Krew, pot i piksele. Chwalebne i niepokojące opowieści o tym, jak robi się gry

Jason Schreier Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura faktu
Blood, Sweat, and Pixels: The Triumphant, Turbulent Stories Behind How Video Games Are Made
Data 1. wydania:
2017-09-05
Bartosz Czartoryski
Sine Qua Non
gry komputerowe historia gier tworzenie gier
literatura faktu
Bartosz Czartoryski
gry komputerowe historia gier tworzenie gier

Branża gier od podszewki.

Jako zapalony gracz, byłam ciekawa drogi od pomysłu na grę do jej bombastycznego efektu (ach te dłuuugie godziny przy Wiedźminie, Dragon Age, GTA, Horizon Zero Dawn, Heroes III, o The Last of Us już nie wspomnę ;). Dzięki Jasonowi Schreierowi przemierzyłam tę trasę wzdłuż i wszerz z niejednym developerem. Małym i dużym, odnoszącym sukcesy i...

No cóż, nie jest zaskoczeniem że dużo lepiej czyta się historie bez happy endu.
Na szczególną uwagę zasługują te o Diablo 3, Dragon Agę i Destiny.

Jednak historia która najdłużej pzostanie w pamięci to ta o Stardew Valley.
Jeden człowiek z minimalna wiedzą jak robić gry oddał 5 lat swojego życia i poświęcił się pracy.
Z pomocą dziewczyny i rodziny udało się wydać grę...

Ciekawa pozycja. Nie zdawałam sobie sprawy w jakim chaosie powstają gry. :)

Tematyczna, dobrze przedstawiająca problemy pojawiające się coraz częściej z czasem trwania projektu.

Jeśli ktoś siedzi w temacie robienia gier ale też jest fanem gier to jest to książka dla niego. Niektóre historie są super inspirujące.

Fascynująca książka o historii powstawania wybranych gier komputerowych. Najbardziej podobały mi się rozdziały o "Stardew Valley", "Uncharted 4", "Pillars of Eternity", "Shovel Knight" i "Diablo 3". Paradoksalnie najmniej ciekawy był rozdział o "Wiedźminie 3" ale tylko dlatego, że podczas jego produkcji nie napotkano większych problemów jak w pozostałych...

Zaiste ciekawa opowieść o tym ile trudu, kreatywności i ostatecnie wypalenia stoi za jakże lekko traktowaną rozrywką współczesnego świata. Autor niesztampowo opowiada o niuansach i zakrętach na drodze zespołów deweloperów, trzymając napięcie jak w dobrym kryminale. Ciekawa tematyka i ciekawie poprowadzona opowieść

Jeśli chcecie wiedzieć, co to jest ten cały crunch i kogo z growych twórców dopadł, to zapraszam do lektury tej niezwykle sympatycznej książki o branży gier od kuchni. Może akurat jeszcze macie siłę poczytać cokolwiek o Wiedźminie 3? Znajdziecie tu rozdzialik właśnie o tej grze, o której nikomu nie chce się już gadać, bo wszyscy już wiedzą, jakie to jest dobre. Może...

+ Fajna dla graczy
+ przystępnie napisana, nie trzeba znać wszystkich tytułów

- większość historii jest opisana na tym samym schemacie praca->kryzys-> wydanie gry

Dzięki tej książce dowiedziałem się jak niewdzięcznym zadaniem logistycznym jest wyprodukowanie gry. Polecam każdemu, nie tylko fanom gier komputerowych ale i tym, którzy myślą że mają ciężko w pracy ;)

Dyskusje

• 2018