Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin

Okładka książki Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin Nicholas Pyenson
Okładka książki Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin
Nicholas Pyenson Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Spying on Whales: The Past, Present, and Future of Earth's Most Awesome Creatures
Copernicus Center Press
2020-09-24
2020-09-24
Dariusz Rossowski
wieloryby biologia zoologia przyroda oceany

Serce olbrzyma

Liczyłam jednak na ksiązkę o żywych wielorybach.
Wynika z tytułu, ze jest to opowieść paleontologiczna; ale jednak miała to być tez przyszłość. A nie tylko historia.

Autorem jest paleontolog, a więc jest to opowieść przede wszystkim o martwych wielorybach, o zabijaniu wielorybów, o czaszkach wielorybów, o polowaniu na wieloryby i o krojeniu wielorybów.
Na pewno jest to pouczające i fascynujace w pewnym sensie.
Ale i przygnębiające, jak autor wciąż mówi o ilosciach zabitych wielorybów i o ich krojeniu.

Liczyłam jednak na ksiązkę o żywych wielorybach.

Na pewno jest to...

Tematyka niezwykle ciekawa, ale książkę uważam za słabo napisaną. Autor uznał, że badacze są równie ciekawi jak to, co badają, a więc dostajemy relacje z ich życia towarzyskiego, albo co piją, gdy rozmawiają i ile piany ma to piwo. Wolałbym czytać o waleniach, gdy sięgam po książkę o nich. A tutaj to trochę opowiadanie kogoś, kto nie może sobie darować nieistotnych szczegółów, bo są drogie jego sercu. Nieco poszedł w stronę autobiografii i to takiej typu pocztówka z kurortu "w wiosce naciągnęliśmy na siebie zdjęte ze sznura niedoprane koszule i spodnie i wskoczyliśmy do samochodu".
Autor popada też momentami w męczący styl powtarzania np. jak duże są wieloryby, albo jak naj są zbiory w jego instytucie smithoniańskim. Rozumiemy że wieloryby są większe od słoni, to oczywiste, dlatego nie ma potrzeby podkreślania tego znowu przy opisie kości.

CO MNIE OBCHODZĄ WIELORYBY

Gdyby nie to, że mam przyjaciela będącego ogromnym fanem wielorybów, a konkretnie to najbardziej humbaków, to nie wiem, czy bym się zabrała za tę książkę.
Wydawnictwo zrobiło świetną robotę (jak zwykle). Zostałam porwana w podwodny świat.
Książka niby naukowa, a czyta się jak fascynującą powieść przygodową.
Przystępny język, sporo humoru, ogrom wiedzy.
Fascynujące zwierzęta. Mamoooo czy możemy mieć humbaka w domu? Miałabym kolegę... :)
POLECAM BARDZO.

CO MNIE OBCHODZĄ WIELORYBY

Książka niby naukowa, a czyta się jak fascynującą powieść przygodową.
Przystępny język, sporo humoru, ogrom...

Nie jest to książka prezentująca wiedzę nt. tych zwierząt w usystematyzowany i kompleksowy sposób lecz przedstawia różnorodne zagadnienia, które wynikają z charakteru pracy lub zainteresowań autora. Mimo, że poszczególne rozdziały dostarczyły wiele nowych i nieznanych mi wcześniej informacji to ta wybiórczość tematów jest jednak wadą.
Mamy wiec sporą dawkę o paleontologii płetwali oraz ich ewolucji, jest bardzo ciekawy rozdział o budowie anatomicznej oraz odpowiadający na pytanie dlaczego wieloryby są takie duże, trochę o ekologii i środowisku życia oraz zagrożeniach z tym związanych.
Poruszona jest też kwestia wielorybnictwa oraz jego wpływu na te gatunki. Z jednej strony ich wyniszczenie, z drugiej niepowtarzalna możliwość wykorzystania danych, materiałów biologicznych i obserwacji jakie były zbierane w trakcie połowów 100 lat temu.

Jak na książkę popularnonaukową irytujący, amerykański sposób podawania danych: kryl ma długość kciuka, a wieloryb zasysa w trakcie żerowania objętość wody odpowiadającą średniej wielkości pokojowi dziennemu.

Jest trochę rysunków.

Mamy wiec sporą dawkę o paleontologii...

