The Rose Code

006305941X
Inne

Gorąco polecam, warto przeczytać

Gorąco polecam, warto przeczytać

Uwielbiam pióro Pani Ouinn! Nie zawiodłam się na tej pozycji - ma wszystko to, co powinna mieć książka, żeby na długo pozostać w pamięci. Każda z bohaterek jest inna, ma swój charakter i historię. Powieść jest niesamowicie ciekawa, ponieważ inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Tą książkę naprawdę się przeżywa. Polecam całym sercem!

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o genialnych kryptolożkach, które wpłynęły na losy świata.

Teraz żałuję, że mam za sobą "Łowczynię" i tylko kilka powieści ( na szczęście dość płodnej) Autorki, Kate Quinn.

Bohaterowie książki byli inspirowani prawdziwymi postaciami, co jest poniekąd hołdem dla bohaterów wojennych.
„Kod róży” opowiada niezwykłą historię trzech kobiet pracujących w tajnym ośrodku w Bletchley Park, łamaczek szyfrów, kontynuujących dzieło polskich kryptoanalityków, którzy jako pierwsi rozpracowali niemiecką Enigmę.
Przed wybuchem wojny zrekrutowano do struktur wywiadowczych garstkę mężczyzn z Oxsfordu i Cambridge, których zaangażowano do pracy nad Enigma, co było możliwe dzięki wcześniejszym zasługom Polaków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego. Przełomowe osiągnięcia tych trzech geniuszy umożliwiły sukces Bletchley Park. Gdy luźna organizacja rozrosła się do rozmiarów fabryki Wywiadowczej zatrudniającej tysiące osób, zaczęto rekrutować także kobiety, znajdując je w college'ach i wśród wykwalifikowanych maszynistek.
Najbardziej zadziwił mnie fakt, że były co najmniej 2 pary małżeńskie, które nie wiedziały nazwajem o swojej pracy w Bletchley Park! Do tego stopnia serio traktowano poufność i tajemnicę państwową.
W powieści występuje nawet prawdziwy, realnie żyjący KSIĄŻĘ 😁

Czyta się tą powieść - rewelacyjnie. Nie wiadomo, kiedy połknęłam w nocy ponad 600 stron.
Mega intrygujące, krwiste, zabawne bohaterki, ciekawe okoliczności, wciągające przygody na tle II wojny światowej.
Uwielbiam pisarkę, jej elegancki język, pełen dystansu opisn rzeczywistości, humor, wcale nie angielski.

"Drogi Filipie, całe moje zapoznanie ze światem łamania szyfrów sprowadziło się do słów: "No to do dzieła!""

Jedna rzecz mnie tylko intryguje - skoro olbrzymia posiadłość BP miała setki pokojów, dlaczego biedni kryptolodzy musieli się tłoczyć w odrażających barakach BEZ okien, BEZ klimatyzacji, w duchocie i poniżeniu??! Czy tam też nie dałoby się zachować dyskrecji?? Sadyści 🤪

„Kod róży” opowiada niezwykłą historię...

Bardzo dobra książka, dobrze napisana, ciekawa historia. Kate Quinn trzyma poziom, choć nie jest to moja ulubiona książka tej autorki. 3 kobiety - Osla, Mab i Beth, które łączy praca w centrum deszyfrującym. Każda z nich inna i z innym bagażem. Pomimo różnic wspierają się i starają się funkcjonować w tych trudnych czasach, do momentu gdy zła decyzja 1 z nich ich poróżnia
Gdy Beth wrobiona trafia do zakładu psychiatrycznego, Mab i Osla odnawiają kontakt. Czy pomogą dawnej przyjaciółce?
Autorka prowadzi nas szczegółowo przez historię kobiet, czytelnik znowu dostaje sporą dawkę wiedzy dot. prac przy rozszyfrowywaniu komunikatów nazistów z czasów II w. św.
Czas z lekturą był naprawdę dobrze spędzony

BORZE SZUMIĄCY, KSIĄŻKO KOCHANA DLACZEGO JESTEŚ AŻ TAK DOBRYM CZYTADŁEM????

BORZE SZUMIĄCY, KSIĄŻKO KOCHANA DLACZEGO JESTEŚ AŻ TAK DOBRYM CZYTADŁEM????

Ach, jak to wciąga! Akcja biegnie szybko. Mam taki kubek dla mola książkowego z napisem "jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać.. Tutaj ten cytat ma pełne zastosowanie. Koniec trochę zbyt happyendowy, ale to też ma swój urok.
Polecam!

Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobra książka- fabuła mocno osadzona w realiach Anglii z czasów II wojny światowej. Czytało się tak przyjemnie, że zaraz sprawdzam co jeszcze pani Kate napisała. Szczerze polecam!

Bardzo polecam! Nie dość, że autorka przybliża kulisy działania łamaczy szyfrów podczas II wojny światowej, to bohaterki sprawiają, że nie mogłam się oderwać. Ciekawie opowiedziana historia. Robi to co dobra powieść robić powinna - wzbudza emocje i zostaje w środku na długo!

Kate Quinn słynie z opowieści o sile i odwadze kobiet żyjących w niepewnych historycznie czasach. Kod Róży opowiada o historii trzech młodych, pięknych, wrażliwych kobiet żyjących w czasach II wojny światowej, które zostają przyjęte do tajnego projektu w Bletchley Park. Któż by podejrzewał głupiutkie lalunie o pracę nad sprawami wagi państwowej? Każda z dziewczyn ma inne zaplecze — Mab wkłada dużo ciężkiej pracy, by wymyślić siebie na nowo, Osli nie brakuje ciętego języka i elektryzującej brawury, którą ujmuje samego księcia Filipa, natomiast Beth żyje w przekonaniu o własnej ułomności, stałe podsycanym przez toksyczną matkę.

Dziewczyny stopniowo przyzwyczajają się do dziwactw i zasad panujących w ośrodku łamania szyfrów i nawiązują relacje z innymi pracownikami, należąc do tego nadzwyczajnego, zamkniętego świata. Wychodząc poza mury pracy nie usłyszą jednak pochwał, zobowiązane milczeć o naturze swojej pracy często ofiarują swoje prywatne potrzeby i marzenia, by zachować powierzone im tajemnice.

❓ Co takiego sprawia, że zgrane kiedyś trio traci wzajemne zaufanie, a sympatię zastępuje nienawiść?
❓ Dlaczego kilka dni przed królewskim ślubem jej byłego chłopaka Osla otrzymuje dziwną wiadomość z zakładu psychiatrycznego i czy to możliwe, że w Bletchley Park był zdrajca?

Powieść Quinn zaciekawia faktami historycznymi i na długo pozostaje w pamięci. Jej bohaterowie stają się Ci tak bliscy, że problemy z którymi się mierzą pozostają w sercu długo po zakończonej lekturze. Historia trzech niesamowitych kobiet wzrusza i inspiruje, oferując prawdziwy wachlarz emocji. Wraz z ostatnim zamknięciem książki pozostaje osłupienie, satysfakcja i świadomość, że chciałbyś więcej.

Wciągająca powieść. Uwielbiam książki z historią w tle, a zwłaszcza z kobiecą stroną historii. Książka też trochę o dylemacie: lojalność wobec państwa czy wobec bliskich? Ukazuje, że praca na wojnie odbywa się nie tylko na polu walki, ale to także praca umysłowa. Uwielbiam też powieści pisane z trzech perspektyw- tu są trzy przyjaciółki z zupełnie różnymi doświadczeniami i osobowościami. Serdecznie polecam tę powieść.

• Powieść historyczna