Archiprzewodnik po Europie

turystyka, mapy, atlasy
Pascal
2021-01-07
2021-01-07

Pierwsza książka o architekturze współczesnej, z jaką się zetknąłem. Pozwala trochę zrozumieć współczesne prądy w architekturze i zwrócić uwagę na to, o co biją się między sobą projektami architekci.

Szczerze mówiąc, do książki przyciągnęła mnie postać Roberta Koniecznego (do którego Arki długo się przekonywałem, ale przekonałem się) i czekałem na wydanie od pojawienia się pierwszych zwiastunów książki. Chciałem zobaczyć jak patrzy na architekturę jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich architektów. Jednak akurat jego opinie okazały się dość powierzchowne, a szersze tło zazwyczaj kreślił dopiero Tomasz Malkowski. Chociaż ciekawe jest także i takie powierzchowne patrzenie na architekturę, pokazujące co może ją dyskwalifikować na pierwszy rzut oka, a co wymaga już na wstępie uznania. Przydałoby się jednak trochę mniej kolokwialne słownictwo. I szkoda, że niektóre zdjęcia są mikroskopijne.

Trochę zacząłem zwracać uwagę na wtapianie architektury w otoczenie, nawiązywanie do tkanki historycznej, tworzenie z budynków również części przestrzeni publicznej - np. placów na dachu, punktów widokowych, parków na dachu, elementy ruchome w budynkach, "inteligencję budynków" - np. sterowanie dopływem światła, oszczędność energetyczną, adaptacje starych budynków do nowych realiów (jak np. blok z dobudowanymi werandami),przyjazność wobec środowiska, stosowanie nowych technologii, przekraczanie technologicznych granic wyobraźni. Ciekawe bryły interesowały mnie już wcześniej. Nie rozumiem jednak wciąż zafascynowania architektów prostopadłościennymi, betonowymi klockami, najlepiej z zaciekami... ;)

Książka przyda mi się z pewnością przy planowaniu najbliższych wakacji objazdowych przez Europę. Kilka ciekawych obiektów już wpisałem na listę :)

" Wędrówka przez najbardziej konceptualne i odważne budynki europejskie ostatnich kilku dekad.
Każdemu obiektowi towarzyszy żywa dyskusja autorów - architekta Roberta Koniecznego i krytyka Tomasza Malkowskiego "
Tyle blurb.
Kościoły , stadiony , muzea , sale koncertowe , hale targowe , budynki mieszkalne , winnice i winiarnie , remizy , galerie sztuki. Wybór to pewnego rodzaju consensus , wyznaczenie części wspólnej , która będzie zaprezentowana szerszej widowni.
Ta rozmowa bywa czasem sporem ,wykładem historycznym , wyjaśnieniem dlaczego tak a nie inaczej.
Tłumaczą , prowadzą za rękę , pokazują palcem . Chwalą łączenie starego z nowym , które jest czasem bardzo udane , a czasem tak kontrowersyjne , że aż doskonałe.
Każdy obiekt jest pięknie obfotografowany , opisany dialogiem i zawsze uzupełniony jest informacjami praktycznymi typu - jak tam dotrzeć , na co jeszcze w pobliżu warto zwrócić uwagę , jak i gdzie klepnąć bilet.
Księga jest pokaźnych rozmiarów .
Mnie zachwycił taki sposób wychowania architektonicznego.
Kilka z tych obiektów już widziałam , a dwa są w moim rodzinnym Szczecinie .

Tyle blurb.

Stal. Drewno. Beton. Szkło. Materiały znane, stosowane, a jednak nieoczekiwanie ich połączenie może stanowić symbol odwagi i nowatorstwa. Być znakiem współczesności. Sprawczości i dialogu na wielu płaszczyznach.
Kto z Was nie chciałby smakować łososia pięć metrów pod poziomem morza w podwodnej restauracji? Wpatrywać się w ostre skały, siedząc na wielkiej drewnianej ławce, osłonięty od atmosferycznych zaskoczeń w Pawilonie Norwegian Wild Reindeer? Odwiedzić Lego House w Danii lub jeden z najmniejszych domów na świecie - dom Kereta w Warszawie? Zanurzyć się w muzycznych uniesieniach w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie lub pełnym archizakamarków Casa da Musica w Porto? Poskręcane schody, spiczaste balkony, pokryte lasem bloki. To tylko ułamek całości niesamowitej, choć tak bardzo rzeczywistej.
To książka, do której pasuje kawa w eleganckiej filiżance. Siadasz w fotelu i przenosisz się w niezwykłe architektoniczne przestrzenie Europy. Jest też druga strona medalu. Wychodząca ku każdemu, otwarta na publiczną funkcję tworzenia budynków, które nie mają dzielić, ale zapraszać do siebie. Strona po stronie odkrywasz tu zbiór brył niebanalnych. Designerskich rozwiązań, które same w sobie są sztuką, a jednak bez myśli inżynierskiej chwiałyby się w posadach. Będących niczym wizualizacja wyobraźni. Konceptów, które wydawać by się mogło, są tak odrealnione, jakby pochodziły z fantastycznej powieści. A jednak są. Trwają i zadziwiają. Miałam to szczęście być w kilku z nich. Doznanie szczególne. Niemal iluzoryczne, a jednocześnie intensywne. Z cyklu tych, w których jest się mocno "tu i teraz". Na mapie "bycia" pozostaje jeszcze co najmniej kilkadziesiąt (kilkaset?). To dobrze. Jest o czym marzyć, gdzie wyruszyć z najbliższymi - niczym odkrywcy nowego. Póki co uchylamy rąbka tajemnicy na kartach archiprzewodnika.
Wydana efektownie. Wysoka estetyka fotografii współgra z bogatą treścią, która oddaje każdej architektonicznej perle należytą uwagę. Lektura wręcz onieśmiela, bo świat jest wielki, a ja taka mała, dlatego pokornieję - zdumiona. Czytając - patrząc czuję pewnego rodzaju uniesienie. Bo te dzieła wykreował ludzki umysł i stworzyła ludzka ręka. Nie wiem, czy urzeczenie to odpowiednie słowo.
Dla architektów, podróżników, konstruktorów i projektantów. Dla ciekawych - dlatego bardzo dla mnie. Wytyczyła moje nowe ścieżki. www.zyj-bardziej.pl

Najlepsza europejska architektura ostatnich lat w jednym albumie. Bardzo dobry pomysł opowiadania o budynkach w formie rozmowy polskiego star-chitekta Roberta Koniecznego z krytykiem architektury. Lektura nielekka - prawie 1,5 kg książki w twardej oprawie ;-) Baaaardzo duży minus za korektę i część zdjęć o fatalnej rozdzielczości.

Ciekawe zestawienie najbardziej inspirujących budynków w Europie z syntetycznym komentarzem autorów. Jedyny mankament to zbyt mało i zbyt małe zdjęcia - chciałoby się pooglądać więcej.

• Architektura
  • O designie/architekturze