Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia

Okładka książki Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia Wojciech Polak
Okładka książki Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia
Wojciech Polak Wydawnictwo: Biały Kruk historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Biały Kruk
Data wydania:
2020-07-08
Data 1. wyd. pol.:
2020-07-08
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375532913
Tagi:
wojskowość staropolska wojny z Rosją
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X-XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu Michał Damazyn, Sylwia Galij-Skarbińska, Wojciech Polak
Ocena 1,0
Najmłodsi boha... Michał Damazyn, Syl...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Ocena 7,1
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...
Okładka książki Polska. Dwanaście wieków Adam Bujak, Wojciech Polak
Ocena 10,0
Polska. Dwanaś... Adam Bujak, Wojciec...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
9
5

Na półkach:

Na plus można zaliczyć dobre pióro autora. Pozycję czyta się szybko. Ilustracje wplecione w tekst, a nie na koniec książki również pomagają w czytaniu. Czcionka jest wyraźna. Ładnie wydana.
Subiektywnie stwierdzam,że tytułowa postać Hetmana jest drugoplanowa. Akcja książki skupia się na wydażeniach które miały miejsce w I Rzeczpospolitej około XVII wieku, a Stanisław jest tam dodatkiem czy swego rodzaju "Post Scriptum"
Zbyt mało jest przedstawienia charakteru, pasji,rodzinnej przeszłości czy zażyłości Żólkiewskiego. Co w połączeniu z wydarzeniami o których wspominałem wyżej dałoby lepszy efekt.

Na plus można zaliczyć dobre pióro autora. Pozycję czyta się szybko. Ilustracje wplecione w tekst, a nie na koniec książki również pomagają w czytaniu. Czcionka jest wyraźna. Ładnie wydana.
Subiektywnie stwierdzam,że tytułowa postać Hetmana jest drugoplanowa. Akcja książki skupia się na wydażeniach które miały miejsce w I Rzeczpospolitej około XVII wieku, a Stanisław jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
68
41

Na półkach:

Książka pięknie wydana, z dużą ilością ciekawych ilustracji, zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat Hetmana, oraz wiele innych ciekawych tematów i wybitnych postaci w historii Polski. Na pewno warto posiadać ją na półce.

Książka pięknie wydana, z dużą ilością ciekawych ilustracji, zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat Hetmana, oraz wiele innych ciekawych tematów i wybitnych postaci w historii Polski. Na pewno warto posiadać ją na półce.

Pokaż mimo to

avatar
295
127

Na półkach: ,

"Żółkiewski pogromca Moskwy" to pasjonująca podróż przez burzliwe czasy historii Polski i Europy Wschodniej. Wojciech Polak w swojej książce przywraca do życia postać jednego z najwybitniejszych wodzów polskich - Stanisława Żółkiewskiego, który odegrał kluczową rolę w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polak wnikliwie analizuje życie i dokonania Żółkiewskiego, od jego młodych lat, poprzez udział w bitwach i polityczne intrygi, aż po jego decydujący wpływ na wydarzenia polityczne XVII wieku. Autor nie tylko przedstawia bohaterskie czyny Żółkiewskiego, ale także ukazuje jego ludzką stronę, wątpliwości i dylematy, co czyni postać jeszcze bardziej fascynującą.

Książka Polaka nie tylko skupia się na postaci Żółkiewskiego, ale również na kontekście historycznym, w którym się znajdował. Autor opisuje polityczne intrygi, zawiłości dyplomatyczne oraz dramatyczne bitwy, które kształtowały losy Polski i regionu.

Książka jest napisana w ciekawy i przystępny sposób, z licznymi ilustracjami i mapami.

