Nagroda Literacka Nike 2022: Jerzy Jarniewicz laureatem

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
03.10.2022

Nagroda Literacka Nike za najlepszą książkę minionego roku trafiła w ręce Jerzego Jarniewicza. Autora doceniono za tomik poetycki „Mondo cane”. Wyróżnienie, jak podkreślił sam Jarniewicz, to nagroda dla poezji. „Poezji, która może być kołem ratunkowym”.

Nagroda Literacka Nike 2022: Jerzy Jarniewicz laureatem Piotr Molecki/East News

W niedzielny wieczór, 2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego po raz 26. odbyła się gala Nike. Szansę na jedną z najważniejszych literackich nagród w Polsce mieli autorzy i autorki siedmiu książek: trzech powieści, biografii, eseju, reportażu historycznego, a także tomu poetyckiego.

Zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike 2022 kapituła przewodzona przez prof. Przemysława Czaplińskiego ogłosiła Jerzego Jarniewicza, profesora nauk humanistycznych, krytyka literackiego, tłumacza. I poetę. Książka, za sprawą której w ręce Jarniewicza trafiła statuetka projektu Gustawa Zemły oraz główna nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych, to tomik poetycki „Mondo cane”.

Nike 2022: nagroda dla poezji

– To nie będzie żadna kokieteria, jeśli powiem, że zupełnie jestem zaskoczony. Zbity z pantałyku, skonfundowany – mówił ze sceny Jerzy Jarniewicz. – Może powiem więc, że odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji.

I dodał: – Poezji, która może być kołem ratunkowym. No bo ilu z nas czyta poezję? Może od jutra będzie nas o dziesięć procent więcej.

Tom Jarniewicza to książka wyreżyserowana przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Autor rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom. I choć podmiot liryczny „Mondo cane” wydaje się pełen goryczy, nadal ma nadzieję.

W laudacji prof. Przemysław Czapliński mówił:

W zestawie finałowym tomik poetycki Jerzego Jarniewicza jawi się jako niezwykłe ćwiczenie z istnienia. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość, ta od słów i ta od ciał. Owa wrażliwość narodziła się w autorze, gdy nie wpuszczono go na film „Mondo cane”. Czytamy w tomiku: „Niczego tak bardzo nie pragnąłem zobaczyć, niczego tak bardzo zobaczyć mi nie dano”. Wrażliwość powstała więc z pragnienia i ze zranienia. Na prawach skrótu powiedzieć można, że od tamtego momentu, a już na pewno w tym tomiku, Jarmiewicz pracuje nad składnią. Chce dużo zobaczyć, jeszcze więcej przeżyć. Próbuje nie gubić ani ludzi, ani wrażeń, a już na pewno nie doświadczeń. Ale jako poeta chce to poskładać.

Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

W gronie nominowanych do 26. edycji Nagrody Nike, obok laureata, znaleźli się:  

Nike Czytelników dla Joanny Ostrowskiej

Nagrodzie Literackiej Nike od początku towarzyszy Nike Czytelników. Laureatkę poznaliśmy już w piątek (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ). Najwięcej zgłoszeń w internetowym głosowaniu zdobyła książka „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. To trzecia pozycja w dorobku Joanny Ostrowskiej, doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, wykładowczyni akademickiej, krytyczki filmowej i dramaturżki.

Ostrowska zajmuje się tematyką przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Poprzednio czytelnicy i recenzenci docenili choćby wydaną w 2018 roku książkę „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łukasz_Gugulski 03.10.2022 13:35
Czytelnik

Ja jeszcze nie czytałem, ale czytelnicy LC jakoś bez entuzjazmu podeszli do tomiku Jarniewicza: tylko 8 ocen i średnia 5,8.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 03.10.2022 09:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post