Tamta kobieta

Okładka książki Tamta kobieta Anna H. Niemczynow
Okładka książki Tamta kobieta
Anna H. Niemczynow Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2020-09-02
2020-01-01
9788381952163
literatura polska

Lubię czasem sięgnąć po niezobowiązujące lektury. Robię to dla relaksu i odreagowania codziennych obowiązków i zmagań w pracy. Stąd wybór "Tamtej kobiety" i pierwszego mojego spotkania z twórczością Anny Niemczynow.

Książka rozpoczyna się bardzo intrygującym prologiem, w którym do gabinetu doktor Romy Jasińskiej zostaje wpuszczona dziewczynka. Chwilę potem wchodzi do niego też mężczyzna poznany przez lekarkę wiele lat wcześniej.

Po czym pisarka przenosi nas pod Kraków do domu rodziny Jasińskich. Poznajemy Romę tuż przed podjęciem decyzji co do wyboru studiów. Dziewczyna ma jasno sprecyzowane plany, które nie za bardzo współgrają z celami jej chłopaka, bowiem ona chce wyjechać na studia medyczne do Krakowa, a on chce zostać na wsi i zająć się rodzinnym gospodarstwem.
Po wspólnie spędzonych wakacjach Roma ostatecznie przeprowadza się do Krakowa, gdzie wynajmuje pokój z innymi młodymi ludźmi. Szybko przekonuje się, że właściciel mieszkania ją oszukał, a współlokatorzy z różnych powodów nie pozwolą na efektywne studiowanie medycyny.
Dziewczyna postanawia znaleźć inne lokum i pracę, by móc się utrzymać bez pomocy rodziców i dziadka.
I wtedy na jej drodze staje pewien przystojniak w ekskluzywnym aucie...

Powieść ma wysokie noty. Mnie jednak nie przekonała. Jest jakby wyssana z palca. Poza tym postać Romy jest niedopracowana - z jednej strony filantropka, z drugiej strony egoistka. Przez całą powieść miałam wrażenie, jakbym czytała o dwóch różnych Romach. W relacji z bliskimi wydawała się jakby ich wykorzystywała i lekceważyła, choć pieniędzy od dziadka przyjąć nie chciała. W relacji z byłą współlokatorką czy współpracownicą współczująca i opiekuńcza. Dla mnie dwulicowa, więc nie dziwię się, że wybrała to, co zaproponował jej bogaty przystojniak.
Całość nierealna i naciągana. Prolog dawał duże nadzieje na ciekawą historię, lecz napięcie i fabuła opadały jak bardzo stroma hiperbola. A całość z dziwacznym zakończeniem, które można było ciekawie zaprezentować.
Dla mnie zmarnowany potencjał.

Roma szczęśliwa , młoda dziewczyna :) Wkraczając w dorosłość ,życie pokazuje różne strony i wybory. Czy wybrała dobrze? Trzeba ocenić to samemu . Ale przyznaję , emocje mną targały.

Bardzo obiecujący prolog, ale później bardzo ciężko było mi zrozumieć postępowanie głównej bohaterki. Książkę czytałam z przerwami. Szkoda, że nie wiemy jak potoczą się losy Romy i Aleksandra po wizycie w jej gabinecie.
Gdybym była na miejscu Romy, ale nie jestem...

Gdybym była na miejscu Romy, ale nie jestem...

1978

Przyznaję, rozczarowałam się tą historią. Początek był obiecujący. Ale po chwili przenieśliśmy się do przeszłości bohaterki i tyle, już z niej nie wróciliśmy.
Roma, jedynaczka, pochodzi ze wsi, z biednego, ale godnego domu. Jedyna z rodziny wybiera się na studia, i to od razu na medycynę. Chluba rodziny, ideał, duma całej wsi. Roma, chociaż przedstawiana jest jako twardo stąpająca po ziemi dziewczyna, żyjąca zgodnie z tradycyjnymi wartościami, przywiązana do rodziców, to jednak okazuje się naiwna i łatwowierna. W dodatku mało lotna. Nie rozumiałam jej decyzji, braku refleksji i tego ciągłego pragnienia by mieć więcej i więcej. Zdecydowanie pochłonął ją krakowski, miejski świat i wszystkie jego uciechy.
A i szybko Roma zaznała smaku bycia kochanką, przez co zawala w życiu wszystko co było tak ważne...
No cóż, jak mnie to niedokończona historia. A Romy za nic nie mogłam polubić, ani zrozumieć. Bardzo mnie irytowała, i w zasadzie książka zostawiła poczucie= fajnie, że się skończyło.

