Idealna żona

Okładka książki Idealna żona Paulina Justyna Lenda
Okładka książki Idealna żona
Paulina Justyna Lenda Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Poligraf
2020-12-29
2020-12-29

To było przejmująco mocne. Temat przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej zawsze wzbudza wiele emocji.

Gdy Lilka, młoda matka samotnie wychowująca dziecko, spotyka na swej drodze Sebastiana, czuje się jakby pana Boga za nogi chwyciła i wygrała ten najważniejszy los na loterii życia. Przystojny, zamożny lekarz, obiekt westchnień wielu kobiet, pokochał właśnie ją.

Dlaczego bajki zawsze kończą się na ślubie? Bo czasem już po ślubie kończy się bajka.

Na pozór nierozłączni, piękni i zakochani. Miły dla oka obrazek. Przystojny mąż, urocza żona. Idealni. Ludzie widzą doskonałe małżeństwo, nie wiedząc, że jest to perfekcyjna fikcja.
Za zamkniętymi drzwiami domu - bicie, wyzwiska, poniżanie, upokarzanie, zdrady. Scenariusz przemocy przeplatanej przeprosinami stał się codzienną rutyną tak jak mycie zębów.

Zakazy i nakazy, regulaminy i zasady. Niemożność samodzielnego wyjścia z domu, rozmów przez telefon, zero kontaktów z przyjaciółmi.
To tylko część tego piekła na ziemi.
Szantażem i zastraszaniem pan i władca pozbawił ofiarę szans na ucieczkę.

Ile jest w stanie znieść kobieta, by przetrwać dla swojego dziecka? I na co może się porwać, by uwolnić się od psychopaty? Do czego jest gotowa się posunąć, gdy znajdzie się na skraju rozpaczy w tym niekończącym się tyglu przemocy?

Autorka od pierwszych stron, w bardzo mocny sposób stawia nas przed poważną tematyką przemocy i bezsilności ofiary wobec jej oprawcy. To wręcz chirurgiczna precyzja podejścia do tematu.
Książka budzi w nas całą gamę emocji: szokuje, oburza, wzrusza, przeraża. Fabuła utrzymuje dynamiczne tempo i w wielu wątkach zaskakuje, serwuje nam intrygujący scenariusz zdarzeń, by poprowadzić czytelnika ku zaskakującemu finałowi.

Świetnie skonstruowany thriller z poruszającą fabułą, który potrafi potarmosić naszą duszą. Chciałoby się zainterweniować, przerwać to błędne koło, w które wpadła bohaterka, ale kłamstwa, sekrety i domowe dramaty nie są czymś co łatwo jest rozwiązać.
Mimo iż zakończenie jest przekombinowane i deczko nielogiczne, to uważam, że ta pozycja jest warta przeczytania.
Nowość z 2020 roku 😛, ale ja w ogóle o niej wcześniej nie słyszałam.

Znajdziecie w niej bagno, w jakim można się zatracić bezpowrotnie - bagno przemocy domowej.

Sebastian - idealny mąż, cudowny człowiek i kochający ojczym. Lilka jest w nim zakochana po uszy, dlatego nie może poradzić sobie z myślą, że ukrywał przed nią swoje prawdziwe oblicze.

Oprawca i kat. Manipulant i szantażysta.
Ta historia to krótki, ale intensywny i brutalny obraz małżeństwa przemocowego.
Psychologiczne studium przypadków.
Bagno.

Oprawca i kat. Manipulant i szantażysta.
Ta historia to krótki, ale intensywny i brutalny obraz...

"Idealna żona" autorstwa Pauliny Justyny Lendy to emocjonujący thriller psychologiczny, który rzuca nas w wir pytań dotyczących granic miłości i poświęceń w małżeństwie. Lenda ukazuje pozorną doskonałość związku, gdzie przystojny lekarz i urocza pani domu jawią się jako idealna para.

Jednakże, poprzez subtelne niuanse i zagadkowe zachowania, autorka zanurza nas w labiryncie pytań. Dlaczego Lilka utrzymuje kontakt z bliskimi jedynie przez SMS-y? Dlaczego zawsze towarzyszy jej mąż, a ona nigdy nie wychodzi sama z domu? To wszystko skłania do refleksji nad prawdziwym obliczem tego małżeństwa.

Lenda wnikliwie eksploruje temat psychopatycznego znęcania się nad żoną, budując atmosferę napięcia i tajemnicy. Czytelnik z niecierpliwością rozważa, czy to małżeństwo to doskonała symbioza, czy jedynie iluzja. W tej opowieści pełnej zwrotów akcji, pytania nie pozostają bez odpowiedzi, a autorka zgrabnie ukazuje, jakie granice jest gotowa przekroczyć kobieta, by uwolnić się od toksycznego związku.

