Pora burzy

Axis Mundi
2020-03-03
2020-03-03
literatura polska

Romans i sekrety przeszłości.... Główna bohaterka jest znaną pisarka poznaje mężczyznę swojego życia choć na początku niedostępna udaje jej się jednak zakochac

Jeżeli, ktoś nie jest wielbicielem romansów to stanowczo odradzam lekturę. To klasyczny romans gdzie bohaterowie są piękni, bogaci, wszechstronnie wykształceni, podróżują po świecie i przypadkiem wszyscy znają wszystkich. Dostajemy też sielski obrazek życia na wsi z obowiązkowymi i zupełnie zbędnymi postaciami upośledzonej staruszki i wiejskich dziwaków. Do tego dziwny "szkolny" styl z opisami miejsc jak z wikipedii.

Główna bohaterka Karolina jest popularną pisarką. Chciałaby przeżyć przygodę, taką jaka często przydarza się bohaterkom jej książek. Niedługo będzie miała taką szansę.
Marcin Różański, chce odkryć tajemnice rodzinne z czasów wojny. Robi to na prośbę babci Grety. Prosi o pomoc Karolinę.

Co może kryć się za sekretami z przeszłości? Czy warto do nich wracać i dochodzić prawdy? Czy nasi przodkowie zawsze są kryształowi?

Pamiętaj, że: "Nikt nie dał Ci prawa, by osądzać ludzi, których nie znałeś".

Karolina, bohaterka książki, ma czterdzieści lat. Jest kobietą, która ma silny charakter i ostry język. Jednak nie zawsze wie, czego chce od swoich partnerów. Jej ojciec często wtrąca się w jej życie, bo chce, żeby kobieta dobrze wyszła za mąż i obdarzyła go wnukami.

Teraz przyszedł czas, by bohaterka podjęła ryzyko, wykorzystała swoją inteligencję i pomogła Marcinowi w śledztwie. Popularność otwiera jej wiele drzwi i ułatwia kontakty z ludźmi. Tym sposobem może zdobyć wiele przydatnych informacji.

Czytając "Porę burzy" poznamy różnorodnych bohaterów. Ludzi dobrych, uczynnych, pracowitych, serdecznych. Niektórzy to plotkarze, a zdarzają się też tacy, którzy mają złe zamiary.

"Pora burzy", to powieść obyczajowa, która płynie swoim spokojnym rytmem. Pełna sekretów, ciepła, humoru, wzruszeń.

Duża jej część dzieje się na polskiej wsi. Razem z Karoliną odkrywamy jej uroki. Cisza, spokój, świeże powietrze, pyszne jedzenie. To pomaga jej się skupić na pisaniu kolejnych powieści.

Moją uwagę przykuł ciekawy temat opisywania scen seksu w książkach, poruszony w rozmowie między Karoliną i Beatą. Obecnie seks opisuje się jako ostry, ordynarny, wymyślny, gdzie często mężczyzna dominuje kobietę. Przyznaję rację, że mnie też meczą tak dosadnie opisywane sceny. Ale podobno czytelniczki to lubią. Karolina jako pisarka zastanawia się, czy też powinna wprowadzić do swoich powieści więcej pikanterii.

"Pora burzy" to książka napisana pięknym, plastycznym językiem. Miesza się w niej przeszłość z teraźniejszością. Ciekawa akcja, rodzinne tajemnice, zaginiony skarb, wielka miłość i ogromne emocje. To wszystko znajdziecie w tej magicznej powieści.

"Pora burzy" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Muszę napisać, że to wspaniała powieść! Bardzo dobrze się czyta, podoba mi się styl autorki, świetnie scharakteryzowani bohaterowie. Akcja toczy się się w obecnych czasach, w uroczym miejscu na Dolnym Śląsku. Ale mamy tu nawiązanie do przeszłości, do czasów drugiej wojny światowej, dzięki babci jednego z głównych bohaterów - czyli romans z czasów wojny.