"Żółkiewski pogromca Moskwy" to niezwykle wciągająca lektura, która pozwala lepiej zrozumieć burzliwe czasy Rzeczypospolitej i wspaniałą postać Stanisława Żółkiewskiego. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom historii oraz każdemu, kto poszukuje inspirującej lektury o bohaterach minionych wieków.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

"Żółkiewski pogromca Moskwy" to pasjonująca podróż przez burzliwe czasy historii Polski i Europy Wschodniej. Wojciech Polak w swojej książce przywraca do życia postać jednego z najwybitniejszych wodzów polskich - Stanisława Żółkiewskiego, który odegrał kluczową rolę w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polak wnikliwie analizuje życie i dokonania Żółkiewskiego, od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
871
858

Na półkach: , ,

Biały Kruk jest z pewnością wydawnictwem charakteryzującym się estetyką książek. Wydania są zwykle na bardzo dobrym papierze, w mocno twardej błyszczącej oprawie ze świetnymi zdjęciami. Oczywiście to kosztuje, czasem i sporo. Ale wychodzę z założenia, że warto swoją biblioteczkę ubogacić nie tylko treścią ale i formą, zwłaszcza jeśli nie odbiega znacząca od tej pierwszej. Książka jest biografią wielkiego polskiego hetmana, choć w rzeczywistości daleko jej do typowej biografii, zawiera bowiem szereg pobocznych wątków prezentujących realia Polski szlacheckiej i stan ówczesnych stosunków międzynarodowych. Największa część książki została poświęcona chyba wojnie 1610, pewnie z racji specjalizacji autora, choć ciekawie opisane są również wydarzenia z wcześniejszego życiorysu hetmana (wojny u boku kanclerza Zamoyskiego) oraz jego rolę w wojnach tureckich.

Biały Kruk jest z pewnością wydawnictwem charakteryzującym się estetyką książek. Wydania są zwykle na bardzo dobrym papierze, w mocno twardej błyszczącej oprawie ze świetnymi zdjęciami. Oczywiście to kosztuje, czasem i sporo. Ale wychodzę z założenia, że warto swoją biblioteczkę ubogacić nie tylko treścią ale i formą, zwłaszcza jeśli nie odbiega znacząca od tej pierwszej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
98
36

Na półkach:

Jakże piękna jest ta książka! I nie mam na myśli formy wydania (o tym za chwilę). Piękna w swej treści, postaci, mądrości, chwale i przestrodze. Doskonała lektura opisująca życie wybitnego wodza, człowieka i patrioty. Tak, prawdziwego patrioty z Polską w sercu, a nie tylko orzełkiem w klapie marynarki od Versace i legitymacją poselską w kieszeni. Świetnie się czyta (może poza staropolskim cytatami i źródłami). Książka, która budzi w sercu czytelnika radość, dumę, refleksję i naukę. Pięknie wydana, Na prawdę, pięknie. Twarde okładki, dobry papier, mnogość ilustracji, choć bez obwoluty, która, aż się tutaj prosi. I jeden minus... Zabrakło mi tylko mapek sytuacyjnych. Choćby dwóch najistotniejszych, dotyczących ruchów wojsk pod Kłuszynem i Cecorą. Ale warto kupić i przeczytać. To ostatnie... Obowiązkowe!

Jakże piękna jest ta książka! I nie mam na myśli formy wydania (o tym za chwilę). Piękna w swej treści, postaci, mądrości, chwale i przestrodze. Doskonała lektura opisująca życie wybitnego wodza, człowieka i patrioty. Tak, prawdziwego patrioty z Polską w sercu, a nie tylko orzełkiem w klapie marynarki od Versace i legitymacją poselską w kieszeni. Świetnie się czyta (może...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
191

Na półkach:

Pięknie wydana biografia jednego z moim zdaniem dwóch (obok Jana Karola Chodkiewicza) najznamienitszych hetmanów Rzeczypospolitej. Książka Wojciecha Polaka skupia się przede wszystkim na losach hetmana w czasie kampanii moskiewskiej. Czasem można odczuć wrażenie, że właściwie ona jest głównym motywem przewodnim publikacji, ale autor skrzętnie przemyca dzięki tym wydarzeniem wiele informacji na temat tytułowego bohatera książki. Każdy fan historii Polski nie pożałuje zakupu lub wypożyczenia tego tytułu. Od strony estetycznej jedna z najładniejszych książek, jakie mam na półce. Twarda okładka, przyzwoity papier oraz piękne ilustracje. Moim zdaniem warto!

Pięknie wydana biografia jednego z moim zdaniem dwóch (obok Jana Karola Chodkiewicza) najznamienitszych hetmanów Rzeczypospolitej. Książka Wojciecha Polaka skupia się przede wszystkim na losach hetmana w czasie kampanii moskiewskiej. Czasem można odczuć wrażenie, że właściwie ona jest głównym motywem przewodnim publikacji, ale autor skrzętnie przemyca dzięki tym wydarzeniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
145

Na półkach:

Przychodzę do Was z recenzją książki Wojciecha Polaka, pt. "Żółkiewski. Pogromca Moskwy", która ukazała się na rynku dwa lata temu.