"Idealna żona" to nie tylko wciągający thriller, lecz także spojrzenie w głąb psychiki postaci, które muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością własnego małżeństwa. Paulina Justyna Lenda w pełni zasługuje na uznanie za stworzenie tej sugestywnej historii, która porusza nie tylko emocje, ale i zachęca do refleksji nad naturą relacji międzyludzkich.

W miarę jak fabuła się rozwija, czytelnik jest coraz bardziej pogrążony w mrocznym świecie Lilki, której życie ukrywa głębokie tajemnice. Lenda zręcznie buduje napięcie, odkrywając warstwę po warstwie prawdy o małżeństwie, które na pozór jawi się jako ideał.

Charakteryzacja postaci w powieści jest jednym z mocnych punktów. Lilka, choć na pierwszy rzut oka wydaje się uległą żoną, stopniowo rozwija się w silną i zdeterminowaną kobietę. Jej walka o wolność i zdolność do przekraczania własnych granic stają się inspirującym wątkiem.

W powieści Pauliny Justyny Lenda ważną rolę odgrywa również narracja, której rytm podkreśla dramatyczne momenty. Autorka wplata w fabułę elementy psychologiczne, ukazując zawiłości relacji między bohaterami. Czytelnik jest zmuszony zadawać sobie pytanie: czy doskonałe małżeństwo to tylko kwestia pozorów, czy może istnieje możliwość odnalezienia szczęścia poza toksycznym związkiem?

"Idealna żona" to książka, która trzyma w napięciu do ostatnich stron, nie pozwala oderwać się od lektury. Lenda umiejętnie prowadzi nas przez labirynt emocji, gdzie każda strona ukazuje nowe oblicze skomplikowanych relacji. Ta historia porusza, zmuszając do refleksji nad własnymi przekonaniami na temat miłości, poświęceń i granic, jakie jesteśmy gotowi przekroczyć dla własnego szczęścia.

Mimo ogólnej fascynacji fabułą "Idealnej żony" nie można nie zauważyć pewnego braku – rozwinięcia wątku z dzieckiem głównej bohaterki, co pozostaje jednym z niewielu mankamentów tej opowieści. Chociaż Lilka jest przedstawiona jako matka, jej macierzyństwo zdaje się jednym z aspektów pozostających w cieniu.

Brak pełniejszego zarysowania relacji Lilki z dzieckiem ogranicza zrozumienie pełnego obrazu jej życia. Wątek ten mógłby stanowić istotny element dodający głębi postaci, ukazujący siłę więzi matczyno-dziecięcej, zwłaszcza w kontekście toksycznego małżeństwa. Zaniedbanie tego aspektu sprawia, że nie możemy w pełni docenić wpływu sytuacji rodzinnej na psychikę głównej bohaterki.

Dodanie bardziej rozbudowanego wątku związku Lilki z dzieckiem mogłoby dostarczyć dodatkowej warstwy emocjonalnej tej historii. Odkrywanie, jak matczyna miłość koliduje z przemocą domową, dodalibyśmy kolejny wymiar dramatycznego konfliktu, co mogłoby wzbogacić i uzupełnić główny wątek powieści.

Mimo tego braku "Idealna żona" nadal pozostaje fascynującą lekturą, bogatą w napięcie i psychologiczne zwroty akcji. Jednakże bardziej rozwinięty wątek z dzieckiem z pewnością sprawiłby, że opowieść stałaby się jeszcze bardziej kompletna i poruszająca.

Na 134 stronach autorka umieściła skoncentrowane zło przemocy domowej . Akcja się dzieje w przeciągu kilku tygodni które zniszczyły bohaterkę psychicznie i fizycznie , ale nastąpił przełomowy moment w którym Lilka zadziałała pod wpływem emocji. Do czego to doprowadziło możecie dowiedzieć się sięgając po tę książkę. Czyta się błyskawicznie ale emocje pozostają na długo. Polecam 🙂

Trafiłam na dwie książki o tym tytule. Postanowiłam obie przeczytać.

Pierwszą "Idealna żona" , którą chce polecić jest autorstwa Kimberly Belle..
Tu opiszę tę właściwą, ale polecam i tę pierwszą pozycję.

