Żółkiewski pogromca Moskwy – biografia

- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Biały Kruk
- Data wydania:
- 2020-07-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-07-08
- Liczba stron:
- 344
- Czas czytania
- 5 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375532913
- Tagi:
- wojskowość staropolska wojny z Rosją
Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów. Stanisław Żółkiewski – to nazwisko bohaterskiego Lechity odtąd miało stać się aż po dziś dzień synonimem męstwa i mądrości oraz zdolności do ostatecznego poświęcenia w walce za wiarę i Ojczyznę.
W zgiełku pól bitewnych, ale i w skrytości dyplomatycznych zabiegów Stanisław Żółkiewski wraz z innymi wielkimi Polakami tamtej epoki wykuwał mocarstwową Rzeczpospolitą. Za jego życia państwo nasze staje się największą potęgą militarną i gospodarczą na kontynencie, co wspierane jest niespotykaną kreatywnością kulturalną. Rzeczpospolita osiąga największe rozmiary w swych dziejach, jej wschodnia granica znajduje się 200 km od Moskwy. W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poniósł śmierć na polu walki w starciu z wojskami tureckimi pod Cecorą. Poległ nie tylko w obronie swojego kraju. Rzeczpospolita pełniła bowiem zaszczytną, ale i trudną rolę Przedmurza Chrześcijaństwa; z tego zdania wywiązywała się znakomicie, mimo iż tzw. Europa już wtedy nie była skłonna do wdzięczności.
Fascynująca biografia hetmana Żółkiewskiego – powstała w 400. rocznicę jego śmierci – nie tylko jest wciągającą lekturą napisaną przez wybitnego historyka i patriotę, prof. Wojciecha Polaka, ale też wciąż aktualną wskazówką dla współczesnych pokoleń. Najwyższy poziom edytorski, godny wspaniałego jubileuszu. Ponad 140 ilustracji dokumentujących epokę.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 64
- 27
- 11
- 9
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Biały Kruk jest z pewnością wydawnictwem charakteryzującym się estetyką książek. Wydania są zwykle na bardzo dobrym papierze, w mocno twardej błyszczącej oprawie ze świetnymi zdjęciami. Oczywiście to kosztuje, czasem i sporo. Ale wychodzę z założenia, że warto swoją biblioteczkę ubogacić nie tylko treścią ale i formą, zwłaszcza jeśli nie odbiega znacząca od tej pierwszej. Książka jest biografią wielkiego polskiego hetmana, choć w rzeczywistości daleko jej do typowej biografii, zawiera bowiem szereg pobocznych wątków prezentujących realia Polski szlacheckiej i stan ówczesnych stosunków międzynarodowych. Największa część książki została poświęcona chyba wojnie 1610, pewnie z racji specjalizacji autora, choć ciekawie opisane są również wydarzenia z wcześniejszego życiorysu hetmana (wojny u boku kanclerza Zamoyskiego) oraz jego rolę w wojnach tureckich.
Biały Kruk jest z pewnością wydawnictwem charakteryzującym się estetyką książek. Wydania są zwykle na bardzo dobrym papierze, w mocno twardej błyszczącej oprawie ze świetnymi zdjęciami. Oczywiście to kosztuje, czasem i sporo. Ale wychodzę z założenia, że warto swoją biblioteczkę ubogacić nie tylko treścią ale i formą, zwłaszcza jeśli nie odbiega znacząca od tej pierwszej....
więcej Pokaż mimo toJakże piękna jest ta książka! I nie mam na myśli formy wydania (o tym za chwilę). Piękna w swej treści, postaci, mądrości, chwale i przestrodze. Doskonała lektura opisująca życie wybitnego wodza, człowieka i patrioty. Tak, prawdziwego patrioty z Polską w sercu, a nie tylko orzełkiem w klapie marynarki od Versace i legitymacją poselską w kieszeni. Świetnie się czyta (może poza staropolskim cytatami i źródłami). Książka, która budzi w sercu czytelnika radość, dumę, refleksję i naukę. Pięknie wydana, Na prawdę, pięknie. Twarde okładki, dobry papier, mnogość ilustracji, choć bez obwoluty, która, aż się tutaj prosi. I jeden minus... Zabrakło mi tylko mapek sytuacyjnych. Choćby dwóch najistotniejszych, dotyczących ruchów wojsk pod Kłuszynem i Cecorą. Ale warto kupić i przeczytać. To ostatnie... Obowiązkowe!
Jakże piękna jest ta książka! I nie mam na myśli formy wydania (o tym za chwilę). Piękna w swej treści, postaci, mądrości, chwale i przestrodze. Doskonała lektura opisująca życie wybitnego wodza, człowieka i patrioty. Tak, prawdziwego patrioty z Polską w sercu, a nie tylko orzełkiem w klapie marynarki od Versace i legitymacją poselską w kieszeni. Świetnie się czyta (może...
więcej Pokaż mimo toPięknie wydana biografia jednego z moim zdaniem dwóch (obok Jana Karola Chodkiewicza) najznamienitszych hetmanów Rzeczypospolitej. Książka Wojciecha Polaka skupia się przede wszystkim na losach hetmana w czasie kampanii moskiewskiej. Czasem można odczuć wrażenie, że właściwie ona jest głównym motywem przewodnim publikacji, ale autor skrzętnie przemyca dzięki tym wydarzeniem wiele informacji na temat tytułowego bohatera książki. Każdy fan historii Polski nie pożałuje zakupu lub wypożyczenia tego tytułu. Od strony estetycznej jedna z najładniejszych książek, jakie mam na półce. Twarda okładka, przyzwoity papier oraz piękne ilustracje. Moim zdaniem warto!
Pięknie wydana biografia jednego z moim zdaniem dwóch (obok Jana Karola Chodkiewicza) najznamienitszych hetmanów Rzeczypospolitej. Książka Wojciecha Polaka skupia się przede wszystkim na losach hetmana w czasie kampanii moskiewskiej. Czasem można odczuć wrażenie, że właściwie ona jest głównym motywem przewodnim publikacji, ale autor skrzętnie przemyca dzięki tym wydarzeniem...
więcej Pokaż mimo toPrzychodzę do Was z recenzją książki Wojciecha Polaka, pt. "Żółkiewski. Pogromca Moskwy", która ukazała się na rynku dwa lata temu.
Tytuł wskazuje, że jest to biografia, ale według mnie jest to raczej przedstawienie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pełnienia przez niego funkcji hetmana. Jest tu bowiem mnóstwo tematów pobocznych, choćby elekcji króla czy też zawirowań w monarchii szwedzkiej.
Autor wykorzystał do tego celu mnóstwo tekstów z epoki, w większości pamiętniki, również samego Żółkiewskiego, dzięki czemu mamy relację samego hetmana.
Publikacja, prócz wielu cytatów posiada również mnóstwo świetnych ilustracji. To zawsze jest wartość dodana.
Jeśli ktoś szuka książki o XVI i XVII wieku, to powinien zerknąć również do tej książki.
Przychodzę do Was z recenzją książki Wojciecha Polaka, pt. "Żółkiewski. Pogromca Moskwy", która ukazała się na rynku dwa lata temu.
więcej Pokaż mimo toTytuł wskazuje, że jest to biografia, ale według mnie jest to raczej przedstawienie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie pełnienia przez niego funkcji hetmana. Jest tu bowiem mnóstwo tematów pobocznych, choćby elekcji króla czy też...
"Hetman rozumiał jednak, że krytyka monarchy nie może oznaczać wypowiadania mu posłuszeństwa. W dodatku czuł się przede wszystkim żołnierzem, który ma obowiązek wykonywać rozkazy króla i senatu, bronić kraju przed wrogami zewnętrznymi, ale także pilnować porządku wewnętrznego. Jako hetman poczuwał się do troski o spokój i porządek w Rzeczypospolitej, ale także do lojalności wobec władcy" (s.106)
✅ Biografie, należą do moich ulubionych opracowań historycznych. Poznawanie losów ludzi, którzy zapisali się na kartach historii, może stanowić niewyczerpane źródło ciekawych inspiracji, które można wykorzystać w swoim życiu. Jedną z postaci historycznych, z której życiorysem, warto się zapoznać, jest bez wątpienia hetman Stanisław Żółkiewski herbu Lubicz (1547-1620).
✅Stanisław Żółkiewski, należał do jednych z najwybitniejszych dowódców I Rzeczpospolitej. W pamięci potomnych, został zapamiętany, przede wszystkim przez pryzmat swoich działań wojennych i dyplomatycznych w Moskwie w latach 1609-1611 oraz bohaterskiej śmierci pod Cecorą w 1620 r. Postać hetmana Żółkiewskiego, była otoczona szczególnym kultem przez jego prawnuka i przyszłego króla Polski, Jana III Sobieskiego. Pamięć o dokonaniach wybitnego dowódcy, odżyła na nowo w XIX w., stanowiąc inspiracje dla wielu polskich artystów i pisarzy. Wystarczy tutaj wspomnieć o pięknym obrazie Witolda Piwnickiego „Bitwa pod Cecorą”.
✅ Publikacja Wojciecha Polaka, składa się z wstępu i jedenastu rozdziałów w układzie chronologicznym. Życiorys Żółkiewskiego, został ujęty w trzech perspektywach. Pierwsza z nich, dotyczy ściśle militarnej działalności hetmana. Choć czytelnikowi zostają przedstawione pierwsze wyprawy Żółkiewskiego pod kierunkiem Stefana Batorego i Jana Zamoyskiego, główną część książki stanowi opis działań wojennych hetmana w okresie Dymitriad oraz w trakcie wojny polsko-tureckiej (1620-1621),ze szczególnym uwzględnieniem wypadków pod Cecorą. Druga perspektywa ukazuję działalność dyplomatyczną Żółkiewskiego, która skupia się przede wszystkim na kampanii moskiewskiej 1610 r., oraz jego osobistych kontaktach z królem Zygmuntem III Wazą. Ostatnia z perspektyw, przedstawia hetmana jako wybitnego erudytę oraz człowieka kierującymi się w swoim życiu zasadami religii katolickiej oraz regułami prawa i honoru.
✅ Książka, oprócz biografii Żółkiewskiego, zgrabnie przedstawia obraz epoki, w której żył bohater książki. Profesorowi Polakowi, udało się w przystępny sposób przedstawić tło polityczne i militarne wydarzeń, w których uczestniczył „pogromca Moskwy”. Prowadzona przez autora książki narracja, często oddaje głos świadkom minionych wydarzeń, poprzez umieszczenie licznych fragmentów pamiętników oraz listów, które po sobie zostawili. Ciekawie prezentują się również te ustępy pracy, które dotyczą przyczyn tworzenia się legendy zwycięzcy spod Kłuszyna oraz ukazaniu przyczyn popularności jego postaci w polskiej świadomości historycznej. Warte podkreślić, że mimo dużej życzliwości autora do opisywanej przez siebie postaci, książka nie jest "hagiografią" lub panegirykiem. Wojciech Polak, zachowuje w swojej narracji obiektywizm, opisując również nietrafione decyzje Żółkiewskiego, których reperkusje rzutowały na przyszłość nie tylko jego osoby, ale również Rzeczpospolitej.
✅ Dzieło Wojciecha Polaka, zdecydowanie warto przeczytać. Oprócz niezwykle ciekawej narracji, dodatkowym walorem publikacji jest wysoki poziom edytorski oraz bardzo duża ilość odpowiednio dobranych ilustracji dokumentujących epokę. Na sam koniec, niniejszego tektu, warto przytoczyć krótki fragment testamentu Stanisława Żółkiewskiego do jego syna Jana, który dobrze oddaje charakter jednego z najwybitniejszych polskich dowódców w XVII wieku:
🔴 „Przede wszystkiemi rzeczami najpierw wiarę świętą chrześcijańską powszechną mocnie i statecznie trzymaj (…) Młodsze lata swe naukami poleruj, nie daj się nikomu w młodości twojej od tego odwodzić. Mnie wierz, z nauki wielką podporę i wielki ratunek do godności, do służby Rzeczypospolitej do wszelakiego uczciwego życia mieć będziesz. Nie mów, jako wiele ich: nie mam chęci do nauki, w twojej mocy ta chęć, każdy kto chce, może ją mieć. Historyki koniecznie czytaj. Miałem i sam nie małą wiadomość historyi, i w biegi spraw siłam się tem ratował, żem przeszłych wieków sprawy wiedział” (s.317)
"Hetman rozumiał jednak, że krytyka monarchy nie może oznaczać wypowiadania mu posłuszeństwa. W dodatku czuł się przede wszystkim żołnierzem, który ma obowiązek wykonywać rozkazy króla i senatu, bronić kraju przed wrogami zewnętrznymi, ale także pilnować porządku wewnętrznego. Jako hetman poczuwał się do troski o spokój i porządek w Rzeczypospolitej, ale także do lojalności...
więcej Pokaż mimo toNiezwykle barwnie napisana biografia interesującej postaci, jaką był hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jest to zarazem opis fragmentu historii Polski. Piękne wydanie, mnóstwo ilustracji, duża czcionka ułatwiająca czytanie. Serdecznie polecam miłośnikom historii Polski, również tym "początkującym"!
Niezwykle barwnie napisana biografia interesującej postaci, jaką był hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Jest to zarazem opis fragmentu historii Polski. Piękne wydanie, mnóstwo ilustracji, duża czcionka ułatwiająca czytanie. Serdecznie polecam miłośnikom historii Polski, również tym "początkującym"!