Tytuł wskazuje, że jest to biografia, ale według mnie jest to raczej przedstawienie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pełnienia przez niego funkcji hetmana. Jest tu bowiem mnóstwo tematów pobocznych, choćby elekcji króla czy też zawirowań w monarchii szwedzkiej.
Autor wykorzystał do tego celu mnóstwo tekstów z epoki, w większości pamiętniki, również samego Żółkiewskiego, dzięki czemu mamy relację samego hetmana.

Publikacja, prócz wielu cytatów posiada również mnóstwo świetnych ilustracji. To zawsze jest wartość dodana.

Jeśli ktoś szuka książki o XVI i XVII wieku, to powinien zerknąć również do tej książki.

Przychodzę do Was z recenzją książki Wojciecha Polaka, pt. "Żółkiewski. Pogromca Moskwy", która ukazała się na rynku dwa lata temu.

Tytuł wskazuje, że jest to biografia, ale według mnie jest to raczej przedstawienie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pełnienia przez niego funkcji hetmana. Jest tu bowiem mnóstwo tematów pobocznych, choćby elekcji króla czy też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
196
183

Na półkach:

Bardzo dobrze napisana książka. Łatwym, przystępnym językiem, dostępna dla każdego, również osób nie zainteresowanych historią. Przekazuje najważniejsze fakty i wątki z życia hetmana. Dużym plusem są ikonografie i obrazy zamieszczone w tej biografii.

Bardzo dobrze napisana książka. Łatwym, przystępnym językiem, dostępna dla każdego, również osób nie zainteresowanych historią. Przekazuje najważniejsze fakty i wątki z życia hetmana. Dużym plusem są ikonografie i obrazy zamieszczone w tej biografii.

Pokaż mimo to

avatar
199
196

Na półkach:

"Hetman rozumiał jednak, że krytyka monarchy nie może oznaczać wypowiadania mu posłuszeństwa. W dodatku czuł się przede wszystkim żołnierzem, który ma obowiązek wykonywać rozkazy króla i senatu, bronić kraju przed wrogami zewnętrznymi, ale także pilnować porządku wewnętrznego. Jako hetman poczuwał się do troski o spokój i porządek w Rzeczypospolitej, ale także do lojalności wobec władcy" (s.106)

✅ Biografie, należą do moich ulubionych opracowań historycznych. Poznawanie losów ludzi, którzy zapisali się na kartach historii, może stanowić niewyczerpane źródło ciekawych inspiracji, które można wykorzystać w swoim życiu. Jedną z postaci historycznych, z której życiorysem, warto się zapoznać, jest bez wątpienia hetman Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (1547-1620).

✅Stanisław Żółkiewski, należał do jednych z najwybitniejszych dowódców I Rzeczpospolitej. W pamięci potomnych, został zapamiętany, przede wszystkim przez pryzmat swoich działań wojennych i dyplomatycznych w Moskwie w latach 1609-1611 oraz bohaterskiej śmierci pod Cecorą w 1620 r. Postać hetmana Żółkiewskiego, była otoczona szczególnym kultem przez jego prawnuka i przyszłego króla Polski, Jana III Sobieskiego. Pamięć o dokonaniach wybitnego dowódcy, odżyła na nowo w XIX w., stanowiąc inspiracje dla wielu polskich artystów i pisarzy. Wystarczy tutaj wspomnieć o pięknym obrazie Witolda Piwnickiego „Bitwa pod Cecorą”.

