Trzecia płeć świata

Okładka książki Trzecia płeć świata Waldemar Kuligowski, Marianna Sztyma
Okładka książki Trzecia płeć świata
Waldemar KuligowskiMarianna Sztyma Wydawnictwo: Albus reportaż
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Albus
Data wydania:
2020-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-30
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389284259
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Uszatek, piędzipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat? Paulina Daniluk, Waldemar Kuligowski
Ocena 0,0
Uszatek, piędz... Paulina Daniluk, Wa...
Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Chłop - niewolnik? Szreniawskie seminaria antropologiczne Agnieszka Floryszczak, Jan Grad, Bartosz Hordecki, Piotr Kuligowski, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Litwinowicz-Droździel, Michał Rauszer, Jan Sowa, Maksymilian Stanulewicz, Violetta Wróblewska
Ocena 0,0
Chłop - niewol... Agnieszka Floryszcz...
Okładka książki Kultura jako przygoda Monika Bauer, Michał Buchowski, Izabella Bukraba-Rylska, Mariusz Czubaj, Adam Czyżewski, Bernadetta Darska, Maja Dobiasz-Krysiak, Andrzej Dorobek, Maciej Dudziak, Elżbieta Durys, Tomasz Kamusella, Krzysztof Kasiński, Agnieszka Kazibut, Waldemar Kuligowski, Marcin Lisiecki, Justyna Marcinkowska, Mateusz Marczewski, Jacek Jan Pawlik SVD, Mirosław Pęczak, Michał Rauszer, Bardhyl Selimi, Joanna Szczepanik, Magdalena Szpunar, Ewa Tracz
Ocena 0,0
Kultura jako p... Monika Bauer, Micha...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
105 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
275

Na półkach: ,

Cieszę się, że powstają książki podejmujące tę tematykę. Jednak jeżeli chodzi o samą treść i sposób jej przekazania to niestety do mnie nie przemówiły. Książka sprawia wrażenie napisanej w pośpiechu, rzucając w czytelnika jedynie pobieżnymi informacjami, które możemy równie dobrze znaleźć w Internecie. Brakuje mi w niej zagłębienia się w tematykę, szczególnie mając świadomość, że autorem jest antropolog. Jest to zdecydowanie książka dla osób, które wcześniej nie były zaznajomione z tematem.

Cieszę się, że powstają książki podejmujące tę tematykę. Jednak jeżeli chodzi o samą treść i sposób jej przekazania to niestety do mnie nie przemówiły. Książka sprawia wrażenie napisanej w pośpiechu, rzucając w czytelnika jedynie pobieżnymi informacjami, które możemy równie dobrze znaleźć w Internecie. Brakuje mi w niej zagłębienia się w tematykę, szczególnie mając...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1127
141

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo krótkie i pobieżne przedstawienie nieheteronormatywnych postaci z różnych części świata. Wielokrotnie odnosiłem wrażenie, że czytam notki z Wikipedii a nie książkę.

Bardzo krótkie i pobieżne przedstawienie nieheteronormatywnych postaci z różnych części świata. Wielokrotnie odnosiłem wrażenie, że czytam notki z Wikipedii a nie książkę.

Pokaż mimo to

avatar
21
21

Na półkach:

Ciekawa, poszerzająca horyzonty książka. Nie ma wielu informacji, jak sam autor przyznał nie wyczerpuje tematu, ale daje zalążek wiedzy na temat płci, przywołując przykłady z całego świata. Do tego jest pięknie zilustrowana i napisana lekkim i przystępnym językiem.

Ciekawa, poszerzająca horyzonty książka. Nie ma wielu informacji, jak sam autor przyznał nie wyczerpuje tematu, ale daje zalążek wiedzy na temat płci, przywołując przykłady z całego świata. Do tego jest pięknie zilustrowana i napisana lekkim i przystępnym językiem.

Pokaż mimo to

avatar
1781
217

Na półkach: ,

Fajnie, że powstają w ogóle jakiekolwiek książki na temat różnorodności postrzegania płci w innych kulturach. To się chwali.
Niestety autor, poza tym, że jest profesorem antropologii, jest też w duszy dziadersem, więc popełnia kwiatki w stylu “w tej kulturze istnienie chłopców, którzy przejawiają cechy niebinarne jest akceptowane. Są oni gwałceni przez nauczycieli, męskich krewnych i księży, ale zazwyczaj w okresie nastoletnim uciekają z domów do większych miast, gdzie z sukcesem trudnią się fryzjerstwem i/lub prostytucją”. To niemal dosłowny cytat… ręce opadają.
Książka jest też przesycona mizoginią, nie do końca daje się odróżnić, czy przywoływanych kultur, czy autora (odnoszę nieodparte wrażenie, że hojnie czerpie z obu źródeł).
Na bezrybiu i rak ryba, ale czytelnicy zasługują na coś lepszego.

