Bookface. Księga twarzy pisarzy

Okładka książki RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz, Tomasz Broda, Caza, Maciej Czapiewski, Ryszard Dąbrowski, Caryl Férey, Daniel Gizicki, Alexandro Jodorowsky, Janek Koza, Marcin Lechna, Andreas Martens, Axel Medellín, Tomasz Minkiewicz, Jakub Rebelka, Corentin Rouge, Krzysztof Skiba, Kamil Śmiałkowski, Jerzy Szyłak, Brandon Thomas, Paweł Timofiejuk, Pete Woods
RELAX nr 38 Julian Bohdanowicz,...
Okładka książki Puszka-Cacuszko Tomasz Broda, Lech Janerka
Puszka-Cacuszko Tomasz Broda, Lech ...
Okładka książki Powrót Barbarzyńców i nie Bruno Althamer, Katarzyna Balicka, Marcin Baran, Miłosz Biedrzycki, Tomasz Broda, Magdalena Chojnowska, Darek Foks, Mariusz Grzebalski, Daniel Grzeszkiewicz, Maciej Jasiński, Krzysztof Jaworski, Jakub Kołodziejak, Berenika Kołomycka, Maciej Kotłowski, Marta Kubiczek, Karol Maliszewski, Maciej Melecki, Ewa O’Neil, Wojciech Pawliński, Agnieszka Piksa, Maria Prawelska, Marcin Sendecki, Helena Siemińska, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann, Grzegorz Wróblewski, Karolina Zalewska
Powrót Barbarz... Bruno Althamer, Kat...

Rysunkowo bardzo fajnie, jak to Broda, ale żarty niektóre na siłę ;)

Rysunkowo bardzo fajnie, jak to Broda, ale żarty niektóre na siłę ;)

Sama nie wiem co o tym sądzić. Pomysł fajny ale wykonanie takie sobie. Ani to zabawne, ani pouczające. Takie w sumie nie wiadomo co powstało.

Zabawna, kąśliwa i pełna złośliwości, taki XVIII-wieczny serwis społecznościowy.

Co gdyby najsławniejsi autorzy minionych epok mieli konta na mediach społecznościowych? Dla mnie pomysł genialny!
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Ubawiła mnie te książka do leż. Z przeświadczeniem że jest to książka dla dzieci ruszyłam na podbój świata pisarzy. Jakież było moje zdziwienie, gdy na pierwszej stronie padły słowa: „Kuszą Was ekstrema? ... piekielny coach dobierze wam spersonalizowany zestaw tortur - mamy tu ofertę dla łakomczuchów, rozpustników, heretyków, skąpców,
gwałtowników, oszustów i zdrajców.” A na kolejnych „Szukacie recepty na choroby cywilizacyjne, ocieplenie klimatu, depresję, gluten i Donalda Trumpa?” Mówię sobie oho będzie grubo. I się nie pomyliłam im bardziej w las tym było zabawniej, czasem sprośniej i przede wszystkim inaczej. Tomasz Broda autor książki Bookface prezentuje zbiór wybitnych pisarzy z całego świata. Każdemu poświęcona jest strona, wewnętrze przemyślenia, cudowna grafika i komentarze innych autorów, fikcyjnych postaci z różnych epok. Ta książka jest nieoczywista i nieszablonowa i godna polecenia!

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Niech was nie zwiedzie ten radosny różowy kolor. To nie jest urocza książeczka dla dzieci. To "Bookface" czyli nowy portal społecznościowy dla pisarzy. Wiecie chyba, jak to na takich portalach wygląda. Trochę się trzeba pochwalić swoimi dokonaniami, ale wiadro pomyj na kogoś też czasem dobrze wylać. Jest obrazoburczo, jest wrednie, jest ostro, jest złośliwie, ale jest też zabawnie! Dużo ironii, spora dawka sarkazmu. Mnóstwo drobnych nawiązań do kultury, tej wysokiej i tej pop. Kilka prztyczków w nos. I wszystko okraszone świetnymi ilustracjami! Ja przeczytałam raz, ale zamierzam wracać do poszczególnych postaci. Trochę tylko szkoda, że tak niewiele kobiet udało się autorowi zamieścić na swoim "portalu". Niemniej jednak to jest idealna książka-prezent!

Powiem szczerze, że bardzo ciężko ocenić mi tę książkę. Na pewno będzie idealnym prezentem dla fanów literatury i pięknych komiksowych wydań. Na pierwszy rzut oka porwał mnie kolor okładki – ten róż jest przepiękny! Wklejka do książki stanowi kolejny plus, z kolei stworzone przez autora ilustracje, które nazwałabym nawet karykaturami, są naprawdę niesamowite.

Tomasz Broda przybliża nam postaci znanych pisarzy, a dokładniej to, jak wyglądałyby ich profile społecznościowe i komentarze pod postami. Pisarze, często autoironicznie, opowiadają o swojej pracy, wenie lub jej braku, a także o różnych dziwactwach, a pod ich postami pojawiają się komentarze znajomych po fachu albo i nie. Nie zabraknie tu ani rosyjskich klasyków, ani amerykańskich sław, a nawet polskich pisarzy.

Książka jest swego rodzaju komiksem, więc treści jest tu naprawdę bardzo niewiele i książkę przeczytałam na raz, ale myślę, że niejednemu czytelnikowi spodoba się taka forma i uśmiechnie się, czytając te wymyślone przez autora posty i komentarze.

Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Format.

Tomasz Broda...

Materiał bardziej nadaje się na serię wpisów w mediach społecznościowych, a nie na książkę. Dość mało treści jak na taką cenę

Nie wiem jak w Wy, ale ja zawsze mam trudność w opisywaniu ilustrowanych książek. Nie dość, że są zazwyczaj krótkie pod względem objętościowym to jeszcze jest w nich naprawdę mało tekstu! Nigdy nie wiem, jak M. daje radę napisać takie długie recenzje komiksów. Ale dobra, staram się jak mogłam - przed Wami „Bookface. Księga twarzy pisarzy” Tomasza Brody.
Zacznę od wspomnianych już ilustracji. No uwielbiam tę formę! Jest tu bardzo fajna, dość charakterystyczna kreska. Książka podzielona jest na kilkudziesięciu pisarzy, a przy każdym z nich znajduje się ich podobizna, imię i nazwisko (a każde innym fontem!) oraz „zdjęcia profilowe” komentujących. Ale o tym już za moment! Wracając do ilustracji, to widać, że zostałuy one wykonane z ogromną dbałością o detale. I są naprawdę przyjemne dla oka.
Po drugie - forma. Opis jednego pisarza zajmuje dwie strony. Na pierwszej znajduje się jego imię i nazwisko, krótki post, który mógłby napisać (często humorystyczny, czasem odsłaniający słabości, oczekający na rady bądź pochwały) oraz komentarze innych pisarzy (i nie tylko!). Na drugiej stronie znajduje się wspomniana już podobizna pisarza. Powiem Wam, że taka forma zawsze mi się podobała. Wrzucenie Williama Shakespeare'a, Arthura Conan Doyle'a czy Fiodora Dostojewskiego w wir współczesnych mediów społecznościowych jest naprawdę ciekawa i inspirująca.
Kolejna sprawa, równie istotna - pisarze. Jest ich tu naprawdę mnóstwo, zaczynając na Dantem, a kończąc na Stephenie Kingu. Znajdują się tu Ci bardziej, jak i mniej znanych, a także tacy, których poznałam dopiero w tej książce. Innymi słowy - każdy znajdzie coś dla siebie!
Dobra, czyli wyszło całkiem nieźle! Książka jest naprawdę ciekawą gratką dla zainteresowanych. Ma ciekawe wnętrze, piękną okładkę, nietypową tematykę i można ją pochłonąć w jeden wieczór ♥️
Książkę jednak polecam bardziej osobom, które mają choć minimalne rozeznanie w świecie literackim (bo wiem, że M. nie miałaby tyle frajdy z tej książki co ja).

Zacznę od...

Kto z Was nie śledzi poczynań ulubionych pisarzy, muzyków czy aktorów w mediach społecznościowych? Ludzi są ciekawi, jak żyją, gdzie odpoczywają i co robią w wolnym czasie, to zupełnie naturalne. A gdyby tak na jednym z najpopularniejszych mediów społecznościowych swój profil mieli Boccaccio, Agatha Christie, Franz Kafka czy Kurt Vonnegut? Chciałabym śledzić te profile. Wizję tego, jak mogłyby wyglądać ich posty, możemy zobaczyć w ilustrowanej książce Tomasza Brody „Bookface. Księga twarzy pisarzy” i mogę Wam zdradzić, że to pozycja wprost nieszablonowa!

Każdy na swoim profilu może publikować wszystko, co chce. W ich postach nie zabraknie zatem złośliwości, prowokacji i świntuszenia, ale i próśb o pomoc. Wyjdzie na jaw, że i oni mają wśród grona swoich znajomych hejterów! Czy rady komentujących mogłoby wpłynąć na twórczość pisarzy? Może niektóre książki w ogóle by nie powstały albo pojawiły się w formie zupełnie innej, niż je znamy? To jest pytanie! Bardzo podoba mi się zaprezentowana forma tej książki i świetnie spędziłam czas czytając posty pisarzy. Ile razy ja tu się śmiałam w głos! Książka jest napisana dowcipnie i z polotem. Każdy autor dostaje dwie strony: pierwsza z nich to imię i nazwisko pisarza, treść posta i pod nim komentarze ze zdjęciami profilowymi. Druga zaś to podobizna pisarza i ta kreska jest świetna! Wiecie, jak często pod postami udziela się sam Bóg? Komentarze są motywujące, dowcipne, ale i nie zabraknie w nich krytyki i docinek. Czyli skąd my to wszystko znamy 😉 Pod postami udzielają się nie tylko inni pisarze, ale np. można znaleźć odpowiedź między innymi wspomnianego Boga, Blogosfery modowej czy Kota w pustym mieszkaniu. Podczas czytania przypomniały mi się niektóre posty facebookowego profilu Facecje i jeśli znacie ten profil, to wiecie, czego można się spodziewać w książce „Bookface”.

Książka Tomasza Brody okazała się świetnym poprawiaczem humoru i myślę, że do tej pozycji jeszcze będę wracać. Wszak niecodziennie ma się okazję przeczytać post w mediach społecznościowych zamieszczony przez samego Dantego, Fiodora Dostojewskiego czy Henryka Sienkiewicza! Gorąco polecam!

Pomysł ciekawy, ale wykonanie nie do końca mnie przekonało.

Pomysł ciekawy, ale wykonanie nie do końca mnie przekonało.

• 2020 Książki
  • Nogaś poleca