Okładka książki To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać Judith Viorst
Judith Viorst Wydawnictwo: Zwierciadło nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Necessary Losses: The Loves, Illusions, Dependencies, and Impossible Expectations That All of Us Have to Give Up in Order to Grow
Zwierciadło
2020-08-12
2020-08-12

Książka uczy nas spojrzeć na stratę innymi oczami jak zazwyczaj się patrzy. W tej książce dowiadujemy się, że już od 1. dnia życia coś tracimy. Jest to opisane w sposób, który do mnie trafił. Poczułam emocje i uczucia oddane przy pisaniu tej książki.
Kolejna część to poczucie, gdy jest ciągle nam uniemożliwiane. Człowiek często jest stopowany przez starszych, przez inne wyżej postawione osoby .

Autorka tą książką chciała przekonać, że radzenie z naszymi stratami pomoże nam wzmocnić się emocjonalnie i psychicznie, i moim zdaniem wyszło jej to idealnie. Książkę czytałam na raty, ponieważ jest grubsza, a ja dopiero otwieram się na taki typ książek to jestem zadowolona, że sięgnęłam po tę lekturę. Zdecydowanie wyniosłam jej wiele wartości i że strata nie zawsze oznacza coś złego.

Niestety nie trafiła do mnie ta książka, po 70 stronach przestałam ją czytać.

Niestety nie trafiła do mnie ta książka, po 70 stronach przestałam ją czytać.

Książka o utratach jakich doznajemy przez całe nasze życie. Porusza wiele aspektów, podaje mnóstwo przykładów. Bardzo ważna i dobrze napisana.

Po pierwsze książka jest zdecydowanie zbyt długa. Jak dla mnie, człowieka doświadczonego przez życie zawiera zbyt wiele oczywistych treści. Tym bardziej, że lubię wyrzucać, porzucać i zmieniać. Końcówka jest o wiele bardziej interesująca niż początek. Każdy jest na innym etapie życia i każdy coś tutaj dla siebie znajdzie, bo każdy czegoś innego szuka. Podobały mi się bardzo cytaty. Dla siebie na pewno przygarnę myśl o tym, że musimy stracić złudzenia o samym sobie. Generalnie żyjemy złudzeniami. My sobie coś tam wyobrażamy i to złudzenie najtrudniej nam porzucić, bo nie zdajemy sobie z niego sprawy. Podsumowując. Jednych zirytuje początek, innych środek a pozostałych końcówka. Uważam, że nie jest w całości dla wszystkich, jest jednak warta przeczytania.

RECENZJA
AUTOR: Judith Viorst

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
Wydawnictwo: Zwierciadło
„Wszyscy wołamy bezustannie, stając na skraju rozdzielających nas, ogromnych otchłani”.
                                               David Grayson

Czym jest strata? Strata to poczucie braku czegoś, co mieliśmy lub na co mieliśmy nadzieję. Jak najbardziej może nie być stratą faktyczną, a tylko taką, która odnosi się do naszych wyobrażeń, tzn. nie musi dotyczyć czegoś, co już mieliśmy, ale również tego, co planowaliśmy mieć. Pojęcie straty

„To, co musimy utracić”  składa się z czterech części.
doświadczenia i straty:
-Oddzielne „Ja”
-Co zakazane i co niemożliwe.
-Niedoskonałe więzi.
-Kochamy, tracimy, odchodzimy, zostawiamy za sobą.

Autorka pokazuje, że doświadczenie straty towarzyszy nam przez całe nasze życie. Ponieważ nie tylko ponosimy stratę na skutek śmierci, ale również gdy odchodzimy od kogoś, gdy nas ktoś opuszcza. Strata objawia się na różnych polach naszego życia, gdy zmieniamy się i podejmujemy, świadome decyzje rezygnując z czegoś, zostawiając coś za sobą. Tracimy na różne sposoby świadomie bądź nieświadomie, niemożliwych do spełnienia oczekiwań, złudzeń, oczekiwań, naszej wolności, władzy, bezpieczeństwa, a także utraty swojego ja, to  dotyczy całego naszego życia.
Strata stanowi część życia i jest powszechna, nieunikniona, niebłagalna, konieczna, dzięki temu stajemy się silniejsi i zmieniamy.
Straty i korzyści to dwa pojęcia, które są często ze sobą nierozerwalnie złączone.
Autorka pokazuje, że radzenie sobie z naszymi stratami pomaga nam wzmocnić się emocjonalnie i psychicznie.
Dostajemy pokaźną dawkę wiedzy, opisaną w bardzo mądry sposób. Możemy zatrzymać się, pomyśleć, oddać się refleksji nad wszystkimi zagadnieniami, które składają się w różnych etapach naszego życia.
To bardzo wartościowa książka, którą koniecznie musisz przeczytać, by uzmysłowić sobie, że strata jest, nieuniknioną częścią naszego życia.  A my różnie radzimy sobie z nią i to jak podejdziemy, do tego zagadnienia może mieć duży wpływ na nasze decyzje i życie. To wszystko składa się na odnalezienie własnej wolności, dokonywania własnych wyborów i uświadomieniu sobie kim jesteśmy i kim moglibyśmy być.
Autorka wnikliwie przeanalizowała, temat straty w  różnych aspektach naszego życia począwszy od poczęcia do starości.
Zapewne każdy z nas wynosie ze straty inną naukę. Niektórzy wyjdą z niej z poczuciem krzywdy i niesprawiedliwości, inni znajdą pocieszenie w bliskości, duchowości, religii. Strata to  przede wszystkim trudna lekcja akceptacji, że nic nie jest dane na zawsze, a jedynie na chwilę. Strata jest częścią życia i ma swój głęboki sens, bo  nie nad wszystkim mamy kontrolę.