Drugą książką "Idealna żona" autorstwa Lenda P.J. jest to opowieść o kobiecie bardzo młodej która od wczesnych lat spotyka się z przemocą przez to trudniej jest jej zauważyć, że pod maską pozornej opiekuńczości i troski spotkanego na swej drodze Sebastiana kryje się zwykły oprawca.. Sebastian na początku jest czuły i kochający, Akceptuje i rozpieszcza z poprzedniego związku Lilki, Klarę. Mała wręcz zanim szaleje i przyzwyczaja się do myśli, że to jej tata. Wszystko zaczyna się komplikować kiedy mama Lilki zabiera małą na wakacje do drugiej córki, Uli mieszkającej w Anglii.
Sebastian pokazuje swojej prawdziwe oblicze, nie kryje się z niczym, bije, poniewiera, poniża, wreszcie gwałci swoją żonę. Stale wymyślając nowy powód. Choć jest szanującym lekarzem chirurgiem i nikt nigdy nie powiedziałby, że mężczyzna może być tak brutalnym, okrutnym i bezwzględnym dla swojej żony katem.
Kiedy Lilka myśli o odejściu, ten zaczyna ją szantażować, grozi, że zrobi coś jej córce, mamie, a na końcu ją zabije. Zastraszona kobieta pomału traci wiarę w siebie, w lepszy los i dla dobra córeczki znosi wszystko. Aż do pewnego lipcowego dnia...
Koniecznie musicie po nią sięgnąć. Książka nie jest długa, co jest jej plusem, bo nie ma rozciągniętej fabuły, niepotrzebnych wątków oraz wplatanych opisów. Jest to kwint esencja dlaczego niejednokrotnie kobiety nie odchodzą, nie uciekają, nie zgłaszają swojej niedoli organom ścigania. Dlaczego tak a nie inaczej poddają się gehennie, która ktoś kogo kochały im zgotował. Lilka ma jeszcze o tyle trudniej, że Sebastian nie tylko kontroluje jej każdy krok, wymaga i daję jej listę zasad, ale i zabiera telefon by nie mogła się nikomu w chwili słabości poskarżyć, po czym wychodząc z domu zamyka ją w domu. CO takiego musiało się zdarzyć by coś się zmieniło? Nie mówcie kobiecie co przeszła piekło takie czy inne: dlaczego nie odeszła? Bo choć każda historia jest inna ma wspólny mianownik są zmanipulowane, obniżona zostaje jej samoocena, po czym kontrola, zastraszenie oraz często zabranie telefonu towarzyszy nieodzownie temu procederowi. Nie jest łatwo zaryzykować kobiecie i wyrwać się spod skrzydeł tego, który ją pierw zdobywa dobrym słowem, gestem, rozkochuje i uzależnia pomału od siebie, w taki czy inny sposób. Po to by już na zawsze mieć się na kim wyżywać, sprawować kontrolę i wymagać posłuszeństwa, podwyższając swoje ego. Często są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy potrafią się świetnie maskować, by zdobyć serce i ufność swojej przyszłej ofiary.
Sięgnijcie po obie powieści, nie pożałujecie jeśli Was interesuje ten temat, albo jeśli lubicie zgłębiać ludzką psychikę i poznawać mechanizmy tak kata jak i ofiary. Polecam
Oczywiście książki lądują także na listę ( plik) książek o przemocy.

Trafiłam na dwie książki o tym tytule. Postanowiłam obie przeczytać.

Pierwszą "Idealna żona" , którą chce polecić jest autorstwa Kimberly Belle..
Tu opiszę tę właściwą, ale polecam i tę pierwszą pozycję.

Bardzo szybko się czyta, trzyma w napięciu.

Bardzo szybko się czyta, trzyma w napięciu.

Generalnie ok. Na tyle dobrze, żeby sięgnąć po kolejne książki tej autorki.

Generalnie ok. Na tyle dobrze, żeby sięgnąć po kolejne książki tej autorki.

Bardzo dobry styl. Wręcz pochłania się tą historię. Trzyma w napięciu, zakończenie zaskakujące. Jedyny minus to, że jest to opowiadanie zapisane na 130 str za 25 zł. Powinna być ona częścią jakiegoś zbioru opowiadań.

To pierwsza książka autorki, po którą udało mi się sięgnąć. Bardzo dobra książka. Jest bardzo trudna, porusza wiele aktualnych kwestii społecznych, ale i przemocy w rodzinie, momentami jej lektura boli. Ale to dobrze, bo książka jednocześnie otwiera oczy. Pokazuje nam co robią z psychiką toksyczne relacje rodzinne.

Wciągająca, trzyma w napięciu cały czas. Przyjemny styl pisania autorki.

Wciągająca, trzyma w napięciu cały czas. Przyjemny styl pisania autorki.

• Z biblioteki stacjonarnej/internetowej
  • W planach ebook
  • Thriller psychologiczny
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Idealna żona