Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich

Okładka książki Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich Rana Foroohar
Okładka książki Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich
Rana Foroohar Wydawnictwo: Poltext nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
444 str. 7 godz. 24 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Don't Be Evil: How Big Tech Betrayed Its Founding Principles -- and All of Us
Wydawnictwo:
Poltext
Data wydania:
2020-09-25
Data 1. wyd. pol.:
2020-09-25
Liczba stron:
444
Czas czytania
7 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381751209
Tagi:
big tech ekonomia informatyka socjologia psychologia
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
317
133

Na półkach: ,

Fajnie jest przeczytać o przewidywaniach przyszłości, kiedy już w niej się żyje. Można dzięki temu przeanalizować, że zagrożenie ze strony Rosji było już dawno zdiagnozowane, tylko świat zwyczajnie je zignorował (albo inaczej - został zmanipulowany). I o tej manipulacji jaką stosują na nas korporację jest ta książka. Warto!

Fajnie jest przeczytać o przewidywaniach przyszłości, kiedy już w niej się żyje. Można dzięki temu przeanalizować, że zagrożenie ze strony Rosji było już dawno zdiagnozowane, tylko świat zwyczajnie je zignorował (albo inaczej - został zmanipulowany). I o tej manipulacji jaką stosują na nas korporację jest ta książka. Warto!

Pokaż mimo to

avatar
71
71

Na półkach:

Technologie które są tworzone powinny nam służyć i działać na naszą korzyść. Wiele firm z takim pozytywnym przesłaniem rozpoczynało działalność. Ich misją było ułatwienie i usprawnienie ludziom codziennego życia. Jednak w pewnym momencie zatracono ten aspekt na rzecz zdobywania coraz większej ilości gotówki, wpływów i władzy. Z czasem korzyści jakie można było uzyskać wzięły górę i stały się dominującym nurtem działań. Mroczna strona technologicznego biznesu stała się zbyt kusząca dla wizjonerów kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Dzięki monopolistycznym i nieetycznym zrachowaniom mogli zacząć wpływać na losy świata i zarabianie bajońskich kwot pieniędzy. Właśnie o tym niechlubnym obliczu branży Big Tech jest książka “Nie czyń zła” – której autorką jest Rana Foroohar.

Dane osobowe jako nowa ropa naftowa

Głównym celem książki jest uzmysłowienie jaką funkcję we współczesnym świecie sprawują firmy z dziedziny nowych technologii, takie jak: Apple, Google, Facebook czy Amazon. Poza zaletami jakie posiadają – dzięki wprowadzaniu nowych usług i produktów do materialnego i cyfrowego obiegu – odznaczają się również negatywnymi cechami. Prywatne informacje jakie im przekazujemy stają się niezwykle cenne aby wykorzystać je w celach zarobkowych i perswazyjnych – tak aby osiągnąć swoje cele. Niewiele jest osób świadomych zagrożeń jakie czyhają na nas w świecie wirtualnym i jak mogą one wpłynąć na nasze realne życie.

Udostępnianie informacji

To co przekazujemy w internetowych formularzach, w celu skorzystania z usług największych korporacji, automatycznie staje się towarem i może zostać użyte do robienia interesów. Powszechny jest handel danymi i personalizowanie reklam, tak aby zwiększyć prawdopodobieństwo że coś kupimy. Im więcej razy zobaczymy reklamę danego produktu na Facebooku czy poprzez reklamy AdWords – tym większa szansa że się wreszcie skusimy. Autorka doskonale pokazuje, jakie zagrożenie stanowi posiadanie przez największe firmy na świecie ogromnej ilości danych o ludziach i jak mogą zostać one użyte. Przykładem ogromnej skali manipulowania i negatywnego skutku wykorzystania danych i mediów społecznościowych jest wpływanie na wyniki wyborów w USA oraz w kontekście referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii. Takie niepokojące wydarzenia pokazują jaki zagrożenie dla społecznego ładu stanowi używanie do swoich celów produktów firm Big Tech.

Praktyki monopolistyczne

To w jaki sposób giganci technologiczni dominują rynek widać po przejęciach wielu firm. Facebook kupił Instagram i WhatsApp po tym jak te firmy zaczęły odnosić ogromne sukcesy i zdobywać coraz większą liczbę użytkowników. Rana Foroohar pokazuje do czego może doprowadzić konsolidacja wielu firm w jedną korporację która dominuje. Konsekwencją takiej praktyki jest wycięcie z rynku mniejszych firm. Nawet pomimo posiadania innowacyjnej technologii i lepszego pomysłu. Ogromne pieniądze w połączeniu z lobbingiem u polityków zawsze będą wygrywać i małe przedsiębiorstwa będą zwyczajnie zniszczone.

