Narratologia

2017-04-07
2017-04-07
9788301192600
marketing reklama PR storytelling opowiadanie

Otwiera oczy na kulisy tworzenia fabuły. Rozkłada ją na części proste. Nie wyniosłem z tej książki wiele, bo kieruję się intuicją i swoja logiką natomiast muszę podkreślić, że treść jest na wysokim poziomie.

Ocena dwojaka: dla laika, co zaczyna przygodę z tematem - 4 na 5; dla osoby z lekturami w temacie - maksymalnie 4 na 10 (wg opisu LC, że 4 to "może być").

Początkujący: książka to doskonały punkt wyjścia do dalszych eksploracji w temacie. Oferuje ciekawe optyki, pojęcia-hasła kluczowe. Raz na jakiś czas pojawią się jakieś nazwiska prosów w temacie. Zebranie kluczowej wiedzy na początek w jednej pozycji.

Osoba z >1 lekturą w temacie: książka rozepchana, jak na ilość faktycznej merytoryki. Śmiało można opracować destylat tej książki, zawężający jej objętość do 16x. Autor używa tonu, nieraz, paternalistycznego; tonu, że ta wiedza to tak-jakby wiedza ukryta. Podejście do przypisów (=atrybucji, skąd się to wzięło) dość wybiórcze. W pewnych przypadkach zbytecznie produkował pojęcia, o czym niepochlebnie się wyrażał Tadeusz Pawłowski (1977, 1986). Gdzie bibliografia? To nic, że książka popularnonaukowa; bibliografia uwypukliłaby rolę tej książki jako wstępu do tematu.

Konkluzja: Narratologia pióra Pawła Tkaczyka to książka niejednoznaczna, która - w idealnym świecie - byłaby targetowana zero-jedynkowo. Dla początkującego (dla którego książka mogłaby być pierwszą w temacie) śmiało można rekomendować Narratologię. A gdy mowa o odbiorcach zorientowanych w literaturze przedmiotu - to strata czasu.

W moim odczuciu autor faktycznie umie w storytelling . Wciągnęłam się w opowieść o tym jak opowiadać historie.

Przyjemna popularnonaukowa książka o opowiadaniu historii. Tłumaczy dlaczego i jak historie działają, jak i dlaczego są ważne. Opisuje sporo narzędzi, których autor może użyć, żeby zainteresować czytelnika. Przykłady świetnie ilustrują to, co przekazuje autor. Jest kierowana dla marketingowców, ale dla mnie kontekst marketingowy był akurat najmniej ciekawy. Osoby które interesują się tematem efektywnego opowiadania historii raczej nie znajdą tutaj zbyt wielu rzeczy, których nie wiedzieli. Ale podstawowa wiedza na ten temat jest zebrana w ten poręczny tomik i przedstawiona w atrakcyjny sposób. Polecam początkującym bajarzom, pisarzom i wszystkim innym opowiadaczom.

Autor uczy, że największą atencję przykuwają emocje związane z przemocą - również, czy szczególnie - tą wobec dzieci. Zgadza się, to nie tajemnica, że w opowieściach , w książkach jak i w filmach sex i przemoc to najbardziej "nośne" tematy. Przeczytałam książkę do połowy (może ciut ponad) - byłam zniesmaczona, równocześnie nie dowiedziałam się też niczego odkrywczego. Dobre przykłady jak przyciągnąć uwagę widza to np wspominka prawdziwej historii czerwonego kapturka - w wersji w której wilk był złym duchem, który przed uśmierceniem małej dziewczynki, wcześniej ją jeszcze zgwałcił. Wg mnie dość żenujący poziom na rozwijanie story tellingu.

Super

Super

Spodziewałem się znaczniej więcej biorąc pod uwagę liczne pozytywne opinie i cenę książki.

Kilka dobrych tricków i ogólne podsumowanie jak tworzyć dobre opowiadanie. Bardzo przyjemnie, że mamy tu atrakcyjne przykłady:)

Bardzo ciekawa lektura, dla wszystkich, których interesuje szeroko rozumiane pisarstwo [nie tylko pod kątem marketingowym].

Widoczne na okładce hasło [„Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie od zawsze. Opanuj ją i rozwiń.”] bardzo trafnie oddaje zawartość książki. Autor proponuje rozwiązanie oparte na "klockach" [czyli pewnych schematach], które mogą posłużyć do zbudowania własnej historii lub wykorzystania ich do przeanalizowania, rozłożenia na czynniki pierwsze, jakiejś fabuły/narracji.

Działanie "klocków" Autor obrazuje na wielu różnych przykładach - np. "Shrek", "Baśnie Braci Grimm", słuchowisko "Wojna Światów", "Matrix", "Poetyka", "Ojciec Mateusz", itd. Więcej u Tkaczyka właśnie tego typu odwołań, niż pracy z jakimiś case study ze świata marketingu [z tego też względu polecam "Narratologię" wszystkim tym, których interesuje szeroko rozumiane pisarstwo - również proza].

"Narratologia" ma ponadto sporo ciekawostek z różnych dziedzin naukowych - psychologia, socjologia czy choćby neurologia. Dlatego czyta się ją jak dobrze napisaną publikację popularnonaukową.

Ale są też minusy, o których muszę wspomnieć. Przede wszystkim brak bibliografii oraz indeksu. Mnogość przytoczonych przez Autora dzieł oraz nazwisk aż się o to prosi. Zwłaszcza, iż nazwy rozdziałów nie ułatwiają poruszania się po książce [po prostu czasami trudno stwierdzić po samej nazwie o czym są].

Jak zwykle książki od PWN to #mocwiedzy, nie inaczej jest w przypadku "Narratologii", którą serdecznie polecam👍

Dłuższa recenzja dostępna na mojej stronie - link poniżej:

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję Wydawcy.

spoko, warta swojej ceny

spoko, warta swojej ceny

Nadzwyczaj ciekawe opracowanie. Autor uczy jak snuć opowieści (do wykorzystania w marketingu, prawie, innych czynnościach zawodowych),ale przy okazji pokazuje bardzo popularne schematy występujące w przeważającej większości popularnych filmów, książek i bajek. Nie bez powodu Tkaczyk przedstawia się jako Paweł "Zepsułeś mi dzieciństwo" Tkaczyk ;). Imho warto przeczytać, szczególnie że czyta się lekko - książka nie jest "przegadana".

• Marketing