Pokaż mimo toW tym roku minęło 400 lat od śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego w bitwie pod Cecorą (X.1620 r.) Nie sposób było przejść obok tego obojętnie, więc zakupiłem nową książkę Wojciecha Polaka pt. "Żółkiewski pogromca Moskwy". Czyta się ją dobrze i szybko, jest bardzo ładnie wydana (Biały Kruk),jest bogata w świetne ilustracje i to są niewątpliwie plusy. Co po stronie minusów? Autor głównie koncentruje się na wojnie polsko-moskiewskiej, po której Szujscy zaprowadzeni zostali przed oblicze króla Zygmunta III by "ugiąć karki", ciekawie opisana została wojna z Turcją z kończącą ją bitwą pod Cecorą, natomiast co do reszty okresu życia Żółkiewskiego, chciałoby się rzec: "za szybko, za krótko, chcemy więcej". Poza tym w wielu miejscach Autor koncentruje się na opisywaniu wydarzeń z historii Polski, tylko dlatego że brał w nich udział Żółkiewski, ale o samym bohaterze książki jest mało. Brakuje mi też większego wejścia w bitwy w których brał udział Żółkiewski. Praca ciekawa, ale nie wyczerpująca.
W tym roku minęło 400 lat od śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego w bitwie pod Cecorą (X.1620 r.) Nie sposób było przejść obok tego obojętnie, więc zakupiłem nową książkę Wojciecha Polaka pt. "Żółkiewski pogromca Moskwy". Czyta się ją dobrze i szybko, jest bardzo ładnie wydana (Biały Kruk),jest bogata w świetne ilustracje i to są niewątpliwie plusy. Co po stronie...
więcej Pokaż mimo toBiografia „Żółkiewski pogromca Moskwy” została opracowana przez prof. Wojciecha Polaka celu upamiętnienia wybitnego wodza i polityka żyjącego na przełomie XVI i XVII stulecia. W 2020 roku przypada bowiem czterechsetna rocznica śmierci Stanisława Żółkiewskiego. Hetman poległ podczas odwrotu z pola bitwy pod Cecorą…
Więcej na:
http://www.zapomnianabiblioteka.pl/2020/08/zokiewski-pogromca-moskwy.html
Biografia „Żółkiewski pogromca Moskwy” została opracowana przez prof. Wojciecha Polaka celu upamiętnienia wybitnego wodza i polityka żyjącego na przełomie XVI i XVII stulecia. W 2020 roku przypada bowiem czterechsetna rocznica śmierci Stanisława Żółkiewskiego. Hetman poległ podczas odwrotu z pola bitwy pod Cecorą…
więcej Pokaż mimo toWięcej...
13 czerwca 2019 r. uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiła 2020 rok Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, gdyż 7 października mija 400 lat od śmierci tego człowieka. Wydarzenia związane z ważnymi rocznicami w dziejach historii zawsze generują wysyp gorszych lub lepszych pozycji z danej tematyki. Tym razem mamy jednak do czynienia z bardzo dobrą pozycją autorstwa Wojciecha Polaka. Autor to uznany badacz, twórca kilku książek dotyczących okresu Dymitriad, więc nie można zarzucić autorowi, że nie jest znawcą tejże epoki historycznej. Wojciech Polak omawia najpierw młodość i edukację Żołkiewskiego, później opisuje początki jego kariery u boku Jana Zamoyskiego. Najwięcej miejsca siłą rzeczy autor poświęca stosunkom polsko-moskiewskim i roli hetmana w tych wydarzeniach. Nie zabrakło również opisu działalności Żółkiewskiego na południowo-wschodnich terenach Rzeczypospolitej i walkom z Tatarami oraz Turkami. Przy tego typu publikacjach łatwo wpaść w hagiograficzne tony, na szczęście autor punktuje również błędne decyzje hetmana, dzięki czemu otrzymujemy w miarę wyważony obraz magnata. Należy również podkreślić bardzo ładne wydanie książki, pełne licznych ilustracji, dzięki czemu pozycja prezentuje się korzystnie pod względem estetycznym. Podsumowując, jest to bardzo dobra pozycja popularnonaukowa, która jest właściwie skrojona pod zbliżającą się właśnie rocznicę śmierci hetmana.
13 czerwca 2019 r. uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiła 2020 rok Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, gdyż 7 października mija 400 lat od śmierci tego człowieka. Wydarzenia związane z ważnymi rocznicami w dziejach historii zawsze generują wysyp gorszych lub lepszych pozycji z danej tematyki. Tym razem mamy jednak do czynienia z bardzo dobrą pozycją...
więcej Pokaż mimo toBardzo dobrze napisana książka. Łatwym, przystępnym językiem, dostępna dla każdego, również osób nie zainteresowanych historią. Przekazuje najważniejsze fakty i wątki z życia hetmana. Dużym plusem są ikonografie i obrazy zamieszczone w tej biografii.
Bardzo dobrze napisana książka. Łatwym, przystępnym językiem, dostępna dla każdego, również osób nie zainteresowanych historią. Przekazuje najważniejsze fakty i wątki z życia hetmana. Dużym plusem są ikonografie i obrazy zamieszczone w tej biografii.
Pokaż mimo to