Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Okładka książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu Jakub Małecki, Julita Mańczak
Okładka książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu
Jakub MałeckiJulita Mańczak Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2021-01-04
2021-01-04

Fascynująca podróż po lodzie wraz z wyjaśnieniem, po co nam właściwie lód na ziemi, jaką pełni funkcję, co mu grozi i jakie są konsekwencje jego znikania. Wszystko okraszone przepięknymi zdjęciami przyrody i wydane w bardzo fajnej formie. Są to wywiady i rozmowy z ludźmi, którzy w różnym stopniu swoje życie poświęcili tym chłodniejszym klimatom.

Bardzo wartościowa i, co ważne, przystępna książka.

Bardzo wartościowa i, co...

Reportaż jest bardzo ważną publikacją mającą na celu wyjaśnienie czytelnikowi zachodzących w klimacie zmian. Doktor Małecki, jak również inni specjaliści wypowiadający się w książce, w prosty sposób tłumaczą znaczenie lodowców. Bazują na wieloletnich obserwacjach i badaniach. Skupiają się na ich rodzaju, strukturze, rozmieszczeniu, bo to dzięki nim dzisiejszy świat wygląda tak a nie inaczej. A nie dzieje się dobrze. Już sam tytuł sugeruje, że zbliża się jakiś koniec. Zwłaszcza w okresie susz i tropikalnych upałów uświadamiamy sobie jak bardzo klimat w Polsce się zmienił. Kataklizmy typu powodzie, trąby powietrzne, huragany i inne nie biorą się z niczego. ”Ludzki pęd do konsumowania krajobrazu” doprowadził do jego degradacji i istotnych zmian.

Książka stanowi solidne kompendium wiedzy dla zwykłego człowieka. Pozwala zastanowić się, przemyśleć temat i wyciągnąć wnioski. Świadomość ludzka jest bardzo ważna. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym czy jako jednostka jesteśmy w stanie zmienić bieg wydarzeń. Trudny to temat, aczkolwiek bardzo ważny.

Świetna książka otwierająca oczy na to, o czym na co dzień się nie myśli, a jednak tak bardzo nas dotyczy. Utrzymana jest w formie rozmów ze specjalistami w dziedzinie glacjologii, wzbogacona wspaniałymi zdjęciami. Bardzo polecam.

Bardzo pożyteczna książka. Dużo można dowiedzieć się o lodowcach i klimacie oraz związku między nimi a globalnym ociepleniem.

Naprawdę fajna książka z dawką wiedzy z dziedziny glacjologii, wiele zaskakujących faktów.

Ładna książka, oprócz sytuacji w Arktyce, dowiedziałem się z niej dużo o pracy samych naukowców. Polecam.

„Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” to reportaż, w dużej części w formie wywiadu, na temat lodowców na kuli ziemskiej, pracy glacjologa i ocieplania się klimatu.
Autorzy, poprzez przybliżenie czytelnikowi struktury, zasad tworzenia się i roli w środowisku lodowców, starają się nakreślić mu wagę zmian klimatycznych i ryzyka, jakie pociąga za sobą ich topnienie. Informacje podane są w sposób przystępny i jasny, nie trzeba wcale posiadać jakiejś większej wiedzy geograficznej, żeby zrozumieć tok wywodu. Ponadto w środku zawarte są ilustracje, objaśniające niektóre zagadnienia, oraz piękne fotografie obszarów polarnych czy wysokogórskich, a także małe kompendium poszczególnych terminów naukowych.
Narracja koncentruje się na wyjaśnieniu, dlaczego badania lodowców są ważne w kontekście obserwacji klimatycznych, jednak książka nie podaje, w jaki sposób należy zapobiec ich znikaniu. Treść służy raczej jedynie zaalarmowaniu czytelnika, iż dzieje się źle, i że trzeba pilnie podjąć jakieś kroki mające na celu zatrzymanie dalszego ocieplania się klimatu. Autorzy niezbyt szczegółowo wskazują tu na rolę rządzących, którzy powinni przedsięwziąć jakieś środki zapobiegawcze, jak na przykład rezygnacja z elektrowni węglowych na rzecz atomowych. Tym, co mi jednak zabrakło, to porady dotyczące zwykłego czytelnika i zmian, jakie ten mógłby wprowadzić w swoim codziennym życiu, aby w ten jednostkowy sposób ograniczyć swą szkodliwość dla środowiska.
„Początek końca?” to ciekawe, przyswajalne studium z zakresu glacjologii i ekologii, aczkolwiek jedynie nakreślające skalę problemu zmian klimatycznych, niż proponujące jakieś konkretne rozwiązania. Myślę, że dla wszystkich, pragnących zgłębić ów temat, będzie lekturą wystarczającą pod kątem informacji, jednak nakierowaną głównie na zasianie w nich niepokoju co do przyszłości planety, niż nakłaniającą do określonej zmiany stylu życia.

Lodowce, lądolody, firn, śnieg - generalnie kriosfera - o tym jest ta książka. Autorzy opowiadają jak nietrudno było się domyślić - o lodowca i ich wpływie na klimat i na odwrót. Wszystko wyjaśnione w przystępny sposób. Większość książki jest opisana w formule: pytanie-odpowiedź. Niekiedy trochę nużąca, ale tylko niekiedy. Generalnie pozycja nie jest zła. Można przeczytać, a raczej warto. Są zdjęcia i rysunki, ale jest ich niewiele. Na plus - na końcu książki znajduje się 36-stronicowy słownik z pojęciami, które w większości wystąpiły w książce. Książka w oprawie miękkiej.

Sorry, taki mamy klimat.

Sorry, taki mamy klimat.

W mojej opinii, książka ta, mogłaby być lekturą szkolną, która w jasny i prosty sposób wyjaśniłaby młodemu pokoleniu( jak i każdemu pokoleniu) zasady działania klimatu, w tym ważną rolę lodowców i wody. Zachęca do przemyśleń na temat funkcjonowania obecnego społeczeństwa, konsumpcyjnego trybu życia. Jednocześnie nie wywołuje "paniki", którą często widujemy w mediach. Jest to trzeźwe, z dużym zapleczem wiedzy spojrzenie na sprawy klimatyczne.
Wypowiedzi na temat wszelakich lodowców były tak czułe i pełne pasji, że aż by się chciało wybrać w podróż na któryś z nich!

• Popularnonaukowe
  • Reportaż