Pan Tadeusz

1906-01-01
Data 1. wydania:
2012-01-01
9788373271920
literatura polska szlachta obyczaje literatura XIX w. lektura szkolna

Okładka książki Świtezianka według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 5,0
Świtezianka we... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Rybka według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Ocena 0,0
Rybka według A... Paulina Kalinowska,...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Cały czas nie wiem jak człowiek był w stanie napisać całą książkę trzynastozgłoskowcem, ale jestem pod ogromnym wrażeniem. Może treść i forma nie należą do moich ulubionych, ale czyta się przyjemnie, opisy są barwne i zdarzają się nawet zabawne momenty!

Audiobook w interpretacji Krzysztofa Gosztyły nadaje epopei dodatkowego kolorytu.
Wystawiona ocena odzwierciedla moje osobiste wrażenie z lektury - nie czuję się kompetentny oceniać wartości literackiej. Wiadomo, Mickiewicz wielkim poetą był.

2013
1956

Językowo pięknie i melodyjnie, ale namalowany obraz przygnębiająco zasciankowy. Wcale nie odebrałam utworu jako patriotyczny, wręcz odwrotnie jako odstraszający od patriotyzmu.

Nie największe dzieło Mickiewicza, ale spełnia rolę, jaką dla niej autor przewidział do dziś - ku pokrzepieniu serc. Dzięki systemie trzynastozgłoskowym i rymom dokładnym czyta się jak po szynach.

W dziwnym miejscu się znalazłem, skoro zabieram się za napisanie opinii o "Panu Tadeuszu". No, ale cóż, bywa i tak.

Z jednej strony Tadek, to arcydzieło. Inwencja Mickiewicza, by cały ten tekst napisać wiersze, to wyczyn zaiste podziwu godny. Tylko, że dla mnie, to miecz obosieczny. Miecz sprawiający, że cała historia mająca mieć patriotyczny wydźwięk staje się dla mnie śmieszna, niepoważna, absurdalna. I to w kompletnie niezamierzony sposób.

Historia mnie nie angażuje (choć przyznam, że ciekawy życiorys miał Pan Soplica). Rozumiem, że można się w tej książce zakochać, bo rymowany język Mickiewicza, to inna liga. Ja się nie zakochałem, ale oceny nie będę wystawiał. Jakoś dziwnie bym się z tym czuł.

O lekturkach trochę gadam w załączonym filmie.
Miłego dnia!

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Gdyby nie to, że doceniam język, jakim się tu autor posługiwał, to pewnie dałabym mniejszą ocenę. Dopóki nie doszło do tytułowego zajazdu, sama nuda. Nie dowierzam zbyt relacji Tadeusza z Zosią (pomijając już fakt różnicy wieku, jaka jest między nimi), a Telimena przypomina mi Podstolinę z "Zemsty". Męczyłam nieco ponad miesiąc. Raczej nie wrócę do naszej epopei narodowej z własnej woli...

Kolejna 14-letnia dziewczynka urodziła niedawno dziecko, a jej 18-letni chłopak odpowie za czynności seksualne z nieletnia.
Tadeusz Soplica żeni się natomiast z 14-latka i jest git. Dziewczyna jest tak wstydliwa, że gdy generał stawia ja na stole(!), by wszyscy mogli ją sobie obejrzeć(!) - zasłania twarz i oczy. A jej narzeczony? "Patrzy na to i zaciera ręce".
Brzmi to dziwnie.
Nie podobają mi się dyrdymały o wielkiej miłości, która Tadeusz czuje do Zosi, choc widział ją parę razy i zamienił kilka słów.
Jeszcze mniej słowa samej Zosi: "zawsze zgadzam się z wolą nieba i z wola starszych".
Gdyby Tadeusz nie upewniał się o jej "wielkiej miłości" - wyszłaby za dojrzałego mężczyzne i grzecznie uprawialaby z nim seks. No chyba, że mąż wolałby niegrzecznie.
Sędzia nie widział nigdy brata - dlatego go nie poznaje, ale gdy prawda wychodzi na jaw obaj tona we łzach.
Najgorsze fragmenty tej książki - to dla mnie - te o mordowaniu zwierząt. Dla zabawy, bez współczucia. Przerażają mnie te opisy przerażenia zwierzat, bez najmniejszego potępienia rozrywki kosztem czyjegoś bólu. Taka książka nie może mnie zachwycić.

Brzmi to...

Przeczytałam ją zaledwie w dwa dni bo goniła mnie presja czasu, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. "Pan Tadeusz" ma okropną reputację wśród moich rówieśników dlatego też nie byłam najlepiej nastawiona. Tutaj mogę zagwarantować, że nie jest on ani trochę nudny. W szczególności podoba mi się płynność z jaką przechodzimy od wątku do wątku (rzecz jasna moim ulubionym jest relacja pomiędzy Zosią, a Tadeuszem). Warto jeszcze wspomnieć o języku, bo jest to staropolski. Mogę jednak stwierdzić, że nie rozumiałam tylko poszczególnych słów.
A jest to klasyka polska więc to kolejny powód aby po niego sięgnąć - jeśli dotąd tego nie zrobiliście :)

Cóż, zanim przejdę do konkretów, najpierw o wydaniu.
Nie jestem pewien, czy będzie się to wyświetlało jedynie pod tym wydaniem, ale jest ono bardzo schludne. Kolorowe ozdobniki, ilustracje, i zielona zakładka plus twarda oprawa czynią to wydanie bardzo schludnym. Dodatkowa gwiazdka.
Sama książka? Mickiewicz to postać przeceniona już w swojej epoce. Problematyka obecnie nieaktualna i dla polaków, i dla litwinów, a mianowicie przedstawienie litewskiej wsi za czasów panowania Napoleona i rozrywki szlachty, z intrygą dwóch rodów w tle, a wszystko to opisane 300 stronami 13-zgłoskowca, przez co nawet na starcie miałem problemy ze zrozumieniem tekstu, a co dopiero z zapamiętaniem, co jest bardzo dobre, ponieważ wraca się do tego utworu NA KAŻDEJ LEKCJI POLSKIEGO.
Nie jest to dobra książka i nie rozumiem, dlaczego wciąż jest traktowana jako ważne dzieło, gdy nikt o nim poza Polską nie słyszał. I to nie tak, że nie lubię długich starych książek. Potop przetrwałem i dosyć lubiłem, Kordian był okej, Szekspir pisał znakomite utwory. Mickiewicz po prostu nie ma tego czegoś, co lubię w innych autorach.

Cóż, zanim przejdę do konkretów, najpierw o wydaniu.