczy pod względem politycznym czy kulturowym, a do swoich działań wykorzystują inteligencję open source, by doszukać się prawdy, które zazwyczaj są przez rządy wyciszane.
Jest to bardzo ciekawy tytuł pod względem fabularnym. Pierwszy raz się z takim czymś spotkałam i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem. W książce, znajdziemy mnóstwo szczegółów dotyczących technik i metod wykorzystywanych przez ludzi, którzy przyczynili się do odkrycia prawdy o wielu akcjach terrorystycznych jak i wojennych. Ponadto, autor opisuje to tak rzeczowo, że nie sposób tutaj czegoś nie zrozumieć. Higgins, krok po kroku, wyjaśnienia nam ten cały mechanizm dotyczący pozyskiwania informacji i robi to w sposób bardzo skrupulatny i dokładny.
Ja osobiście, nie mogłam się oderwać od tej książki, gdyż opisywane w niej sprawy były niezwykle ciekawe ale i również bardzo szokujące. Do tej pory się zastanawiam, w jaki sposób, niektóre incydenty na skalę światową miały być ukrywane przez rządy czy organizacje? Nie będę tutaj wam zdradzać o jakie sprawy mi chodzi, bo warto samemu to odkryć, ale gwarantuje Wam, będziecie w takim samym szoku co ja!
A komu polecam tę książkę? Przede wszystkim tym, co się interesują polityką, dziennikarstwem, mediami oraz wiadomościami z całego globu.
Jest to bardzo istotna w naszych czasach książka i zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

• 1. Książki
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Bellingcat: ujawniamy prawdę w czasach postprawdy