✅ Publikacja Wojciecha Polaka, składa się z wstępu i jedenastu rozdziałów w układzie chronologicznym. Życiorys Żółkiewskiego, został ujęty w trzech perspektywach. Pierwsza z nich, dotyczy ściśle militarnej działalności hetmana. Choć czytelnikowi zostają przedstawione pierwsze wyprawy Żółkiewskiego pod kierunkiem Stefana Batorego i Jana Zamoyskiego, główną część książki stanowi opis działań wojennych hetmana w okresie Dymitriad oraz w trakcie wojny polsko-tureckiej (1620-1621),ze szczególnym uwzględnieniem wypadków pod Cecorą. Druga perspektywa ukazuję działalność dyplomatyczną Żółkiewskiego, która skupia się przede wszystkim na kampanii moskiewskiej 1610 r., oraz jego osobistych kontaktach z królem Zygmuntem III Wazą. Ostatnia z perspektyw, przedstawia hetmana jako wybitnego erudytę oraz człowieka kierującymi się w swoim życiu zasadami religii katolickiej oraz regułami prawa i honoru.

✅ Książka, oprócz biografii Żółkiewskiego, zgrabnie przedstawia obraz epoki, w której żył bohater książki. Profesorowi Polakowi, udało się w przystępny sposób przedstawić tło polityczne i militarne wydarzeń, w których uczestniczył „pogromca Moskwy”. Prowadzona przez autora książki narracja, często oddaje głos świadkom minionych wydarzeń, poprzez umieszczenie licznych fragmentów pamiętników oraz listów, które po sobie zostawili. Ciekawie prezentują się również te ustępy pracy, które dotyczą przyczyn tworzenia się legendy zwycięzcy spod Kłuszyna oraz ukazaniu przyczyn popularności jego postaci w polskiej świadomości historycznej. Warte podkreślić, że mimo dużej życzliwości autora do opisywanej przez siebie postaci, książka nie jest "hagiografią" lub panegirykiem. Wojciech Polak, zachowuje w swojej narracji obiektywizm, opisując również nietrafione decyzje Żółkiewskiego, których reperkusje rzutowały na przyszłość nie tylko jego osoby, ale również Rzeczpospolitej.

✅ Dzieło Wojciecha Polaka, zdecydowanie warto przeczytać. Oprócz niezwykle ciekawej narracji, dodatkowym walorem publikacji jest wysoki poziom edytorski oraz bardzo duża ilość odpowiednio dobranych ilustracji dokumentujących epokę. Na sam koniec, niniejszego tektu, warto przytoczyć krótki fragment testamentu Stanisława Żółkiewskiego do jego syna Jana, który dobrze oddaje charakter jednego z najwybitniejszych polskich dowódców w XVII wieku:

🔴 „Przede wszystkiemi rzeczami najpierw wiarę świętą chrześcijańską powszechną mocnie i statecznie trzymaj (…) Młodsze lata swe naukami poleruj, nie daj się nikomu w młodości twojej od tego odwodzić. Mnie wierz, z nauki wielką podporę i wielki ratunek do godności, do służby Rzeczypospolitej do wszelakiego uczciwego życia mieć będziesz. Nie mów, jako wiele ich: nie mam chęci do nauki, w twojej mocy ta chęć, każdy kto chce, może ją mieć. Historyki koniecznie czytaj. Miałem i sam nie małą wiadomość historyi, i w biegi spraw siłam się tem ratował, żem przeszłych wieków sprawy wiedział” (s.317)

"Hetman rozumiał jednak, że krytyka monarchy nie może oznaczać wypowiadania mu posłuszeństwa. W dodatku czuł się przede wszystkim żołnierzem, który ma obowiązek wykonywać rozkazy króla i senatu, bronić kraju przed wrogami zewnętrznymi, ale także pilnować porządku wewnętrznego. Jako hetman poczuwał się do troski o spokój i porządek w Rzeczypospolitej, ale także do lojalności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
498
38

Na półkach: , ,

Niezwykle barwnie napisana biografia interesującej postaci, jaką był hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jest to zarazem opis fragmentu historii Polski. Piękne wydanie, mnóstwo ilustracji, duża czcionka ułatwiająca czytanie. Serdecznie polecam miłośnikom historii Polski, również tym "początkującym"!

Niezwykle barwnie napisana biografia interesującej postaci, jaką był hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jest to zarazem opis fragmentu historii Polski. Piękne wydanie, mnóstwo ilustracji, duża czcionka ułatwiająca czytanie. Serdecznie polecam miłośnikom historii Polski, również tym "początkującym"!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    72
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    11
  • Historia
    10
  • Historia Polski
    2
  • Eikon dio
    1
  • Absolutnie
    1
  • 2021
    1
  • Obojga Narodów
    1
  • Historia XVII wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne