Dziki łubin

Okładka książki Dziki łubin Charlotte Link Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Dziki łubin
Charlotte Link Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Czas burz (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Inne

Wyróżniona opinia i

Dziki łubin

przeczytanych książek 961 napisanych opinii 743

Nie ważne czy kryminał czy obyczaj,uwielbiam tę autorkę.Historia rodziny na tle historii okresu miedzwojennego.Wciagajace,barwne,pełne emocji.Nie łatwo oderwać się od tej lektury.

Książka opisuje wydarzenia mające miejsce prawie 80 lat temu, a w świetle tego co się dzieje obecnie na Ukrainie nic nie straciła na swej przerażającej wymowie . Wojna jest zawsze okrutna.

Trochę lepsza od pierwszej części, ciekawe podłoże historyczne - obraz Trzeciej Rzeszy przedstawiony poprzez losy wielu różnorodnych postaci, których łączy narodowość niemiecka. Nie drażniły tutaj błędy korektorek, co miało miejsce w pierwszym tomie.

Dalsze losy Felicji i jej rodziny, współpracowników i przypadkowych osób, które czasem pojawiają się jej orbicie. Główna bohaterka dalej jest denerwującą kobietą, której zawsze znajdzie sposób aby zrobić dobry interes.

Kolejna część sagi o rodzinie Degnelly już za mną. „Czas burz" trochę mnie rozczarował, a jak było z „Dzikim łubinem”?
Ano trochę lepiej, chociaż nadal najchętniej wycięłabym szczegółowe opisy poszczególnych bitew i najazdów, bo gdyby nie one, to byłoby rewelacyjnie ❤.
Niemniej jednak jak dla mnie było i tak ciekawiej, a to z tego względu, że zawsze bliżej mi było do czytania o historii II wojny światowej i przesiedlania Żydów niż tego, co działo się przed 1939.

Poznajmy losy bohaterów znanych nam już z kart wcześniejszej powieści i jak poprzednio mamy tutaj sporą garść informacji. Chociaż uważam, że autorka trochę po macoszemu potraktowała wątek represji Polaków skupiając się głównie na Żydach, Francuzach i Czechach.
Poza tym bez zmian drażni mnie podejście do życia i lekkomyślność głównej bohaterki, a jak się i w tej części okazuje niedaleko pada jabłko od jabłoni i córka Felicji – Belle jest dokładnie taka sama jak jej matka.
Bardzo się cieszę, że w końcu pojawiło się w książce drzewa genealogiczne, bo o ile nie miałam wielkich trudności z ogarnięciem kto jest kim i z kim, o tyle od czasu do czasu zerkałam, żeby sobie coś sprawdzić, tego właśnie brakowało mi trochę podczas czytania „Czasu burzy” kiedy dopiero poznawałam bohaterów i powiązania rodzinne Dombergów.
Tak czy inaczej po skończeniu drugiej części zdania nie zmieniłam i na pewno nie będzie to moja ulubiona saga.

Pełnokrwista bohaterka, zresztą wszystkie postacie są jakieś. Poniekąd II wojna światowa nie pozwala na stanie z boku. Trudne wybory, nieuniknione koszty. Dopiero historyczna perspektywa odsłania konsekwencje i zakręty życia wynikające z czasem pojedynczych decyzji w życiu.

Kolejna część sagi o rodzinie Felicji i kolejny mile spędzony czas.
W tej części autorka poświęca więcej czasu bliskim Felicji niż jej samej. Opisuje losy jej córek Belle i Zuzanny oraz wnuczek. Oczywiście wplata między ich wątki, wątki o historii II wojny światowej. Wszystko w świetny sposób łączy i sprawia, że powieść mimo jej objętości bo prawie 600 stron czyta się szybko i z zaciekawieniem. W końcu wyjaśnia relacje Felicji i jej dwóch ukochanych.
Muszę przyznać, że dawno mi się nie zdarzyło, żeby tak opasłe tomy sagi mnie nie nudziły a wręcz odwrotnie sprawiały, że byłam ciekawa co dalej z główną bohaterką i jej bliskimi. Już jestem ciekawa co przyniesie mi trzecia i ostatnia część tej świetnej sagi.

Kolejna część sagi o rodzinie Felicji i kolejny mile spędzony czas.

Uwielbiam, gdy w czytanej przeze mnie książce, poznaję losy więcej niż jednego, dwóch bohaterów. Ich losy, choć zagmatwane i skomplikowane, nie były trudne, do "ogarniecia", bynajmniej. Dałam się porwać, tak jak przy lekturze pierwszej części "Czas burz". Autorka przestawiła losy ludzi żyjących podczas rządów Adolfa Hitlera, przestawiła tragedię młodych, jak i starych ludzi, walczących o przetrwanie. To wstrząsające, jak wyglądała tamtejsza rzeczywistość... wkrótce sięgnę po trzeci tom, nie mam wątpliwości, co do tego, czy mi się spodoba, równie mocno, jak poprzednie części.

Druga część sagi o niemieckiej rodzinie,
tym razem w czasie II Wojny Światowej.
Autorka w zupełnie innej osłonie zaskakuje.
Czyta się bardzo dobrze.
Choć temat jest wciąż mocny a zmiana perspektywy na początku dystansuje.

Oczywiście trafia na półkę obok Przeminęło z wiatrem.

Książka naprawdę świetna.
Polecam

Druga część sagi o niemieckiej rodzinie,
tym razem w czasie II Wojny Światowej.
Autorka w zupełnie innej osłonie zaskakuje.
Czyta się bardzo dobrze.
Choć temat jest wciąż mocny a zmiana perspektywy na początku dystansuje.

Oczywiście trafia na półkę obok Przeminęło z wiatrem.

Książka naprawdę...

1976

Na półkach: , , , ,

Przepiękna-jeszcze piękniejsza od pierwszej części.
Ponownie spotykamy się z Felicją,niezależną kobietą sukcesu,której odwaga,chęć wytrwania i ochrona bliskich znów zmusza do podjęcia trudnych decyzji.
Losy Felicji i jej bliskich,a jest w tym tomie ich trochę-Bella,Zuzanna,Alex,Maksym,Martin,Tom,Modesta,Nikola,Anna i inni ponownie poruszają i tak wciągają,że nie da się odłożyć książki na dłużej.
Choć kilku członków tak licznej rodziny,nawet tych bardzo przez nas kochanych musieliśmy niestety pożegnać,to zakończenie powiewa optymizmem i już jestem ciekawa kolejnej części.

Przepiękna-jeszcze piękniejsza od pierwszej części.