Bardzo dobra pozycja, interesująca historia z niebanalnym finałem. Początek trochę nużący, ale całość godna polecenia. Zachęca czytelnika do wyciągania wniosków i uświadamia co tak naprawdę jest wartością w życiu. Można powiedzieć, że to książka z morałem.
Czyta Pani Gabriela Jaskóła, bardzo przyjemnie.

Czyta Pani Gabriela Jaskóła, bardzo przyjemnie.

GDY IDEAŁ SIĘGNIE BRUKU...

Nie miałam jeszcze dotąd okazji sięgnąć po książkę Anny H. Niemczynow i bardzo chciałam to zmienić. Zdecydowałam się na powieść "Tamta kobieta", która idealnie pasowała do jednego z moich czytelniczych wyzwań. I w ten sposób ostatnie dwa wieczory spędziłam w towarzystwie pani doktor Romy Jasińskiej - pięknej kobiety z ciekawą przeszłością. Poznając jej historię od samego początku, od czasów, gdy dziewczyna za wszelką cenę pragnęła zostać lekarzem miałam niestety wrażenie, że opowieść zatraciła gdzieś po drodze swój realizm.

Ile jesteśmy w stanie zrobić, aby spełnić swoje marzenia? Na pewno bardzo wiele, czego dowodem jest właśnie główna bohaterka powieści "Tamta kobieta". Mając szczęśliwe dzieciństwo, kochających rodziców i dziadka, który pragnie jej nieba przychylić Roma decyduje się opuścić swoją Małą Wieś, rodzinny dom i wyjechać na studia medyczne do pobliskiego Krakowa. Dziewczyna za wszelką cenę pragnie zostać chirurgiem i ten cel przyświeca jej już od dawna. Bohaterka jest zdeterminowana i zawzięcie pokonuje wszystkie problemy piętrzące się na jej drodze. Do czasu...

Autorka stworzyła portret kobiety niemal idealnej, która ma wszystko zaplanowane z najmniejszymi detalami. Uparcie dąży do wyznaczonego celu nie oglądając się za siebie. Z determinacją i poświęceniem pokonuje trudności, które spotyka na drodze. Jest zawzięta i bezkompromisowa. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, a chcieć to po prostu móc. Dumna dziewczyna ma swoje zasady i wydaje się, że nic nie jest w stanie pokrzyżować jej planów. A tymczasem życie pełne jest wzlotów i upadków i bardzo szybko weryfikuje wyidealizowany obraz świetlanej przyszłości dając bohaterce gorzką lekcję. Ewolucja tej postaci od pilnej uczennicy zdającej na wymarzoną medycynę do testerki wierności mężczyzn mówi chyba wszystko.

"Tamta kobieta" to powieść o planach i marzeniach, które należy realizować, o przyjaźni, o którą warto dbać oraz o miłości, którą trzeba pielęgnować. To opowieść o rozczarowaniach, zawiedzionych nadziejach i kompromisach, o planach i postanowieniach, które czasem ulegają zmianie. To opowieść, gdzie pojawiają się kłamstwa, przemoc oraz kult pieniądza. Historia zmuszająca do przemyśleń i wyciągania wniosków.

Książka jest ciekawie skonstruowana. Nieczęsto autorzy stosują zabieg, w którym prolog jest jednocześnie epilogiem danej opowieści, co było dla mnie swego rodzaju niespodzianką. Fabuła mnie zaintrygowała, choć spodziewałam się więcej. Były momenty, które mnie zaskoczyły, niektóre fragmenty wywołały sporo emocji, jednak w ogólnym odbiorze czegoś mi tu zabrakło.

Przede wszystkim na początku historia wydała mi się trochę chaotyczna. Nie lubię przeskoków w treści, co wynika moim zdaniem z niedopracowania. Nie znam innych powieści Anny H. Niemczynow, więc nie mogę stwierdzić, czy nie jest to przypadkiem taki styl pisania. Na szczęście w miarę rozwoju wydarzeń opowieść okazała się bardziej spójna, ale ze strony na stronę traciła na wiarygodności. Roma coraz bardziej mnie denerwowała swoim zachowaniem. Podejmowane przez nią decyzje przeczyły kompletnie jej cechom osobowościowym. Jakoś nie mogłam uwierzyć, że można się aż tak zmienić, aż tak pogrzebać swoje zasady i wzorce.

Trochę szkoda, że moje pierwsze spotkanie z Anną H. Niemczynow wypadło średnio, choć książkę czytało się szybko i z zainteresowaniem. Jednak sądząc po popularności autorki liczyłam na więcej. Być może mój wybór nie był najlepszy i powinnam sięgnąć po jakąś inną opowieść...

GDY IDEAŁ SIĘGNIE BRUKU...

