Pierwsza na liście

literatura polska
Inne

Okładka książki Awaria małżeńska Natasza Socha, Magdalena Witkiewicz
Ocena 7,5
Awaria małżeńska Natasza Socha, Magd...
Okładka książki Selfie Magdalena Kuydowicz, Magdalena Witkiewicz
Ocena 6,1
Selfie Magdalena Kuydowicz...

Czasami jeden spontaniczny gest może komuś uratować życie.

Co łączy Karolinę, Inę, Grażynę, Różę i Patrycję? To właśnie te kobiety spędzają wieczór przy ognisku i wyjawiają nam swoje historie.

Karolina to młoda kobieta stojąca na progu dorosłości. Ma sporo młodszą siostrę, przyszywaną babcię, chętną do pomocy i mamę, która poważnie zachorowała. Niestety tata porzucił kobiety swego życia, by wieść żywot nieskrępowanego niczym człowieka, komponującego piękną muzykę.

Przez chorobę mamy dziewczyna musi mierzyć się z innymi problemami niż jej rówieśnicy i przez to szybciej dorasta. Wierzy jednak, że nie zostanie sama z kłopotami.
Pewnego dnia Karolina znajduje listę, którą mama dla niej zostawiła. Są na niej osoby, które kiedyś były ważne w życiu Patrycji. Dziewczyna dwóch z nich zupełnie nie zna. Wierzy jednak, że będą one mogły jej pomóc. Karola postanawia odnaleźć wymienionych ludzi i powiadomić ich, w jakiej znajduje się sytuacji. Jest młoda, pełna nadziei, zdeterminowana i liczy na ludzką życzliwość. Czy wszyscy staną na wysokości zadania i wesprą dziewczynę?

Ciepła opowieść obyczajowa, o sile przyjaźni, pokonywaniu lęków, szukaniu sensu w życiu, niespodziewanej miłości, wierze w ludzi. To także historia o tym, że nie każdy potrafi być bohaterem i zmierzyć się z trudami życia. Warto mieć nadzieję, otaczać się pozytywnymi ludźmi, umieć wybaczać i wyciągać wnioski z popełnionych błędów. Czasami warto też dawać innym drugą szansę.

"Pierwsza na liście" to książka z ważnym przesłaniem: warto pomagać. Nigdy nie wiemy, czy sami nie będziemy potrzebowali czyjejś pomocy czy życzliwości. A wiadomo: karma wraca.

Czasami jeden spontaniczny gest może komuś uratować życie.

Książka przeczytana w jeden wieczór, wciągnęła mnie bardzo.
Wiem, że zdarzają się zarzuty, że czasem podkoloryzowana, nierealistyczna. Ale ja właśnie się cieszyłam, że jest taka na koniec "do rany przyłóż" i wszystkie wątki się kończą, tak jak powinny. Przenosi nas na jasna stronę mocy i taka ma być w opozycji to poruszanego bardzo ważnego, bolesnego tematu choroby.
Bardzo mi się podobała.

Książka przeczytana w jeden wieczór, wciągnęła mnie bardzo.
Bardzo...

Niestety rozczarowanie. Nie rozumiem zachwytów.

Niestety rozczarowanie. Nie rozumiem zachwytów.

Piękna i wartościowa historia z przesłaniem, momentami wzruszająca, a na pewno warta przeczytania. Może niepotrzebnych było kilka infantylnych zdarzeń, bo bez nich książka byłaby jeszcze bardziej realistyczna.

Dawno już się tak nie wciągnęłam w lekturę... Wzruszenie, choroba, samo życie i wiele szczęścia mimo wszystko po drodze! Polecam serdecznie!

Książka mnie pochłonęła, przeczytałam ją w dwa dni. Dobrze napisał Janusz L Wiśniewski : "Po tej książce chce się natychmiast stać lepszym człowiekiem"
Polecam :)

Polecam :)

Historia kilku kobiet. Przyjaźń, miłość, ludzkie dramaty. A przede wszystkim nadzieja - na zdrowie i życie. Książka lekka w czytaniu, aczkolwiek miejscami przewracałam oczami, jak "zaskakująco" pojawiały się uczucia miłości...

To moje pierwsze, bardzo przypadkowe spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, ale po lekturze tej pięknej historii, wiem, że nie ostatnie.
Jeżeli szukacie książki, która ma Was wzruszyć, wywołać emocje i zachęcić do myślenia, to "Pierwsza na liście" zaspokoi wszystkie te pragnienia.
Pewnego dnia do mieszkania dziennikarki Karoliny puka młoda dziewczyna. Też Karolina wspomina coś o jakiejś liście, na której jej nazwisko: Karolina Rybińska widnieje jako pierwsze. Zaciekawiona wpuszcza dziewczynę do siebie i to spotkanie odmieni życie im obojgu.
Najpierw jednak Karolina będzie musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością i zranionym przed laty sercem.
Patrycja, kiedyś jej najlepsza przyjaciółka, przed laty odbiła jej narzeczonego, a teraz chora na białaczkę czeka na przeszczep. Czy Karolina przezwycięży dawne żale i stanie na nowo u boku ciężko chorej przyjaciółki?
Gdzieś na drugim końcu Polski nauczycielka Grażyna dostaje maila, że została wytypowana jako dawca szpiku kości. Kobieta, borykająca się z traumą po śmierci męża, nie wie, jak ma zareagować na tą wiadomość. Czy da radę przezwyciężyć swój ból i pomóc oddając swój szpik?
Magdalena Witkiewicz pokazuje, że prawdziwa przyjaźń nie umiera nigdy i nawet uśpiona na lata, potrafi obudzić się, gdy zachodzi taka potrzeba, że przebaczenie to ogromna umiejętność, ale dająca niesamowite ukojenie. Ta piękna opowieść jest dla każdej z nas. Uświadamia nam, że jesteśmy silne, że jeżeli naprawdę chcemy, to możemy sprawić, że niemożliwe staje się możliwe, bo kobieta, jeżeli zachodzi taka konieczność, potrafi góry przenosić, by ocalić swoich bliskich.
I jedno jest pewne, jeżeli zapragnę poczuć tą magię kobiecej siły i solidarności, to na pewno sięgnę po kolejną powieść tej autorki!

Piekne opowiadanie. Mimo, że łezka poleciała mi tu i ówdzie, czuję się podniesiona na duchu.