Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o nauce na błędach

Okładka książki Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o nauce na błędach
Matthew Syed Wydawnictwo: Insignis poradniki
poradniki
Black Box Thinking
Insignis
2021-04-14
2017-03-15
Michał Jóźwiak
Błędy

Książka, po której zaczniecie bać się lekarzy, a przesunięcie bać się latania samolotami. W roku 2014 linie lotnicze przewiozły ponad 3 mld. pasażerów, w tym roku zginęło w jednej katastrofie 242 osoby. W tym samym roku z powodu złe∂ów lekarskich zmarło ponad pół miliona ludzi. Nic dodać, nic ująć,.

Bardzo dobra pozycja z której można wynieść garść wiedzy. Książka skupia się na sztuce wyciągania wniosków z popełnianych na co dzień błędów i uczy jak doceniać swoją omylność.

Dowiedziałam się naprawdę dużo i liczę, że moje podejście do wielu kwestii ulegnie prawdziwej przemianie. Nie wiem, dlaczego tak długo zajęło mi dokończenie tej pozycji, ale było warto. Dawka wiedzy i interesujące, niecodziennie spojrzenie na wypadki i błędy.

Jedna z tych książek, które wyciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Pomimo moich przekonań, że będzie ona skoncentrowana na problemach związanych z lotnictwem, zostałem bardzo szybko wyprowadzony z tego myślenia. Sposób przekazania treści za pomocą krótkich historyjek pozwala trafić dla większej liczby odbiorców. Głowę przesłanie jest skoncentrowane w podtytule, kolejne strony tylko utwierdzają czytelnika, że warto studiować w swoim życiu błędy, można się z nich wyciągnąć trafne wnioski poprawiające jakoś życia.

Czy istnieje ktoś kto nie popełnia błędów?

Oczywiście, że nie. Ludzie są omylni, znacznie bardziej niż są w stanie to przyznać. Świat stworzył system zamknięty, w którym nie analizujemy czy postępujemy słusznie czy nie. Gdy jakimś cudem dowiadujemy się, że popełniliśmy błąd, za wszelką cenę go wypieramy i próbujemy zatuszować. Spowodowane to jest wieloma czynnikami, a między innymi tym jak zostaliśmy wychowani, w jakiej kulturze żyjemy oraz z kim obcujemy na codzień. Wszystko co widzimy, wtłaczamy w wygodny nam schemat. Genetycznie mamy tak zapisaną potrzebę znajdowania wyjaśnień, że potrafimy przypisać tę samą przyczynę do skrajnie różnych rezultatów i nie dostrzegać w tym braku logiki. Dopuszczając myśl że mogliśmy się pomylić, dalej analizując co było przyczyną pomyłki - możemy się wiele nauczyć.

Matthew Syed w swojej książce „Metoda czarnej skrzynki” dogłębnie przyjrzał się tematowi porażki, stara się pokazać jak możemy się uczyć na własnych błędach. Szuka odpowiedzi dlaczego mamy z tym problem i proponuje co zrobić, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Nie dowiedziałem się z tej książki niczego szczególnego, ale to pewnie przez charakter mojej pracy czyli obracanie się w środowisku audytów oraz ISO, gdzie ciągłe doskonalenie i nauka na błędach to podstawa jakiegokolwiek działania. Nie zmienia to faktu że bardzo cenię „Metodę czarnej skrzynki”, jest to logicznie złożony, spójny tekst, który czyta się z ciekawością, który uczy i dostarcza rozrywki jednocześnie. Jedyny zarzut z mojej strony to nadmierna ekscytacja tytułową czarną skrzynką przez autora. Tak czy inaczej polecam każdemu!

IG: @mateusz_oksiazkach

Czy istnieje ktoś kto nie popełnia błędów?

Konkretne przykłady, dobre połączenie teorii z praktyką, a do tego lekki i przystępny język całości.

Bardzo dobra książka. Jest dokładnie tym czego po niej się spodziewamy czytając opinie, recenzje czy też to co jest napisane na okładce. Dużo ciekawych doświadczeń opisanych wraz ze źródłami. Wydaje się momentami, że trochę następuje przeładowanie niektórymi informacjami a nawet ich powtarzanie. To jednak minimalne wady. Lektura oczywiście nie dla każdego ale jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania wobec tej pozycji to na pewni się nie zawiedziesz.

#178#01#2022

Autor bardzo skacze po tematach.

Autor bardzo skacze po tematach.

Momentami człowiek ma nawet łzy!

Momentami człowiek ma nawet łzy!

Ważna książka, ale chyba jak większość czytelników, miałam przesyt cytowania branży lotniczej. Książka przydługa, ale zdecydowanie warta przeczytania.

Błędy i porażki są niezwykle wartościowe i należy zmienić negatywne nastawienie do tychże - do tego krótkiego zdania można sprowadzić przesłanie książki. Autor zdołał jednak rozwinąć tę myśl na ponad czterysta stron. Nie mogę zarzucić mu braku rzetelności, ale mnogość przykładów w pewnym momencie zaczęła przytłaczać, a lektura zwyczajnie się dłużyła.
Mimo to, uważam "Metodę czarnej skrzynki" za bardzo ciekawą, godną polecenia pozycję popularnonaukową.

Mimo to, uważam "Metodę...

Matthew Syed Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o naturze sukcesu Zobacz więcej