To jest bardzo polskie

Okładka książki To jest bardzo polskie Dave z Ameryki
Okładka książki To jest bardzo polskie
Dave z Ameryki Wydawnictwo: Przystań Talentów reportaż
reportaż
Przystań Talentów
2020-01-01
2020-01-01
9788389194633

To jest prawdziwie poruszająca książka. Dziękuję, że to spisałeś! Doceniam Twoje podzielenie się swoimi sytuacjami, szczególnie rodzinnymi, i towarzyszącymi uczuciami, emocjami. Minie kilka dni i zabiorę się do czytania jej jeszcze raz. To było autentyczne i dobre

Obiektwynie, dość duży zawód. Jako fan Dave'a śledzę go na youtube, znam sposób jego żartowania i to w jaki sposób wyraża to co ma do przekazania. Niestety, nie wszystko co dobrze brzmi na filmiku sprawdzi się także na papierze. Ale zacznijmy od początku. Po co w ogóle ta książka powstała? Jaki cel przyświecał Dave'owi? Być może Dave uwierzył już tak w siebie, że stwierdził iż jako youtuber czas napisać swoją książkę. A być może dlatego, że miał ochotę się uzewnętrznić, trochę wyspowiadać. Jeżeli to drugie, to jestem w stanie zrozumieć, jeżeli pierwsza opcja to słabo. Bo smutna prawda jest jednak taka, że większość historii która jest opowiadana w książce uważny widz filmów Dave'a już zna. Dla przykładu za każdym razem jak czytałem jakąś historyjkę o jego siostrze, to z tyłu głowy miałem "gdzieś to już słyszałem". W zasadzie o wszystkich różnicach kulturowych można było już się dowiedzieć wcześniej. Co gorsza, powtarzane są też te same żarty. Nie raz widać jak są wciskane na siłe i czuć ich przesyt. Na plus to, że niektóre z nich czytałem głosem Dave'a. Wiele do życzenia pozostawia także warsztat pisarski, ale przy debiutach trzeba być bardziej wyrozumiałym. Podsumowując, ja się trochę zawiodłem. Liczyłem na więcej oryginalnych historii, oraz więcej nauki angielskiego wplątanej w opowiadane historie, np. co różnice w rozumieniu poszczególnych słów.

Książka pokazuje co jest bardzo polskie z punktu widzenia kogoś wychowanego w USA. Nie jest to puste porównanie dwóch krajów bez refleksji, ale nie jest to też profesjonalna analiza. Powiedziałabym że to poniekąd poradnik jak spojrzeć na swoje zachowanie z dystansem i zrozumieniem. Uważam że został zachowany dobry balans pomiędzy poważniejszą analizą polskiej kultury a przystępną formą dzięki czemu ta pozycja może być dobrym startem aby później samemu bardziej zagłębić się w wybrane zagadnienia.
Dave zgodnie z tym co o sobie twierdzi faktycznie jest dobrym obserwatorem i to nie tylko tego co dzieje się wokół ale też tego co dzieje się z nim samym. Umie popatrzeć z dystansu na swoje doświadczenia i wyciągnąć z nich wnioski co akurat nie jest bardzo polskie dlatego uważam tą książkę za potrzebną.
Sama treść to doświadczenia autora gdzie jego decyzje rozpatrywane są przez to jak wychowanie wpłynęło na ich podjęcie i czy ktoś z innej kultury zachowałby się tak samo.
W trakcie czytania czuć typowy humor Dave'a ale zaskoczyło mnie jednocześnie jak intymna jest ta książka. Dave w niektórych doświadczeniach zanurzył się dość głęboko żeby doszukać się istoty problemu. Szczególnie mam tu na myśli stosunek do swojej matki. Pokazuje on też że wiele zachowań jest głęboko zakorzenionych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie tak że nie da się ich wyzbyć i nawet jak się postarasz przestać być Polakiem to ktoś ci w końcu i tak wypomni że jesteś bardzo polski. Poruszona jest też mocno kwestia różnic pokoleniowych i jak szybko Polska się zmienia jednocześnie w pewnych kwestach wcale się nie zmieniając. Jednak najważniejsze co według mnie można wyciągnąć z tej książki jest fakt że każdy może na siebie spojrzeć tak jak Dave i zauważyć co w naszym zachowaniu jest polskie a co nie, bo to pozwoli nam uświadomić sobie które cechy jesteśmy w stanie zmienić na lepsze, a które należy po prostu zaakceptować. W końcu bardzo polskie nie znaczy że złe.
Co do samego wydania to czyta się bardzo dobrze, ale ilość literówek czy przypadkowych spacji jest zdecydowanie zbyt duża. Co do rysunków mam bardzo mieszane uczucia bo pasowały do treści ale nie wyglądały też zbyt profesjonalnie. Można powiedzieć że były po prostu ok i nie przeszkadzały.

