Ostatnia leśna czarownica

corbeau
23.02.2021
Okładka książki Willa, dziewczyna z lasu Robert Beatty
Średnia ocen:
8,5 / 10
74 ocen
Czytelnicy: 441 Opinie: 56

Dla dwunastoletniej Willi świat to góry i las. Od babki uczy się języka i czarów Feiran, poznając odchodzące w zapomnienie tradycje swojego ludu: jak rozmawiać z roślinami i ze zwierzętami, jak splatać się z przyrodą i naginać ją do swojej woli. Ale Willa jest też jutką, łowczynią-złodziejką, okradającą domy osadników na rozkaz wodza klanu, bezwzględnego padarana. Dla Feiran nie ma „ja”, jest tylko „my” – każdy musi działać, kierując się dobrem społeczności i wyrzekając się własnych poglądów. Tyle że Willa nie może się wyrzec poglądu, że więzienie dzieci i zabijanie zwierząt kłóci się ze wszystkimi tradycjami Feiran. Czy uda jej się odnaleźć własną drogę i własne „ja”?

Robert Beatty, autor cyklu o Serafinie, powraca z nową powieścią, którą pokochało szerokie grono młodych czytelników. „Willa, dziewczyna z lasu” to opowieść o szukaniu własnej tożsamości, o uczeniu się tolerancji i walce o swoje przekonania. Willa przechodzi trudną i bolesną drogę, szukając wyjaśnienia tajemnicy śmierci rodziców i siostry bliźniaczki oraz powodów stopniowego upadku jej ludu.

Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku w Wielkich Górach Mglistych. Wraz z pojawianiem się osadników i karczowników świat się zmienia, a Willa może albo nienawidzić wszystkiego, co jest jej obce, albo nauczyć się to rozumieć. Dziewczynkę otacza tyle przemocy i nienawiści, że znajduje wytchnienie tylko wśród zwierząt i w rozmowach ze schorowaną babką. To od niej uczy się, jak być leśną czarownicą, choć nikt już nie darzy ich szacunkiem. W powieści ważne miejsce zajmuje magia związana z siłami przyrody. Patrząc oczami głównej bohaterki, możemy dostrzec piękno i potęgę natury. Willa rozpacza nad każdym ściętym przez karczowników drzewem i nad każdym skrzywdzonym zwierzęciem, przypominając nam, że przyroda zasługuje na najwyższy szacunek za wszystko to, co nam daje.

„Willa, dziewczyna z lasu” nie jest jedynie historią o biegającej po lesie dziewczynce. To przede wszystkim opowieść o odrzuceniu i żałobie, o stracie i rozpaczy, a wreszcie o odnajdywaniu własnej drogi, uczeniu się tolerancji i podejmowaniu walki w obronie słabszych. Co prawda fabuła prezentuje kilka uproszczonych rozwiązań i przejaskrawionych sytuacji, ale dzięki temu tym silniej przemawia do młodych czytelników. Willa rozwija się, uczy, a wreszcie zaczyna kształtować swój los, gotowa zaryzykować życie, aby bronić swoich przekonań, co czyni z niej prawdziwy wzór do naśladowania.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd