Wojny biznesowe

Sine Qua Non
2021-10-13
2021-10-13
biznes finanse historie

Miejscami mało ciekawa - zwłaszcza w tych fragmentach gdzie znałem historię danej marki. Generalnie czuć jakby czytało się stronę na Wikipedii, ale napisane w dość przystępny sposób.

Książka przedstawia bardzo dużo faktów oraz ciekawostek o przedsiębiorstwach z bardzo różnych branż. Osobiście dowiedziałam się wiele interesujących aspektów o historii czy pochodzeniu znanych marek. Jednak nie jest to pozycja która zainspiruje czytelnika czy zmotywuje do działania.

Całkiem ciekawe i nieznane historie firm, które wszyscy znają.

Całkiem ciekawe i nieznane historie firm, które wszyscy znają.

Lekka lektura, w której autor zapoznaje nas z historią kilkunastu wiodących w swoich branżach firm i wskazuje kluczowe dla ich dominacji momenty. Polecam ze względu na szerokie spektrum przypadków (mamy tu min. Apple vs. BlackBerry, Adidas vs. Puma, Zara vs. H&M, Netflix, Amazon, Mattel),można potraktować jako inspirację do dalszego, subiektywnego zagłębienia się w co ciekawsze przypadki.

Poprawnie napisana książka. Jest kilka ciekawych historii ale nie powala i jakoś specjalnie nie motywuje. Dobra pozycja :)

Całkiem interesujący zbiór historii i anegdot, choć niezbyt szczególnie pogłębionych – każdy rozdział trochę stron sobie liczy, tym bardziej rozczarowuje więc fakt, że autor przedstawia je tak pobieżnie (trochę jak kalkę z Wiki).

Można przeczytać, ale ostatecznie pozostawia w lekkim niedosycie.

Można przeczytać, ale ostatecznie pozostawia w lekkim niedosycie.

Osobiście liczyłem na coś lepszego, bardziej dogłębnego.
Dostajemy zwyczajne kopiuj/wklej historii najsłynniejszych firm o których zapewne już widzieliśmy jakiś film/serial/dokument czy zdarzyło nam się czytać.
Brakuje jakiś głębszych smaczków odnośnie wymienionych firm w książce.

Osobiście liczyłem na coś lepszego, bardziej dogłębnego.
Brakuje jakiś głębszych smaczków odnośnie wymienionych firm w książce.

Książka Davida Browna, który prowadzi popularny podcast o rywalizacji najsłynniejszych marek na świecie. W swojej książce autor opowiada o sukcesach i porażkach wielkich firm. Konstrukcja książki opiera się na radach Sun Zi Przedstawia, jak strategiczne zagrywki i cechy charakteru wpływają na wynik walki o rynek. Książka zawiera wiele ciekawych anegdot, analiz i lekcji, które mogą być przydatne dla każdego, kto chce założyć własną firmę lub zrozumieć mechanizmy biznesu.

Dobra książka na temat rywalizacji biznesowych. Autor zabiera nas w świat zarówno wielkich korporacji jak i dopiero co raczkujących przedsiębiorstw, i pokazuje nam na wielu przykładach czym jest osobowość rywalizacyjna. Książka była dla mnie zarówno opowieścią o biznesie jak i antropologiczną opowieścią o naturze samego człowieka, z jego pasją do zwyciężania i nieodłącznej mu rywalizacji. Wiele z tych przykładów znałem wcześniej, o niektórych słyszałem po raz pierwszy, ale wszystkie łączył jeden wspólny mianownik - dążenie człowieka do bycia pierwszym, nieustanny ruch i pogoń za zyskiem, a później za jeszcze większym zyskiem. Książka okraszona była myślami i cytatami z SunTzu - bardzo celnie, gdyż opisane przypadki miała wymiar wojenny, tylko prowadzonymi środkami innymi niż militarne.

Książka ciekawa ale nie powalająca. Z innej perspektywy patrzy na szereg biznesowych rywalizacji - choć czasem antagonistą jest sam rynek a nie konkretna firma. Przeczytać warto ale te historie, które miałem okazje poznać w rozszerzonej wersji w innych źródłach, tam były ciekawsze. Stąd ocena, bo trochę wymęczyłem.

• Audiobooki
  • Biznes