Poza prawdą

Axis Mundi
2020-07-02
2020-07-02
literatura polska

To pierwsze spotkanie z tą nieznaną mi autorką i jakże wspaniałe,Pani Edyta Kahl-Łuczyńska to jest pisarką bardzo dobrą z ładnym,lekkim piórem napisała tę powieść.
Historia mnie wzruszyła,porwała do czytania,poruszająca,ciekawa.
Ciekawa byłam losów bohaterki jak się potoczą jej,z ciekawością dużą i z zainteresowaniem czytałam tą książkę.
Bohaterowie niezwykli,świetni.
Mnóstwo emocji autorka przekazała mi w książce,wzruszałam się z każdą stroną czytanej książki.
Przepadłam przy lekturze,przyjemnie się czyta.
Przyjemna,świetna to lektura.

Historia mnie wzruszyła,porwała do czytania,poruszająca,ciekawa.
Bohaterowie...

Spojrzenie gorejących oczu nie zatrzymuje się na jednym obszarze. Dłonie rozpalone przebiegają po mistycznej mapie pożądania. Dłonie szukają dłoni jakby chciały chwycić ulotnego motyla. Urzekający zapach ciała z nutą pomarańczy i bergamotki. Włosy rozsypują się jak rozsunięta zasłona marzeń. ONA i ON, i nic poza nimi.

ONA: „Chciała być jego zabawką, jego rozkoszą, jego eksperymentem, jego ofiarą w pułapce pożądania”

ON: „Kochał ja całą, taką delikatną, rozmarzoną, efemeryczną, ale też zmienną, nieobliczalną, tygrysią”

Smakowali siebie jak wykwintne danie, w którym nic nie może być zastąpione substytutem – pieczarka nie zastąpi trufli. Ona była jak wytrawne wino, jej „wypracowaną” kwasowość wzbogacał bukiet aromatu. On był jak whisky – ciężki, ale aromatyczny. W tle słychać było kompozycję Piazzoli, niezawodną, aby uwolnić emocje.
Wciąż głodni siebie i nienasyceni, chwycili się za ręce, żeby razem przekroczyć bramy. Tam miała czekać na nich nieskończoność pragnień i doznań.

A tam była pustka… i wymuszone milczenie…

„Nie dzwoń i nie pisz. Nigdyyyyyyyyyyyyyyyy!”

Jej pozostała praca w korpo, wykluczająca prywatności.

„Nie chcesz wspinać się na sam szczyt wieżowca w Mordorze, zabiegając o punkty w Prestiżu, kochanie?”

Jego każdą chwilę wolną od pracy zaaranżowała mamusia.

„Tak właśnie wyobrażała sobie Tildę Swinton, słynną muzę dwuznaczności, za jakieś dwie dekady”

Pani Edyta Kahl-Łuczyńska napisała imponującą epicką opowieść „Poza prawdą”. Ta książka nie tylko przenosi nas w świat smaków potraw i erotyki. Podczas lektury zazdrościłem Antoninie, że przez obiektyw aparatu podziwiała mgły w sudeckich dolinach. Chciałem
z nią pojechać do Chorwacji. Do pasji doprowadzał mnie Adam, który wpatrywał się w portrety kochanej kobiety, ale stojąc przed zamkniętym drzwiami, wolał uciec niż zapukać. „Poza prawdą” o sobie nie ma już nic? Nie warto przełamać się i zawalczyć o miłość? Dlaczego dopiero nieprzewidywalna i zagrażająca życiu choroba zmusza do przewartościowania własnych priorytetów? Uwielbiam detale, zabawę słowami… Czasem niestety brakuje mi czegoś wstrząsającego, przy czym zapomnę o herbacie… Poza pięknem zabrakło mi prozaicznego trzęsienia ziemi…

ONA: „Chciała być jego zabawką, jego rozkoszą, jego...

Przeczytalam 100stron,bo tyle zawsze daje ksiazce zeby mnie wciagnela... Jednak pani Edycie sie to nie udalo... Moze pozniej jest ciekawsza akcja, jednak sadzac po ogolnej ocenie tak sie nie stanie. Niektore wypowiedzi postaci bardzo wyniosle madre i pomimo ze mam wyksztalcenie wyzsze, to w niektórych momentach czulam sie po prostu glupia, nie wyobrażam sobie takich konwersacji w realnym swiecie... moze sie myle... Ksiazka nie dla mnie

„Poza prawdą” to literacki debiut Edyty Kahl-Łuczyńskiej. Powieść opowiada historię Antoniny i Adama. Ona piękna i młoda, on atrakcyjny, sporo od niej starszy. Kiedy wszystko zdąża do szczęśliwego finału, Adam przedstawia matce Antoninę jako swoją narzeczoną, nagle wszystko się kończy. Adam nagle z nią zrywa, bez słowa wyjaśnienia. Od tego czasu Antonina próbuje zrozumieć, co się właściwie stało.

Mam wrażenie, że trochę zabrakło pomysłu lub doświadczenia pisarskiego Autorce „Poza prawdą”. Niektóre z opisów są zbyt długie i nie wnoszą niczego do fabuły, zdarzają się chwilę, gdy akcje głównej bohaterki są całkowicie niezrozumiałe. Zdarzają się też bardzo patetyczne wyznania miłości, które bardziej pasowałyby do wiktoriańskich romansów, a nie do literatury XXIw. Powieść usiana jest maksymami dotyczącymi życia, niektóre zmuszają do chwilowego zatrzymania się i zastanowienia. Dla jednych będzie to plus, dla innych minus, dla nie to duży plus tej powieści. Kolejnym z plusów są opisy Dolnego Śląska, co zachęca do odwiedzenia tamtych rejonów Polski. Dla równowagi minusem są zbyt rozwlekłe opisy potraw przygotowanych przez Antoninę. Akcja powieści biegnie leniwie, nie znajdziemy to nagłych zwrotów akcji.

Jak już wspomniałam „Poza prawdą”, jest debiutem literackim, a to oznacza, że można niedoświadczonej Autorce trochę wybaczyć. Mimo wszystko powieść czyta się dobrze, więc w oczekiwaniu na lepszą pogodę można przeczytać. Może znajdziecie w niej coś, co Was zachwyci?

"Poza prawdą" to debiut autorki. Jak bardzo mogą być poplątane losy ludzi - czy prawda może być porażająca? Tę prawdę poznajemy dopiero na końcu książki, ale można było wcześniej przypuszczać, co takiego wydarzyło się w przeszłości w życiu Adama I Antoniny. Tej przeszłości nie da się wymazać z pamięci, trzeba się z nią pogodzić, tylko czy to jest łatwe? Temat ciekawy, ale bardzo długie opisy zatrzymują akcję w miejscu.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co było powodem odejścia Adama od Antoniny - przeczytajcie - na pewno nie była to łatwa decyzja Adama.

1963

Sięgając po debiut literacki, nigdy nie wiem, czego mam się spodziewać. Myślałam, że to będzie lekka powieść obyczajowa. Niestety, musiałam obejść się smakiem.

Sam pomysł na opowieść był dobry. Historia może i nie była specjalnie odkrywcza, ale miała potencjał. Jednak moim zdaniem nie został wykorzystany, a szkoda, bo to mogła być dobra książka na jesienne wieczory.

Nie lubię pisać źle o książkach, nie lubię robić przykrości autorom, bo wiem, że włożyli dużo serca w napisanie powieści, ale ta historia nie przypadła mi do gustu. Dużo tu niepotrzebnych opisów, a i dialogi czasami kuleją.

Nie polubiłam bohaterów, Adam totalnie mnie od siebie odrzucał. Antonina - nie było w niej niczego, co by mnie do niej przyciągnęło. Reszta zlewa mi się w całość i choć jestem świeżo po lekturze, nie pamiętam ich imion.

Nie twierdzę, że książka nie znajdzie swoich odbiorców, bo wiem, że są czytelnicy, którym książka się podobała. Ja niestety nie jestem jej targetem.

Nie...

Niestety, ten debiut jest bardzo słaby. Książkę okropnie się czyta. Wieje nudą i do tego, co chwila pojawia się połączenie egzaltacji z pretensjonalnością, żeby wyrazić kilka banalnych myśli.

"Poza prawdą" książka o miłości z tajemnicą w tle. Fabuła interesująca, przyjemnie mi się ją czytało, piękne opisy pejzaży. Polecam udany debiut, czekam na kolejne książki tej autorki.

"O przeszłości nie można zapomnieć, ale można pogodzić się z faktem, że należy do historii. Wówczas otwiera się przed sobą szansa na życie od nowa, bez niepotrzebnych myśli, z wielką otwartością na to, co przyniesie jutro, co wniosą nowi, poznani ludzie..."

Cytatów w tej książce jest mnóstwo, ale ten zapadł mi w pamięć najgłębiej. Dlaczego? Wiele rzeczy w życiu potoczyło się nie po mojej myśli, ale wiem, że na niektóre nie miałam wpływu. W miarę upływu czasu wiem, że tak jak się stało, jest dobrze. Wiele się nauczyłam, wiem, na kogo mogę liczyć. Czasem wystarczy się poddać, i iść dalej. A życie ułoży się na nowo. :)
Zgadzacie się?

Po lekturze książki mam bardzo mieszane uczucia.
Dlaczego?
Książka jest moim zdaniem nieco przydługa, a raczej opisy w niej występujące. Byłam ciekawa licznych wątków, ale czytając miałam wrażenie, że nigdy do nich nie dojdę.
Oczywiście opisy są bardzo malownicze, ale niecierpliwość poznania dalszych losów, sprawia, że chciałoby się je ominąć.
Ale!
Autorka jest debiutantką, więc mogę Jej to wszystko wybaczyć.
Opowiedziana w lekturze historia łamie serce. Miłość tak dojrzała, że miejscami myślałam, że jesteśmy w innej epoce, prawdziwa i nietrwała.
Adam odchodzi od Antoniny, nie dając konkretnego powodu. Ona nie może o Nim zapomnieć, chociaż próbuje. Wszystko Go przypomina... Czy pewien znaleziony list rozjaśni całą sytuację? O tym przeczytacie w książce.

Mam swoją listę ulubionych autorów, ale lubię też sięgać po debiutantów. Czasem można znaleźć coś naprawdę ciekawego...
Tym razem debiutancka książka nie powaliła mnie na łopatki, choć przyznam, że autorka ma potencjał. Co jej według mnie nie wyszło? Sam zamysł bardzo fajny, ale historia za mocno rozwleczona i to zupełnie niepotrzebnie i nieudolnie. Trudno dać wiarę niektórym koncepcjom autorki, bo życie mówi zupełnie co innego. Młoda, piękna, odnosząca sukcesy kobieta, zakochana po uszy w sporo starszym mężczyźnie i porzucona przez niego bez racjonalnych powodów z dnia na dzień, nie będzie kurczowo trwać w przekonaniu, że jednak poskleja ten związek. Czytając tą książkę oczywiście chciałam się dowiedzieć, co się tak naprawdę stało i doczytałam do końca. Nie mam bowiem w zwyczaju przeskakiwać w takiej chwili do ostatniego rozdziału, który wszystko wyjaśnia...
Gdyby tą książkę "odchudzić", byłby to całkiem udany debiut.

• Dysk
  • Prawdziwe Historie