Fajnie, że powstają w ogóle jakiekolwiek książki na temat różnorodności postrzegania płci w innych kulturach. To się chwali.
Niestety autor, poza tym, że jest profesorem antropologii, jest też w duszy dziadersem, więc popełnia kwiatki w stylu “w tej kulturze istnienie chłopców, którzy przejawiają cechy niebinarne jest akceptowane. Są oni gwałceni przez nauczycieli, męskich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
609
532

Na półkach:

Różnorodność przybiera różne formy, a my często niegotowi na jej poznanie lekceważymy ją bądź wyszydzamy. Widać to coraz wyraźniej, a aspekt związany z płciowością jest tylko jednym z przejawów tego jak różnorodny i niebinarny jest świat. "Trzecia płeć świata" to #książka Waldemara Kuligowskiego, która z antropologicznego punktu widzenia, przedstawia nam #świat osób nieidentyfikujących się z binarnym podziałem na dwie płcie, będących gdzieś pośrodku. I jak się okazuje w wielu kulturach niebinarne osoby stawały się nie obiektem kpin i agresji, a wręcz ważnym elementem
społeczności, łącznikiem między obiema płciami, ale i światem duchów. Świetna to podróż po świecie kultur przez ludzi Zachodu uważanych za prymitywne, które w wielu kwestiach są lepsze od nas, od tych światłych i mądrych. A sama książka króciutka i bardzo ładnie wydana, zobaczcie tylko.

Różnorodność przybiera różne formy, a my często niegotowi na jej poznanie lekceważymy ją bądź wyszydzamy. Widać to coraz wyraźniej, a aspekt związany z płciowością jest tylko jednym z przejawów tego jak różnorodny i niebinarny jest świat. "Trzecia płeć świata" to #książka Waldemara Kuligowskiego, która z antropologicznego punktu widzenia, przedstawia nam #świat osób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1807
895

Na półkach: , ,

Bardziej to zbiór anegdot niż cokolwiek innego. Każdy z tych rozdziałów mógłby się znaleźć w przewodniku turystycznym między działem kuchnia a zabytki. Tak lekkie jest przejście po temacie. Z jednej strony dobrze, że autor zdecydował się na pokazanie, w jak wielu krajach pojawiają się osoby przeczące binarności zachodniego podejścia do genderu. Z drugiej strony, większość tych grup społecznych to są po prostu osoby trans - nie tyle kontestujące binarność, co po prostu nieszczęśliwie urodzone z jej złej strony. Oczywiście mogę się mylić, autor nikomu nie poświęca dużo czasu. Niektóre osoby mówią, że nie chciałyby być kobietami (bo gros to biologiczni mężczyźni),ale większość wydaje się wolałaby tę opcję, gdyby tylko miała możliwość.
Niewiele jest opcji tak naprawdę "oryginalnych" (choć wiem, że to reportaż, więc jest jak jest),natomiast niektóre pokazują, że naprawdę, można patrzyć inaczej. Najlepiej pokazuje to przykład Indonezji (o ile dobrze pamiętam),gdzie tych płci jest 5, dokładnie całe spektrum (kobiety, kobiecy mężczyżni, duchowi agender, będacy pomiędzy wszystkim, męskie kobiety i mężczyźni). Awesome, wy pokazujecie, że można zrobić naprawdę ciekawe rzeczy w budowie społeczeństwa.

Ogółem jednak, bardzo krótkie, powierzchowne wejście w temat.

Bardziej to zbiór anegdot niż cokolwiek innego. Każdy z tych rozdziałów mógłby się znaleźć w przewodniku turystycznym między działem kuchnia a zabytki. Tak lekkie jest przejście po temacie. Z jednej strony dobrze, że autor zdecydował się na pokazanie, w jak wielu krajach pojawiają się osoby przeczące binarności zachodniego podejścia do genderu. Z drugiej strony, większość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
71

Na półkach:

Ciekawy przewodnik po osobach i kulturach, w których nie zawsze istnieje jedynie podział na to, co męskie i kobiece. Dobre liźnięcie tematu.

Ciekawy przewodnik po osobach i kulturach, w których nie zawsze istnieje jedynie podział na to, co męskie i kobiece. Dobre liźnięcie tematu.