Bardzo dobrze się czyta - chociaz osobiście może było mi troche łatwiej bo studiowałam biologie i tematy zwierząt nie są mi obce. Mysle jednak, ze laik również się tutaj odnajdzie. Ciekawie napisana i niestety otwiera oczy na gospodarkę rabunkową jaką człowiek prowadził (i prowadzi) oraz jej skutki dla środowiska.

Lekkie rozczarowanie. Miałam nadzieję, na więcej współczesności.
Pan autor jest bardziej naukowcem niż pisarzem i miałam wrażenie, że bardzo ze sobą walczy, żeby nie było zbyt naukowo, a w efekcie jeśli - chodzi o narrację - wyszło średnio.
Jeśli chodzi o treść, to jako że autor jest paleontologiem, a nie biologiem, główny nacisk jest położony na ewolucję i skamieliny. O życiu współczesnych wielorybów jest mniej, ale wszystko jest bardzo ciekawe i warte przeczytania.

Lekkie rozczarowanie. Miałam nadzieję, na więcej współczesności.

I tę książkę polecam.
Są gatunki dożywające 200 lat.
I tu są zwierzęta największe jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi, tak, żyją w naszych czasach.
Napisał naukowiec, z pasją badający te zwierzęta.
Jedna z tych książek, która poszerza horyzonty.

I tę książkę polecam.
Są gatunki dożywające 200 lat.
Napisał naukowiec, z pasją badający te zwierzęta.
Jedna z tych książek, która poszerza horyzonty.

"Podglądając wieloryby" to fantastyczna książka. Pyenson oferuje wgląd w życie współczesnych i kopalnych wielorybów wszelakich gatunków. Nie jest to jednak typowa pozycja naukowa, w której autor prezentuje głównie suche fakty i zasypuje czytelnika danymi. Raczej wplata je zgrabnie w narrację, którą prowadzi w mocno powieściowym stylu. (Ten styl może wielu osobom nie przypaść do gustu, zwłaszcza tym, spodziewającym się bardziej opracowania niż gawędy). Uważam, że taka forma doskonale się sprawdziła. Opisy zwierząt, przerywane są czasem anegdotami z życia czy prac badawczych naukowca, ale te zawsze służą do kontynuowania rozważań o morskich olbrzymach.

Książka prowadzi przez dawne epoki w historii Ziemi, przybliżając przodków współczesnych wielorybów. W równym stopniu skupia się na dzisiejszych fiszbinowcach i w mniejszym stopniu zębowcach - ich fizjologii, zachowaniach, a także zagrożeniach, jakie czyhają na nie ze strony ludzi i zmian klimatycznych. Pyenson zwraca uwagę na wiele fascynujących aspektów z życia wielorybów, sposobu w jaki wyewoluowały. Wskazuje na niesamowite rozwiązania, jakie wypracowały te zwierzęta przez miliony lat specjalizacji.

Pozycja jest godna polecenia osobom, które wcześniej o wielorybach niewiele czytały, bo nie zarzuca czytelnika informacjami. Sądzę jednak, że i bardziej obyci w temacie "Podglądając wieloryby" docenią. Mnóstwo przemyśleń naukowca i jego komentarzy mogą skierować uwagę na wiele ciekawych aspektów przyrody i zwierząt, nie tylko samych wielorybów.

Właśnie takie czytelnicze początki roku uwielbiam, naprawdę. Powodów jest kilka. Po pierwsze, możliwość nurkowania łeb w łeb i na wyciągnięcie ręki z wielorybami to właściwie moje jedyne marzenie o charterze ostatecznym, takie po którego spełnieniu się najpewniej z czystym sumieniem mógłbym rozstać się życiem bez większego żalu. Po drugie, ta książka to gwiazdkowy prezent od jednej z najważniejszych ostatnio osób w moim życiu i ciche świadectwo tego, że treść naszych rozmów, nawet z tych wydawałoby się błahych i bardzo rwanych, nie zapodziewa się i nie jest puszczana w niepamięć. Po trzecie, „Podglądając wieloryby” to kapitalna książka popularnonaukowa- przyzwoity wgląd w przeszłość waleni, taplanie się w błotku ich teraźniejszości i stawianie tej niesamowitej grupie ssaków horoskopu na najbliższą przyszłość. To przebieżka przez lądy i morza i w czasie i w przestrzeni, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością i pomaga w spodziewaniu się przyszłości. To wszystko oczywiście non stop z wyborowym przewodnikiem (Pyenson, jesteś wielki!) i przednimi towarzyszami podróży. Jeżeli podobnie jak ja jesteście fanami wymarłych południowoamerykańskich odobenocetopsów, macie ochotę towarzyszyć płetwalowi błękitnemu w lunge feeding albo razem z humbakami zapolować na ławicę planktonu metodą bąbelkową, to gorąco polecam. Mamy to wielkie szczęście i to niezwykle niesamowite, że żyjemy właśnie teraz i kiedy spacerujemy chodnikiem wody oceaniczne przemierzają największe ze zwierząt jakie Ziemia kiedykolwiek nosiła. Ta książka, dużo bardziej niż bardzo dobra, to pean na ich cześć.