Trochę mieszane uczucia mam do tej książki miała wszystko, wspaniałych rodziców dziadka, kochającego chłopaka który wszystko dla niej robił a jej ciągle bylo mało. Nie ma nic złego w tym że chce się więcej od życia ale warto docenić to co się ma, bo później .. może być za późno.

W prologu powieści będącym jednocześnie epilogiem /ciekawy zabieg autorki / w gabinecie pięknej pani doktor Romy zjawia się jej dawny, wtedy żonaty uroczy kochanek Aleksander. Porzucił ją ongiś dla żony spodziewającej się dziecka.
Aktualnie u boku Romy znajduje się wiernie jej towarzyszący przez lata wspólnych studiów prawnik Marcin
Kogo wybierze pani doktor?
Wszystkie symptomy : 1/ "gdy go zobaczyła, chciała do niego i przylgnąć", 2/ "jego zapach przez lata nosiła pod skórą" jasno to pokazują.
Zgodnie ze swoim egoistycznym charakterem piękna pani doktor "" odstawi do kąta " wiernie jej towarzyszącego latami się Marcina, a wróci do dawnego, że uroczego i sprawnego kochanka. Wszak iż miała narzeczonego - dopiero przy Aleksandrze poczuła się kobietą. Opis ich igraszek w powieści. To Kamasutra po polsku.
Aleksander jest teraz wolny, Roma więc może zostać jego żoną.
Ale tak wspaniały, sprawny i zdobywczy kochanek nie powinien na tym poprzestać. Winien uszczęśliwiać i sprawiać satysfakcję jeszcze innym kobietom. Czynił tak, gdy miał poprzednio żonę Ilonę., to może tak czynić teraz.
I tu mam pomysł do wykorzystania przez panią Niemczynow.
To gotowa kanwa na romans obyczajowy.
Żonaty z Romą uroczy i zdobywczy Aleksander dokonuje kolejnych podbojów miłosnych.
Jako niezwykle sprawny kochanek uwielbiający sprawiać kobietom satysfakcję erotyczną, posiada jeszcze kilka kochanek. One wiedzą o sobie nawzajem i tworzą zgodne grono dzieląc się tym jednym wspaniałym mężczyzną.
Słyszałam od znajomej o takim razie układzie..

Kogo wybierze pani doktor?
Wszystkie...

W zapowiedzi -notce na okładce określono bohaterkę powieści -Romę jako ideał : Roma była idealna ze względu na urok osobisty, urodę i mądrość. Przyjrzyjmy się tym jej walorom. Że urodziwa- przyjmuję na wiarę. Co do uroku osobistego mam zastrzeżenia. Jest niefrasobliwa w rozmowach ze swoim chłopakiem- Mateuszem-unika szczerej rozmowy, traktuje wręcz lekceważąco. A mądrość Romy? Totalna klapa. Zawiera umowę o najem stancji nic nie sprawdzając : jakie warunki, kto tam jeszcze mieszka itp. Okazuje się ,że została oszukana przez właściciela. Zamiast jednej jeszcze współlokatorki mieszka tam jeszcze inne towarzystwo, prowadzące hulaszczy tryb życia. Czy nie sprawdzenie tego jest przejawem praktycznej mądrości? Gdy traci pracę w sklepie z ekskluzywną odzieżą przyjmuje w ciemno propozycję pracy od nieznajomego mężczyzny. To dziwna, podejrzana moralnie praca testerki wierności mężczyzn. Taka wcześniej dumna, honorowa - nie chce przyjąć pomocy - pieniędzy od dziadka ani czegokolwiek od swego chłopaka, a teraz przyjmuje to od obcego mężczyzny. Duże pieniądze , a nawet mieszkanie. Więcej - zostaje jego kochanką i pozwala się obsypywać drogimi prezentami: ekskluzywną odzieżą i biżuterią. Nie przeszkadza jej , że kochanek jest żonaty, a ona tą drugą .Przeżywa z nim upojny wręcz tantryczny seks i to staje się dla niej najważniejsze. Zawala studia , opuszcza zajęcia, spóźnia się na egzaminy. Można powiedzieć: ideał sięgnął bruku. Jakby rozum straciła przez ten seks.
Dla mnie Roma to egoistyczna dziewczyna, chcąca zrealizować swój cel- skończenie studiów medycznych za wszelką cenę, Zapomina o wszystkich pięknych zasadach moralnych-jakie wpajano jej w domu.
Książka zawiera jeszcze inne dość ciekawe wątki np. kwestia przemocy - jakiej doznaje Joanna.
Jednak ze względu na niesympatyczny charakter bohaterki - nie polecałbym jej.