W jaki sposób radzić sobie ze stratą, jaki wywiera ona wpływ na psychikę człowieka?

RECENZJA
AUTOR: Judith Viorst

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA —
Wydawnictwo: Zwierciadło
                                               David...

🫧🫧🫧🫧🫧 Recenzja 🫧🫧🫧🫧🫧

Judith Viorst "To, co musimy utracić "

Wydawnictwo : Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧

" Z utracony i skarbami wiąże nas obraz w naszym umyślę, ale to strata nadaje mu kształt...
Colette "

Powieść jest głęboka i refleksyjna...

Cała książka jest napisany w sposób przystępny i łatwy do zrozumienia.. Autorka używa przykładów i osobistych refleksji, co czyni go bardziej realistycznym i bliskim czytelnikowi..

W książce , autorka opisuje doświadczenie straty, które jest nieodłączną częścią naszego życia..
Mówi o różnych rodzajach strat, takich jak śmierć bliskich nam osób, rozstania czy też konieczność zaakceptowania rzeczy, które są nieuniknione..
Autorka podkreśla, że już od momentu narodzin doświadczamy straty, gdy opuszczamy ciało matki i stajemy się oddzielnym "ja"..

W dalszej części książki autorka mówi o tym, jak strata ogranicza naszą władzę i możliwości oraz jak musimy zrezygnować z idealnych marzeń o relacjach między ludźmi..
W drugiej połowie życia, zdaniem autorki, zaczynamy lepiej rozumieć kruchotę życia i akceptować jego nieuchronny koniec..
Autorka podkreśla, że radzenie sobie ze stratą może nas wzmocnić emocjonalnie i psychicznie..

Uświadomienie sobie, jak strata wpływa na nasze życie, może być początkiem pozytywnej zmiany..

Podoba mi się, jak autorka podkreśla, że straty mogą nas zmienić i pomóc nam dojrzeć emocjonalnie.. Przypomina nam, że nie jesteśmy sami w naszych doświadczeniach i że istnieje wsparcie i zrozumienie dla naszych uczuć.. To ważne przesłanie, które może nam pomóc w trudnych momentach..

Książka skupia się na akceptacji nieuchronności straty i czerpaniu z niej nauki..
To ważne przemyślenia, które mogą pomóc nam lepiej zrozumieć i radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu..

🫧🫧🫧🫧🫧 Recenzja 🫧🫧🫧🫧🫧

Judith Viorst "To, co musimy utracić "

Wydawnictwo : Zwierciadło
@wydawnictwo_zwierciadlo

🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧🫧

Colette "

Powieść jest głęboka i refleksyjna...

Cała książka jest napisany w sposób przystępny...

Ajajaj, nadal aktualne - warto przebrnąć przez lekturę tej książki ten raz w życiu. Podczas czytania często towarzyszył mi smutek - nic dziwnego, to książka o stracie!
Duża dawka wiedzy, która pozwala się zdystansować, ale też przepracować niektóre zagadnienia

Każdy z nas w swoim życiu doznaje straty, które mają już swój początek w momencie naszego przyjścia na świat. Opuszczamy bezpieczne łono matki, to naturalna strata, ale my do końca nie jesteśmy jej świadomi. Po narodzinach matka nadal nas otacza kokonem miłości i bezpieczeństwa, ale zyskujemy z czasem możliwości poznawania nowego świata.

Na każdym kolejnym etapie życia również doznajemy straty. Więzi, przyjaźnie, zaufanie, miłość czy dziecięca naiwność. Plany, marzenia, ambicje. Każda z tej straty jest dla nas ważna, ale taka jest kolej życia. Coś tracimy, coś zyskujemy.

Każda ze strat może nas umocnić psychicznie, ale też zniszczyć. To od nas zależy jak sobie z nią poradzimy.

Ciekawa książka o wpływie straty na nas i na życie, skłania ona do przemyśleń. Choć przyznam sie, że ten grubasek sprawił, że dość dużo czasu z nim spędziłam.

Na każdym kolejnym etapie życia...

Strata jest z nami od samych narodzin. Mamy marzenia, plany, jednak nie zawsze one się spełniają, a rzeczywistość potrafi być przytłaczająca. Jednak tak naprawdę, kiedy coś tracimy, równocześnie coś zyskujemy, chociaż nie od razu to widzimy.

Książka przeprowadza nas przez różne etapy życia, pokazując różne straty. Autorka stara nam się przekazać, że nie zawsze strata jest czymś negatywny, potrafi nas wzmocnić, być początkiem zmian w naszym życiu, które okazują się jak najbardziej pozytywna.

„To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe od spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać” to książka o stracie, zmuszająca nas do przemyśleń, refleksji. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/tocomusimyutracicwydawnictwozwierciadlo.html

Trudno, długo i z przerwami mi się czytało tę książkę. Zbyt rozwlekle autor omawiał różne formy utraty, począwszy od niemowlęctwa, a skończywszy na starość i śmierć. Dla mnie za duzo bylo Freuda i psychoanalizy w tym pisaniu. Przerwałem, nie doczytawszy nawet do polowy (ebook miał 620 stron!).

• Psychologia

Judith Viorst To, co musimy utracić, czyli miłość, złudzenia, zależności niemożliwe do spełnienia oczekiwania, których każdy z nas musi się wyrzec, by móc wzrastać Zobacz więcej