Niesłabnąca od lat ciekawość wszystkiego, co związane z waleniami, zderzyła się u mnie z piękną okładką książki „Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin”. Niestety, lektura okazała się niesatysfakcjonująca, i to na kilku poziomach. Młody (to chyba ważne, o czym niżej) paleontolog Nick Pyenson pozbierał w książce i połączył w całość opisy zawodowych podróży z garścią informacji o etologii wymarłych i współcześnie żyjących waleni. Mój główny niedosyt (czasem zarzut) dotyczy treści – proporcji różnych narracji i ostatecznej faktograficznej zawartości, która minęła się z moimi oczekiwaniami. Tekst jest bardziej eseistyczny niż popularno-naukowy, stąd obniżona ocena po lekturze.

Książka to zmarnowany potencjał na opis poznanych dotychczas elementów życia waleni. Pyenson w niemal połowie narracji poumieszczał luźno związane ze sobą i głównym tematem opisy własnych wypraw znakowania fiszbinowców, poszukiwań wymarłych szczątków i anatomicznej analizy finwali i wali grenlandzkich upolowanych przez wielorybników. Ta ostatnia aktywność mnie nieco zdziwiła, ale sam autor się wytłumaczył, że nie da się inaczej czasem uprawiać nauki, a polowania niestety są wciąż legalne, choć w ścisłym reżimie (ale i tak detale ‘sprawności’ harpunników – np. str. 170 – mógł sobie podarować). Opisy digitalizacji i zaplecza pracy paleontologa (np. str. 92-106) nie zawierają prawie nic związanego z życiem wielorybów. Za tego typu fragmenty najbardziej obniżam ocenę całości.

W wymiarze dydaktycznym i namysłu ekologicznego, książka jest nieco lepsza. Autor opisuje liczne i niewyjaśnione przykłady autodestrukcji waleni na brzegach oceanów (i podaje potencjalne przyczyny, włącznie z ludzkimi),dobrze relacjonuje katastrofalny stan populacji waleni słodkowodnych i konsekwencje wielorybniczych połowów płetwali błękitnych, których liczebność szybko spadła do 1% wyjściowej liczby (czyli w porównaniu do pocz. XIX wieku).

„Podglądając wieloryby” jest w dużej części przyczynkarska. Faktycznie ciekawych fragmentów jest niewiele (na przykład: świetny opis oddychania – str. 180, czy techniki polowania fiszbinowców – str. 165); pojawia się trochę rozproszonych analiz migracji sezonowych. Pyenson nawet nie wspomniał o rozmnażaniu, a o całej grupie zębowców jest niewiele, głównie o specyfice polowań orek. Trochę zapamiętałem o ewolucji pierwotnych waleni i ich powrocie do oceanu sygnowanego atrofią kończyn, czy o procesie zwiększania rozmiarów osobniczych. Tekst nie jest systematyczny, stanowi raczej luźną formułę narracyjną. Poświęcając zbyt dużo miejsca sobie i własnym ustaleniom (jakby badania wielorybów opierały się w większości na jego ustaleniach),zatracił sporo z obiektywizmu. Być może to wina młodego wieku (rocznik 1980),który czasem może nie być atutem.

Podsumowując. Nie za bardzo przypadł mi do gustu taki rozmyty tekst, choć zapewne ktoś inny mógłby to uznać za zaletę. Polecam raczej tym, którzy chcieliby rozpocząć poznawanie życia wodnych ssaków (ale nie liczą na zarzucenie faktami) w lekkiej formie bez pretensji do zupełności.

ŚREDNIE – 6/10

• Popularnonaukowe
  • Przyroda
  • Przyrodnicze

Dodaj cytat z książki Podglądając wieloryby. Historia i przyszłość gigantów z głębin