Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie.

Okładka książki Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie.
Patrick Lencioni Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
The five dysfunction of a team: a leaderfhip fable
MT Biznes
2016-01-01
2005-01-01
Anita Doroba

Na szczęście ominęła mnie praca w korporacjach, gdzie obowiązkowo pracownicy wysyłani są na zajęcia integracyjne, a wyciągnięte z nich prywatne informacje mogą się kiedyś obrócić przeciw nim samym. Pod tym względem poradnik jest przestarzały. Ale wielu z nas, ja również, działa w różnych grupach jako wolontariusze i wszędzie wygląda to tak, że kilka osób jest aktywnych, a na resztę nie można liczyć. Dlatego warto wziąć te wskazówki pod uwagę i spróbować je zastosować w grupie. Czasem dobre wyniki daje też podzielenie funkcji kierowniczych, żeby nie wszystko spoczywało na barkach jednego lidera. Niesamowicie amerykański poradnik, ale sporo racji autor ma. Przystępna forma narracji. Polecam.

Książka może nie porywająca w formie, ale przydatna i pouczająca. Autor definiuje pięć podstawowych dysfunkcji pracy zespołowej. Niby banał, ale jednak jak często emocje zaciemniają nam zobaczenie realnego źródła problemu.
Czy to jest korpostyl, jak sugeruje czytelnik Lorn, nie mam pojęcia, nigdy nie pracowałam w korporacji. Zespół, w którym pracuję jest wolontaryjny, a dysfunkcje mamy dokładnie takie, jak te wymienione przez autora.
Wywieranie presji przez członków zespołu na siebie wzajemnie można rozumieć jako wywieranie presji sensu stricte, ale także jako wspólne podążanie w jednym kierunku. Jeśli jeden z członków zespołu „olewa” wspólne cele, nie angażuje się i nie utożsamia z działaniami teamu to przemilczanie tego do niczego konstruktywnego nie prowadzi.
Generalnie praca zespołowa to zagadnienie skomplikowane. Skutecznie utrudnia je nasze indywidualne ego. Dlatego książka Patricka Leoncioniego, przynajmniej dla mnie, okazała się pomocna i otworzyła mi oczy na wiele aspektów. Mam też nadzieję, że wiedza z niej wyniesiona pomoże nam poprawić jakość i skuteczność pracy w naszym małym zespole. Oby!

Książka z pewnością wartościowa, można wyciągnąć z niej pewne wnioski, które mogą poprawić pracę w zespole, chociaż jest ona raczej lekko przestarzała.

Moim zdaniem „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” jest głównie kierowana do zespołów mających cele długo terminowe, o niskiej rotacji oraz zmotywowanych (są to moim zdaniem założenia, na których opiera się książka, choć nie mówi o nich).

Uważam, że dzieło Patricka Lencioni jest ona nadmiernie rozbudowane. Zdecydowanie można by się skupić na konkretach i zrezygnować lub chociaż skrócić zbytnio rozciągniętą historię „DecisionTech”. A tym samym sprawić, że książka byłaby bardziej przystępna dla czytelnika.

Książka opowiadają o najczęstszych dysfunkcjach w zespole, jednak jak dla mnie część podejścia prezentowanego w tej opowieści jest już przeżytkiem w organizacjach i może budzić skrajne emocje m.in. kwestia wywierania presji na kolegach, aby osiągali wysokie wyniki.
Korpostyl osadzony mocno w latach 90.

Korpostyl osadzony mocno w latach 90.

Nie jest to bardzo odkrywcza książka, ale podaje w sposób przystępny pewne rzeczy. Bardzo ciekawa forma fabularyzowana zakończona rzeczowym podsumowaniem. Nie wiem ile z tego uda mi się zastosować w życiu zawodowym, ale książka niemal "czytała się sama", polecam

Nie jestem przekonana do formy opowieści, jednak rozumiem że ile ludzi tyle opinii.

Według mnie książka ma trochę przerost formy nad treścią, do zrozumienia tematu wystarczy końcowy opis o dysfunkcjach aby zrozumieć czym są, jakie niosą za sobą konsekwencję i jak z nimi działać jako lider zespołu.
Część z opowiadaniem pokazuje jeden z możliwych przypadków jak postępować z zespołem, jak wytłumaczyć te dysfunkcje i jakie mogą być konsekwencje przy budowaniu zespołu. Jednak jest to obraz na tyle szczegółowy że nie pozwala na tyle swobodnie odnieść do swojej sytuacji czy utożsamić się z bohaterami.

Według mnie warto znać te dysfunkcje i nad nimi pracować, jednak wiele artykułów na ten temat można już znaleźć w Internecie, które bardziej mi pomogły w zrozumieniu tematu niż ta książka.

Część z opowiadaniem pokazuje jeden z możliwych przypadków jak postępować z...

Przystępnie napisana - w formie opowieści - książka o pracy zespołowej. Autor pokazuje najważniejsze podstawy i mechanizmy pracy zespołowej.

Idealna do pociągu w trakcie podróży służbowych 😉 Pierwsza część książki pozwala w bardzo lekki i obrazowy sposób poznać lub usestymatyzować wiedzę na temat prawidłowego funkcjonowania zespołu, niewielka część poświęcona czystej teorii podsumowuje całość.

Świetna książka! Moim zdaniem to obowiązkowa pozycja dla każdego kto pracuje, kieruje czy też jest członkiem jakiegoś zespołu.

Świetna książka o pracy zespołowej. Uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla każdego kto pracuje, kieruje czy też jest członkiem jakiegoś zespołu.
Forma opowieści, a następnie omówienie wszystkiego pozwala na proste zrozumienie przedstawionych zagadnień.

Patrick Lencioni Pięć dysfunkcji pracy zespołowej. Opowieść o przywództwie Zobacz więcej