Chęć zagarnięcia rynku będzie zbyt kusząca aby pozwolić kwitnąć nowej obiecującej firmie. Zostanie ona kupiona lub poprzez używanie wpływów zmuszona do wycofania się z rynku. Warto zwrócić uwagę na to jakie śledztwo przeprowadziła autorka i dotarła do informacji, które ujawniają nieetyczne praktyki takich firm jak Google, Amazon i Facebook. Wydają oni miliony dolarów rocznie na lobbowanie w Waszyngtonie w celu uzyskania pożądanych decyzji administracyjnych. Małe firmy nie są w stanie konkurować z nimi. Są osoby które próbują z tym walczyć, jednak jest ich garstka. Poza tym, ilość danych, wiedza i ogromne pieniądze są tak kuszące, że wielu naukowców będących kiedyś krytykami firm Big Tech nagle zmieniają zdanie i stają się zwolennikami.

Dominacja tych firm, w pewnym stopniu przypomina tą którą posiadały banki przed kryzysem finansowym w 2008 roku. Istnieje spora obawa, że technologiczni giganci brakiem rozwagi doprowadzą do kolejnego groźnego kryzysu i zachwiania globalnym rynkiem. Czy opamiętają się w porę i wcisnął hamulec? Z pewnością takie książki jak ta będą pomocne w zwróceniu uwagi i otworzeniu oczu na ważne dla nas wszystkich kwestie.

Niepewna przyszłość

W książce poruszone zostały aktualne kwestie związane z zagrożeniem jakie może powodować technologia i jak może zostać ona użyta do osiągnięcia wpływów przez największe mocarstwa. Aktualnie największym konfliktem i nową zimną wojną jest spór pomiędzy USA a Chinami. Potęga zbudowana przez Big Tech może zaważyć na zwycięstwie jednego z tych państw. Posiadanie 5G przez państwo środka jest zagrożeniem dla dominacji Stanów Zjednoczonych. Stąd też takie a nie inne decyzje Trumpa związane z zakładaniem blokad handlowych.

Autorka zwraca uwagę na wiele niebezpieczeństw jakie mogą mieć miejsce przyszłości i jak cyfrowe dobrodziejstwa mogą zostać użyte w imię uzyskania światowej dominacji. Z pewnością walka o naszą uwagę przed ekranami telefonów i komputerów będzie jednym z najważniejszych zadań dla największych korporacji. Jeżeli rządy będą chciały wykorzystać te zasoby do swoich celów, z pewnością sięgną po dane i nowoczesne środki przekazu.

Podsumowanie

Warto sięgnąć po tę pozycję i przeanalizować przedstawione w niej informacje. Dzięki tej wiedzy będziemy posiadać większą świadomość o technologii z której korzystamy na co dzień. Być może ktoś bardziej zwróci uwagę na to co robią jego dzieci. Jak również zastanowi się do czego używane są jego dane, które podaje online. O korzyściach jakie płyną z produktów nowej technologii potrafi dyskutować prawie każdy. Jednak o zagrożeniach odważnie mówi niewielu – zwłaszcza w sferze publicznej. Ta książka zmusza do myślenia i uregulowania wielu kwestii związanych z rynkiem danych i monopolem firm z branży Big Tech. Najważniejsze aby osoby na najwyższych szczeblach władzy potrafiły zająć się kluczowymi zagadnieniami, które będą działać na naszą korzyść – nie przeciwko nam.

Tomasz
silanauki.pl

Technologie które są tworzone powinny nam służyć i działać na naszą korzyść. Wiele firm z takim pozytywnym przesłaniem rozpoczynało działalność. Ich misją było ułatwienie i usprawnienie ludziom codziennego życia. Jednak w pewnym momencie zatracono ten aspekt na rzecz zdobywania coraz większej ilości gotówki, wpływów i władzy. Z czasem korzyści jakie można było uzyskać...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1360
843

Na półkach: , , ,

W dzisiejszych czasach, jeśli czytasz książkę o sztucznej inteligencji lub technologiach platformowych, potrzebujesz autora, który rozumie, jak technologia połączyła się z kapitalizmem, że nie można ich już oddzielić a zatem utopijne prognozy i oczekiwania na przyszłość są zgubne.
Ta książka jest doskonałym ostrzeżeniem nie tylko przed inwazją kapitalizmu nadzoru, który już się dokonał, ale także wspaniałym wglądem w zniekształcony system wartości i priorytetów tych, którzy stoją za technologiami platformowymi.
Przeczytaj i postaraj się pozostać optymistą!

W dzisiejszych czasach, jeśli czytasz książkę o sztucznej inteligencji lub technologiach platformowych, potrzebujesz autora, który rozumie, jak technologia połączyła się z kapitalizmem, że nie można ich już oddzielić a zatem utopijne prognozy i oczekiwania na przyszłość są zgubne.
Ta książka jest doskonałym ostrzeżeniem nie tylko przed inwazją kapitalizmu nadzoru, który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    2
  • 2021
    1
  • Psychologia
    1
  • 2020
    1
  • Kupione
    1
  • 12 Ekonomia i Utylitaria
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich


Podobne książki

Przeczytaj także