Szukając miłości

Okładka książki Szukając miłości Magdalena Chrzanowska
Okładka książki Szukając miłości
Magdalena Chrzanowska Wydawnictwo: Replika Cykl: Jolanta Kryczuk (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Jolanta Kryczuk (tom 2)
Replika
2021-03-24
2021-03-24
literatura polska

Druga część będąca kontynuacja losów Joli Kryczuk z „I ślubuję Ci” . Według mnie nieco słabsza. Pokazuje jednak że warto walczyć o swoje marzenia, że po przejściach także można zacząć wszystko od nowa i stworzyć szczęśliwy,zdrowy związek, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń .

Pierwsza część była świetna, nie można było się oderwać. Tym razem było bardzo przeciętnie, miejscami nie wczytywałam się w opisy tylko przelotnie zerkałam na tekst. Ogólnie nuda - ale pierwszą część polecam.

Dalsze losy Bogdana i Jolki przedstawione w taki rzeczywisty realny spokój aż chce się powiedzieć oby wam się udało bo to przecież wspaniali ludzie choć życie i h nie odzczędzało

Nigdy nie można przestać marzyć i nie można przestać wierzyć w miłość. Polecam wspaniała książka lekka, łatwa i przyjemna.

Pierwsza część dla mnie zdecydowanie lepsza. Ta taka przeciętna.

Pierwsza część dla mnie zdecydowanie lepsza. Ta taka przeciętna.

Jola Kryczuk po rozwodzie zaczyna wszystko od nowa, dosłownie od nowa.
Mąż za dużo majątku jej nie dał bo wszystko było jego, wynajmuje zatem mieszkanie bo nie stać ją na nowe.
Znalazła także pracę jako sprzątaczka w przedszkolu.
Dzieci jedno na studiach mieszka w akademiku, drugie wyjechało do Niemiec.
Czy Joli się nudzi?, może nie ale chciałaby się do kogoś przytulić i nie koniecznie musi to być kot.
Bogdan walczy o swoje małżeństwo ale nie daje rady.
Żona Marzena zdradza go na prawo i lewo więc rozwód to najlepsze rozwiązanie.
Bogdan uwielbia wędkować i sklejać z zapałek różne budynki.
Przypadkiem Jola wjeżdża rowerem po koła roweru Bogdana.
Zaczęło się niezbyt dobrze ale może dobrze się skończy i Bogdan i Jola odnajdą swoje miejsce w dorosłym już życiu?
I drugą część czyta się dobrze i szybko, polecam.

Jola Kryczuk po rozwodzie zaczyna wszystko od nowa, dosłownie od nowa.
Znalazła także pracę jako sprzątaczka w przedszkolu.
Dzieci jedno na studiach mieszka w akademiku, drugie wyjechało do Niemiec.
Czy Joli się nudzi?, może nie ale chciałaby się do kogoś przytulić i...

Druga część zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Jest to opowieść o samotności i poszukiwaniu bratniej duszy. Książka pokazuje, że nawet ludzie po przejściach z bagażem doświadczeń zasługują na miłość i w każdym wieku mogą na zacząć wszystko od nowa, a także spełniać marzenia na które wcześniej nie miało się czasu lub odwagi. Dodatkowo fajnie jest w niej pokazane jaki los bywa przewrotny i jak sami sobie wszystko sobie gmatwamy i utrudniamy.
Narracja jest zabiegiem ciekawym, bo można poznać zarówno męską i damską perspektywę, jednak przez to można się pogubić. Polecam.