Dave w wieku 5 lat wyprowadził się z rodzicami z Polski do Ameryki, gdzie wychowywał się z Polonią, ale również z Amerykanami. To połączenie kultur sprawiło, że od dzieciństwa interesowało go, czym obie kultury się różnią. Będąc dorosłym mężczyzną zebrał swoje wszystkie przemyślenia w tę książkę. Możemy prześledzić w niej całe jego życie, na podstawie którego Dave pokazuje nam różnice między krajami, kulturami, ale także pokazuje nam jak Polska zmieniła się na przestrzeni ostatnich 30 lat i przedstawia trafne spostrzeżenia na temat tego, co jest charakterystyczne dla Polaków, a czego często nawet nie zauważamy, mieszkając w Polsce na stałe. Bardzo zaciekawiło mnie też to, jak Amerykanie postrzegają Polaków.

Dave kojarzył mi się z śmieszkowania na youtubie i nie spodziewałam się, że dostanę tak głęboką książkę, którą odczuwam jako bardzo dla niego osobistą i intymną. Zaskoczyło mnie to naprawdę pozytywnie. Dużo spostrzeżeń było bardzo trafnych w mojej ocenie, a były one ubrane w takie słowa, że często parskałam pod nosem śmiechem. Czytało mi się tę książkę lekko i bardzo przyjemnie, mimo że trafiło się kilka dość trudnych tematów, jak przykre przyzwyczajania dorosłych Polaków w Stanach z czasów komunizmu, jakim jest np. bicie dzieci.

Jedyne co mi przeszkadzało, to sporo błędów, jakie znalazłam. Literówki, spacje w niewłaściwych miejscach albo zjedzone końcówki.

Polecam, nie tylko dla poznania różnic, ale także, aby spojrzeć na Amerykę trochę inaczej niż przez pryzmat "American dream". Każdy kraj ma swoje wady i zalety i Dave świetnie to ukazuje w tej pozycji.

Dave jest Polakiem, ktory młodość spędził w Stanach i po latach wrócił do Polski. Wracając do Polski w różnych latach obserwował jak się zmieniamy, czego żyjąc tutaj na miejscu ciężko jest dostrzec.
Żyjąc w amerykańskiej kulturze nie czuje polskich tematów tabu. W związku z tym opisuje rzeczy, który każdy z nas obserwuje obok siebie, ale nikt o tym nie mówi na zewnątrz (bo to powinno zostać w rodzinie, bo to są tajemnice alkowy, bo o religi to tylko ksiądz mówi itp).
Super jest zobaczyć siebie z pewnym dystansem i dowiedzieć się, że pewne rzeczy nie są oczywiste dla ludzi z zewnątrz, które dla nas są oczywiste (np. gdy starsza osoba podejdzie do nas na pogrzebie mówiąc "Oj, nie ma jej już wśród nas" to chce powspominać nieboszczkę, a nie upewnić się, że ktoś na pewno rozumie, że dana osoba umarła).
Dave ciekawie pisze o Amarykanach: jak żyją, jak pracują, czego nie robią, chociaż myślę, że ten wątek mógłby zostać trochę rozszerzony.
Książkę czyta się z zainteresowaniem. Nie oglądam jego kanału na youtube i nie było to żadną przeszkodą w czytaniu książki (w przeciwieństwie do innych youtuberów, którzy wymagają znajomości kanału przed przeczytaniem swojej książki). Strasznie spodobał mi się jego humor. Liczę, że coś jeszcze wyda.

Daję 10 pkt. Dużo ale to dokładnie to co można się spodziewać po książce i dużo więcej. Dave z Ameryki (youtuber) ze swoim humorem i przeżyciami w polskiej rodzinie w USA odkrywa się przed widzami dość znacznie i odważnie. Bardzo ciekawe spostrzeżenia, dające do myślenia, ciekawie pokazane realia życia i wychowywania się na emigracji. Ciekawe zderzenie Polski i USA. Świetny przykład jak warto brać z danych kultur to co najlepsze i umieć spojrzeć z boku i wyciągać lekcje. Polecam. Książka słusznych rozmiarów, większe ale nie za duże litery dzięki czemu się wygodnie czyta, ładny papier, wciąga niezależnie, na której stronie się ją otworzy!

Lekka, ale nie głupia. Jeśli oglądacie Dave'a na bieżąco, to aż tak znowu dużo nowego się nie dowiecie.

• Reportaż
  • Literatura faktu, reportaż
  • Powieść
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki To jest bardzo polskie