Z przyjemnością przeczytałam powieść, zapraszam do lektury! Świetna książka!

Wciągająca współczesna powieść obyczajowa, w której wątki związane z historią ostatniej wojny uatrakcyjniają akcję. Jaką tajemnicę kryje dom Grety Różańskiej, Niemki którą los w czasie okupacji rzucił na Dolny Śląsk? Tu osiadła i po wojnie wyszła za mąż za polskiego wojskowego. Jej wnuk, zgodnie z ostatnią wolą babci, będzie chciał rozwiązać zagadkę z przeszłości a pomagać mu będzie znana pisarka powieści obyczajowych.

Karolina Rokoszy to czterdziestoletnia singielka. Kobieta jest powieściopisarką, a sławę zarówno w kraju jak i za granicą przyniosły jej książki o pięknej miłości. Jednak, jak głosi pewne przysłowie - szewc bez butów chodzi - Karolina dotychczas nie odnalazła idealnego mężczyzny. Los na jej drodze stawia przystojnego i bogatego Marcina Różańskiego. Do spotkania tych dwojga ludzi dochodzi w małej wsi o nazwie Lesica.
Kobieta wybrała się tam w odwiedziny do wujostwa, natomiast mężczyznę przywiodła chęć rozwikłania rodzinnej zagadki. Babcią Marcina była bowiem Niemka, która w napisanym przed śmiercią liście do wnuka prosi go, aby dowiódł prawdy i oczyścił imię jej zmarłych bliskich. Jednak rodzinne perypetie babci Grety to nie wszystko. Po Lesicy krążą pogłoski o ukrytym w czasie wojny skarbie...
Czy rozwikłanie zagadki przodków Marcina zbliży go z Karoliną? Czy prawda, w którą całe życie wierzyła Greta wyjdzie na jaw po latach?
"Pora burzy" to pełna ciepła i miłości powieść obyczajowa. Barwni i niezwykle sympatyczni bohaterowie. Postać Karoliny bardzo dynamiczna, z charakterem. Jest to kobieta twardo stąpająca po ziemi, jednak ma także swoje słabości.
Nie zabraknie tu nadopiekuńczego ojca, który postanawia za wszelką cenę wydać córkę za mąż. Poznamy drobnego pijaczka Zbysława Raptusa - sypiącego złotymi myślami, a także odrzuconego adoratora, który idealnie pasuje do roli irytującego bohatera powieści.
Ponadto książka obfituje w ciekawe i zabawne dialogi. Świetnie ukazany wątek historyczny. Wątek miłosny zrobił na mnie ogromne wrażenie - przedstawiony w lekki, naturalny sposób. Między bohaterami można dostrzec elektryzujące napięcie, jednak Autorka dozuje nam ich relację, stopniowo... Ze smakiem.
Przeczytałam błyskawicznie, nie potrafiłam się od niej oderwać.
Gorąco polecam! Pokochałam ją od pierwszych stron.
Za egzemplarz dziękuję Autorce Katarzynie Redmerskiej oraz Wydawnictu Axis Mundi

Ostatnio naszło mnie na lekturę powieści obyczajowej. Nie wiem, dlaczego, ale miałam w sobie taką potrzebę, a mój wybór padł na Porę burzy pani Katarzyny Redmerskiej. Czy była to słuszna decyzja, czy też niekoniecznie? O tym przeczytacie w tej opinii.

Karolina Rokoszy to popularna i poczytna autorka powieści obyczajowych i romantycznych. Mimo swojej sławy nie jest jedną z tych “gwiazd”, którym woda sodowa uderza do głowy, a wręcz przeciwnie- Karolina jest chwilami za skromna. Kiedy pojawia się okazja, by zagłębić się w odmęty historii, kobieta nie waha się i podejmuje się działania. Chce rozwiązać zagadkę romansu z czasów II wojny światowej, w której dowie się, dlaczego zmarł ukochany Grety Bernstem-Różańskiej. W tym wszystkim pomaga jej wnuk Grety, Marcin. Nie wzbudza on jednak zbyt ciepłych uczuć Karoliny. No ale jest ważniejsza kwestia: czy w dworku pani Grety znajduje się skarb? Co wspólnego z tym wszystkim ma żydowska dziewczynka i gdzie się teraz podziewa?

Główna bohaterka, Karolina Rokoszy to kobieta, z którą miałam trochę relację love-hate. Imponowała mi swoim odniesionym sukcesem, swoją skromnością oraz pewnością siebie w stawianiu warunków, które muszą spełnić konkretni ludzie, by zgodziła się ona wziąć udział w sesji zdjęciowej czy wywiadzie. Jednak w relacjach z mężczyznami nie była ona zbyt pozytywna, ponieważ odniosłam wrażenie, że nie jest ona zdecydowana na konkretnego dżentelmena (choć sama mówi cały czas, że przecież ona nie chce żadnego związku) i skacze trochę z kwiatka na kwiatek. Jednak ostatecznie na pierwszy plan wysuwają się zdecydowanie jej pozytywne cechy, więc nie mogę stwierdzić jednoznacznie, że jest to postać skazana na skreślenie.

Marcin to bohater, który nie był co prawda bezpośrednim głównym bohaterem, ale również odgrywał tutaj istotną rolę. Jego z kolei bardzo polubiłam, choć czułam zgrzyty, kiedy po raz któryś z kolei traktował Karolinę z pobłażaniem i nie słuchał uważnie jej domysłów. Zaimponował mi tym, jak bardzo zależało mu na pisarce, przez co robił dosłownie wszystko, by tylko zdobyć jej serce. Jednak czy mu się to udało, czy też Karolina kazała mu spadać na drzewo – tego musicie dowiedzieć się sami. 😉

W tej powieści na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się wątek tej tajemnicy z czasów wojny. Nie powiem, autorka wykonała tutaj bardzo dobrą robotę, jeśli chodzi o przedstawienie poszczególnych postaci, wydarzeń oraz intryg, które bohaterowie musieli odkryć. Niewielu pisarzy to potrafi robić tak, by nie było to sztuczne i przerysowane, a Katarzynie Redmerskiej się to udało, więc brawo dla autorki.

Oczywiście nie mogło zabraknąć romansu w czasach teraźniejszych, który sprawił, że miałam ochotę rwać włosy z głowy, ponieważ to, co bohaterowie tutaj wyprawiali przeszło wszystko. Nie można zapomnieć też o tych zabawnych fragmentach, których jest tutaj bardzo dużo, więc powieść otrzymuje ode mnie już kolejnego plusa - jeśli coś jest w stanie mnie rozbawić w książce, to zdecydowanie zasługuje na pochwałę. O warsztacie autorki nie będę się rozpisywać, ale dodam od siebie jedno: pani Redmerska potrafi pisać bardzo dobrze, obrazowo, więc bez problemu można wyobrazić sobie poszczególne elementy historii.

Jeżeli lubicie powieści obyczajowe lub szukacie po prostu czegoś dobrego, to polecam Wam sięgnąć po Porę burzy, która z pewnością zaskoczy nie raz i nie dwa, a dostarczy rozrywki w ciągu dnia i wciągnie.

Autorka ma już kilka książek na swoim koncie, jednak ta jest moja pierwsza. Przyznaję, że skusiły mnie wysokie noty. Książka trochę przeraża, gdyż ma ponad 500 stron i to przy malutkiej czcionce, ale lepiej się nie zrażać.

Bohaterką opowieści jest autorka powieści obyczajowych, czterdziestolatka - Karolina Rokoszy. Szukając weny twórczej udaje się w odwiedziny do ciotki mieszkającej w urokliwej górskiej miejscowości – Lesicy. Tam poznaje Marcina Różańskiego, biznesmena mieszkającego na stale za granicą, któremu został powierzony obowiązek utworzenia oddziału firmy we Wrocławiu. Dla Marcina jest to również okazja do powrotu do Lesicy by uporządkować sprawy domku babci Grety, która niedawno zmarła, czyniąc go spadkobiercą. Greta była Niemką, która po wojnie wyszła za polskiego porucznika. Przed śmiercią babcia powierzyła wnukowi tajemnicę z przeszłości, z czasów II wojny światowej, prosząc go o jej rozwiązanie. Pomoc Marcinowi oferuje Karolina. Wspólne dążenie do prawdy sprawi, że tych dwoje zbliży się do siebie. Czy zatem zagmatwane tajemnice ujrzą światlo dzienne? Czy istnieje jakiś skarb o którym szepczą okoliczni sąsiedzi? Czym zajmował się zmarły narzeczony Grety Friedrich von Welfow i jego adiutant Johan Bernserm?

Ksiażka na pewno ma coś w sobie, jest pełna ciepła i wzruszeń. Na pewno nie jest nudna i dobrze się ją czyta. W książkę umiejętnie wplecione są wydarzenia historyczne z okresów II wojny światowej. Karolina i Marcin dochodzą do prawdy stopniowo i odkrywają puzle krok po kroku.
Jedynym minusem jak dla mnie jest to, że książka sama w sobie jest bardzo "gęsta", na pewno niektóre nic nie znaczące fakty bym pominęła.

Czy zagadka romansu z czasów wojny zostanie rozwiązana? Greta Bernstem-Rozanska wciąż ma nadzieję na wyjaśnienie tajemnicy śmierci ukochanego, kapitana Friedricha von Welfów. Zadania podejmuje się popularna pisarka Karolina Rokoszy, która marzy o przygodzie na podobieństwo tych, jakie spotykają jej bohaterki. Prośba wnuka Grety, Marcina Różańskiego, urzeczywistnia to marzenie. Czy wspólne dążenie do prawdy zbliży ich do siebie? Czy zagmatwana przeszłość stanie się początkiem pięknej przyszłości? "Jeżeli ma mi się udać, to jedynie z Twoją pomocą". Prawdzie trzeba pomóc się obronić. Książka zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jest dosyć długa, czytało mi się ją bardzo szybko. Ciekawa historia z miłością w tle, gdzie wrocławska sceneria dodaje uroku. Autorka pisze lekko i przyjemnie. Powieść wciąga od pierwszych stron, bawi, ale i wzrusza. Uwielbiam książki z wątkiem II wojny światowej, a jeszcze jeżeli wplata się w go historia miłosna - to dla mnie strzał w dziesiątkę. Tajemnica, którą serwuje nam autorka niesamowicie wciąga i sprawia, że przez książkę się dosłownie płynie. Myślę, że pokochacie bohaterów tak samo jak ja. Historia docierających się Marcina i Karoliny przybiera formę "poskramiania złośnicy" - niezwykle chwytliwe. Prócz głównych bohaterów, nie można nie wspomnieć o mieszkańcach Lesicy - Tekli i Bernarda, którzy swoimi wtrąceniami i łacińskimi cytatami urozmaicali zwykłą codzienność. Nie da się również zapomnieć o Zbysławie Raptusie i jego kultowym wtrąceniu "krucafuks", czy o Marii Antonii Chwastek, pisarce bardzo "nadpobudliwej". "Pora burzy" to powieść o miłości dziejącej się w czasie rzeczywistym, ale również o miłości z przeszłości. Na długo historia Karoliny, niesamowicie zdolnej pisarki, która podbiła serca czytelniczek oraz Marcina - londyńskiego biznesmena, zostanie w moim sercu. Zachęcam do przeczytania tej ciekawej lektury.

Bardzo przyjemna

Bardzo przyjemna