Czasami jedno zdarzenie, nawet nieprzyjemne, może odmienić naszą przyszłość, determinując zupełnie nasze postrzeganie rzeczywistości. Dlatego też zawsze należy wierzyć w odmianę losu, zawsze też należy być czujnym, bo odmiana ta niekoniecznie – przynajmniej w krótkiej perspektywie czasu – jest dla nas korzystna. Wszystko jest jednak po coś, a los ma wobec nas plan, którego nawet nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Czy tak właśnie stało się w przypadku Jolanty i Bogdana, których znajomość rozpoczęła się dość niefortunnie? On potrącił ją rowerem i jeszcze obrzucił niewybrednymi, szowinistycznymi epitetami. Ona wzięła go za buca, honorowo oddając pieniądze za naprawę roweru mimo, iż wina leżała po jego stronie. Ta znajomość powinna się na tym etapie zakończyć, ale los miał wobec nich inny plan.
Jolantę niektórzy czytelnicy znają już dzięki książce pt. „I ślubuję ci…”. Autorka, Magdalena Chrzanowska, postanowiła jednak dać swojej bohaterce szansę na prawdziwe szczęście, to płynące z miłości, świadomości iż mamy przy sobie drugą osobę, nawet jeśli droga do wspólnego bycia razem jest długa i kręta. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka pr. „Szukając miłości” stanowi jednak dowód, że nigdy nie jest za późno, by o tę miłość i szczęście zawalczyć, a także, że uczucie nie zagląda w metrykę. To książka nie tylko dla tych, który Jolantę już znają i zdążyli przejąć się jej nieszczęśliwym małżeństwem i rozwodem. To również lektura dla tych wszystkich, którzy w życiu zostali skrzywdzeni, którzy pragną mieć przy sobie kogoś bliskiego, którzy wciąż marzą o wielkiej miłości.
To, że rozpoczynamy powieść od drugiego tomu, zupełnie nie przeszkadza w jej odbiorze, bowiem poznajemy losy Jolanty i jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, w jak trudnym położeniu była, a nawet podziwiać ją za to, jaki kształt ostatecznie nadała swojemu życiu. Po rozwodzie z obojętnym, zdradzającym ją Adamem i wyprowadzce z domu teściów podjęła studia, rekompensując sobie przerwaną poprzednio przez ciążę i małżeństwo naukę. Jej dzieci, Kamil i Agnieszka, są już dorosłe i doskonale sobie radzą w życiu, więc Jolanta postanowiła zawalczyć o swoje szczęście. Teraz, po zdobytym licencjacie pracuje w domu kultury prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci, mieszka w malutkim mieszkaniu, które stanowi jej azyl, ale wciąż nie może znaleźć miłości. Jej romanse nie zakończyły się szczęśliwie i już nawet straciła nadzieję, że kogokolwiek spotka. Tym bardziej nie wyobrażała sobie spotykając, a właściwie wpadając na Bogdana, że los w jakikolwiek sposób ich jeszcze połączy.
Jolanta padła ofiarą złego humoru Bogdana, ale gdyby znała przyczynę, zapewne jej podejście do mężczyzny byłoby inne. Właśnie dowiedział się, że jego żona – z którą wciąż mieszka i wychowuję dwójkę dorastających córek – złożyła pozew rozwodowy. Dowiedział się tego jednak nie od niej, choć wielokrotnie go w ten sposób straszyła, ale z listu z sądu. Na dodatek zdradzająca go od dłuższego czasu kobieta postanowiła obarczyć go winą za rozwód, za kartę przetargową uznając mieszkanie. Ostatecznie po latach związku Bogdan wyprowadza się wyłącznie z kilkoma przedmiotami, zmuszony zaczynać od nowa. Jednak nie to boli go najbardziej, tylko świadomość, że żona mogła tak postąpić i że teraz, zbliżając się do pięćdziesiątki, jest zmuszony rozpoczynać wszystko od nowa.
Bogdan nigdy nie przypuszcza, że spotka jeszcze kiedykolwiek Jolantę szczególnie, że zaczął romans z młodą mężatką, do której coraz mocniej jest przywiązany. Jednak ogłoszenie na portalu randkowym dotyczące poszukiwania osoby na bal sylwestrowy ma zaskakujący finał. Okazuje się, że jego autorką jest właśnie Jolanta, która wybiera się potańczyć z przyjaciółmi. Odpowiada na nie właśnie Bogdan, którego przeraża perspektywa samotnego witania Nowego Roku w związku z tym, że kochanka spędza ten czas u boku męża. Jak rozwinie się ta osobliwa znajomość. Czy dwójka ludzi w średnim wieku, z przeszłością i pewnymi oczekiwaniami wobec życia, będzie potrafiła znaleźć wspólne szczęście? Przekonamy się o tym dzięki lekturze książki, która bardziej przypomina powieść obyczajową niż romans. Autorka skupia się nie tylko na sferze miłosne, ale również na emocjach bohaterów, dzięki czemu ich historia staje się nam szczególnie bliska i trzymamy kciuki za ich wspólne szczęście i za to, by w końcu znaleźli miłość…

"Miłość to na pewno lekarstwo na samotność. Ale jak je zdobyć?".

Poszczególne etapy naszego życia przynoszą szereg nowych przeżyć, doprawionych zadowoleniem i rozczarowaniem. Nie sposób bowiem uciec od niełatwych decyzji, często okupionych stratą czegoś na rzecz zdobycia czegoś nowego. Czasami też należy zacząć od nowa, bo tylko to pozwoli nam z godnością przejść dalszą drogę naszego życia, o czym traktuje książka "Szukając miłości".

Magdalena Chrzanowska to absolwentka Wydziału Historii na UMCS w Lublinie, która przez całe zawodowe życie pracowała w liceum ogólnokształcącym na Podlasiu. Obecnie, będąc na emeryturze uprawia rośliny doniczkowe, dużo czyta, zgłębia medycynę naturalną, a wielką przyjemność sprawia jej wędrowanie po dzikich łąkach. Jest matką dwóch synów. Zadebiutowała w 2020 r. powieścią pt. "I ślubuję ci…".

Jolanta Kryczuk po traumatycznym rozstaniu z mężem i kolejnym źle ulokowanym uczuciu, stara się znaleźć nową miłość. Bogdan niebawem skończy pięćdziesiąt lat i właśnie dowiaduje się o pozwie rozwodowym żony, z którą od dawna mu się nie układa. Pewnego dnia, losy bohaterów splatają się ze sobą, zapoczątkowując nowy etap w ich życiu, nacechowany krętymi ścieżkami prowadzącymi do wymarzonego celu, czyli znalezienia miłości.

Kontynuacja losów Jolanty znanej czytelnikom z książki "I ślubuję ci…" to opowieść o niełatwym poszukiwaniu szczęścia, które rozumiane przez każdego inaczej, przynosi wiele ciężkich chwil. Dwójka głównych bohaterów poddana zostaje bowiem wielu próbom charakteru, a niełatwe decyzje okupione niepewnością i rozczarowaniem, fundują im spory bagaż doświadczeń. Magdalena Chrzanowska nie oszczędza Joli i Bogdana, a wręcz przeciwnie, na ich barki zrzuca różnorakie problemy, fundując czytelnikowi prawdziwy obraz życiowych zmagań, bez filtru i ulepszeń.

W odróżnieniu od debiutanckiej powieści, autorka tym razem przedstawia zmagania bohaterów poprzez dwutorową narrację. Dzięki temu trafionemu zabiegowi, czytelnik otrzymuje szansę spojrzenia na pewne wydarzenia z dwóch perspektyw – kobiecej i męskiej. Perspektyw, w których mieszają się ze sobą fascynacja urodą i młodością z podobnym postrzeganiem świata obfitującym w przyjemność ze wspólnie spędzanego czasu. Te przeciwstawne sobie namiętności w dużej mierze ścierają się ze sobą w życiu Bogdana, który dzięki temu staje się czytelnikowi bliski, zdecydowanie autentyczny w swoich zmaganiach.

Oprócz towarzyszenia bohaterom w ich dość skomplikowanej podróży po miłość, autorka przygotowała dla czytelników kilka refleksji, nad którymi warto się głębiej pochylić. Mowa tu o pojęciu dobra i zła w połączeniu z mądrością, czy też o śmierci i strachu przed nieuniknionym. Bardzo ciekawym akcentem są w tej płaszczyźnie rozmowy Jolanty z Florą Wrotkowską, które cechuje naturalność i umiłowanie prostoty.

"Szukając miłości" to taka mocno życiowa książka. Pokazująca codzienność dojrzałych ludzi po przejściach, którzy pragną w drugiej połowie swojego jestestwa, poczuć różnie rozumiane szczęście. To także historia o tym, że zawsze warto marzyć i realizować własne pragnienia.

"Miłość to na pewno lekarstwo na samotność. Ale jak je zdobyć?".

Nuda, nuda , nuda. Przez pierwsze pół książki główny bohater opisywał swoje codzienne zajęcia, bardzo drobiazgowo, co nie wnosiło niczego do głównego wątku. Jeśli ktoś ma problemy ze snem - to może sięgnąć po ta pozycje.

• Audiobooki
  • BookBeat

Dodaj cytat z książki Szukając miłości