Pokaż mimo to

avatar
48
22

Na półkach:

Książka z daleka przypomina tęczę. Okładka mieni się bajecznymi kolorami. Tęcza, bo przecież książka wspiera środowisko LGBT. Sam tytuł naprowadza nas na coś oczywistego, trzecia płeć świata, w społeczeństwie funkcjonuje już od dawna. To nie skutek mody.
Tytuł książki nie jest metaforą. Tu faktycznie chodzi o "trzecią płeć", zjawisko, które w danym społeczeństwie funkcjonuje pod intymną, lecz śmiałą nazwą (np. Muxe w Meksyku).

Autorem jest Pan Waldemar Kuligowski. To profesor, redaktor, antropolog kulturowy. W jego książce każdy rozdział połączony jest z danym krajem, czy wyspą, podana jest funkcjonująca tam nazwa "trzeciej płci" i opisywane są zwyczaje w tamtejszym społeczeństwie.
Jak odbyć podróż dookoła świata nie ruszając się z domu? Otwórzcie książkę i dajcie się ponieść wspaniałym historiom i ilustracjom.
Jeśli chodzi o mnie, mam wrażenie, że moja dusza wciąż świeci na tęczowo. Wspaniałe i przepiękne ilustracje, zwięzłe i rzetelne informacje, piękny język i bogata zawartość, to może zagwarantować polecana przeze mnie książka. "Trzecia płeć świata" wychodzi poza stereotypy, uwrażliwia i normalizuje temat LGBT. Czytając książkę w wygodnym fotelu, możemy przenieść się w ciepłe klimaty, poznać inną kulturę i znaleźć wspólny pierwiastek tego, co piękne w każdym kraju. Obiecuję Wam, książka chwyta za serce, a jej "inność" to zaleta.

Książka z daleka przypomina tęczę. Okładka mieni się bajecznymi kolorami. Tęcza, bo przecież książka wspiera środowisko LGBT. Sam tytuł naprowadza nas na coś oczywistego, trzecia płeć świata, w społeczeństwie funkcjonuje już od dawna. To nie skutek mody.
Tytuł książki nie jest metaforą. Tu faktycznie chodzi o "trzecią płeć", zjawisko, które w danym społeczeństwie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2562
54

Na półkach:

Ogólnie pozycja raczej średnia. Autor jedynie pobieżnie opisuje zjawiska niebinarności płci w niektórych kulturach, więc można z lektury zaczerpnąć jedynie wstępnych informacji, ewentualnie później szukać na własną rękę. Poza tym niektóre pojęcia związane z traspłciowością są mylnie użyte, niektóre są już nieaktualne (i były nawet na czas wydania książki). Na pierwsze, bardzo ubogie, zapoznanie się z tematem wystarczy, na nic więcej nie należy liczyć. No i w zasadzie nie opisuje niebinarności w definicji, że tak to ujmę, świata zachodniego.

Ogólnie pozycja raczej średnia. Autor jedynie pobieżnie opisuje zjawiska niebinarności płci w niektórych kulturach, więc można z lektury zaczerpnąć jedynie wstępnych informacji, ewentualnie później szukać na własną rękę. Poza tym niektóre pojęcia związane z traspłciowością są mylnie użyte, niektóre są już nieaktualne (i były nawet na czas wydania książki). Na pierwsze,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Lepszy rydz niż nic - nawet powierzchowna, mocno skrócona, trochę rugująca kontekst na rzecz nieodzownych uproszczeń, ta książka wypełnia jednak pewną lukę i dobrze, że powstała.

Pewnie, że uważam, że powinna być dłuższa, bardziej szczegółowa i bardziej poświęcona (przepraszam za staroświeckie, prawda, określenia) osobom, które na Zachodzie określa się zbiorczo kobietami, ale wciąż lepiej mieć taki leksykonik różnorodności płciowej niż w ogóle.

Lepszy rydz niż nic - nawet powierzchowna, mocno skrócona, trochę rugująca kontekst na rzecz nieodzownych uproszczeń, ta książka wypełnia jednak pewną lukę i dobrze, że powstała.

Pewnie, że uważam, że powinna być dłuższa, bardziej szczegółowa i bardziej poświęcona (przepraszam za staroświeckie, prawda, określenia) osobom, które na Zachodzie określa się zbiorczo kobietami,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    169
  • Przeczytane
    130
  • Posiadam
    16
  • 2021
    12
  • 2022
    6
  • LGBT
    5
  • 2023
    3
  • Ulubione
    3
  • Queer
    3
  • Audiobook
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Trzecia płeć świata


Podobne książki

Przeczytaj także