Krótka historia wolności

Okładka książki Krótka historia wolności Jason Brennan, David Schmidtz
Okładka książki Krótka historia wolności
Jason BrennanDavid Schmidtz Wydawnictwo: FREEDOM PUBLISHING nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
A Brief History of Liberty
Wydawnictwo:
FREEDOM PUBLISHING
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394631062
Tłumacz:
Mikołaj Iwanicki
Tagi:
demokracja dyskryminacja handel kapitalizm państwo państwo opiekuńcze podatki religia rynek wojna wolność wolny rynek
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
154
154

Na półkach:

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

[Ta recenzja jest równie niepoukładana jak książka, której dotyczy.]

Na wstępie autorzy polegli na próbie zdefiniowania wolności. Próbie karkołomnej, samobójczej i z góry skazanej na niepowodzenie. W zasadzie to chodziło o wykazanie niemożności stworzenia obiektywnej i adekwatnej definicji wolności. C.B.D.U.

Dalej autorzy wkraczją w ślepą uliczkę utożsamiając wolność z wolnością nabywczą. 'Krótka historia wolności' jest w zasadzie historią coraz większego zniewolenia. W większości jest to skrócona historia prawodawstwa. Wolność podporządkowana systemowi prawnemu, a ten ekonomii, a ta ostatecznie zniewala jednostkę i koło się zamyka. Prawo to nie ochrona wolności a sformalizowana forma ucisku. [Prawo chroni ale przez to również ogranicza. Teoretycznie czas potrzebny do utrzymania się od wieków skucesywnie spada (teza - wolność rośnie),ale trzeba jasno powiedzieć: w czasach prehistorycznych/pierwotnych ten szacunkowy czas wynosił... ok. 5,5h - cała reszta doby stanowiła czas wolny. Do tej wartości współczesnemu, wolnemu człowiekowi baaardzo daleko.]

Rozważania o wolności siłą rzeczy prowadzić muszą do sprzeczności (-> ograniczenia prawne jako przejaw wolności) a w celu uniknięcia tychże, do coraz węższego definiowania. Celem tego zabiegu jest usunięcie z definicji ograniczeń - tradycyjnej wolność "od", ujęcie rzekomo negatywne - a zastąpieniem ich "prawami" - czyli rzekomo 'pozytywną' wolnością "do" (orwellowska nowomowa w pełnej realizcji). Sami autorzy przyznają, że koncepcja wolności ewoluuje od wolności jednostki (aktualna do wieku XIX) do wolności społecznej (XX-XXI wiek) czyli de facto socjaldemokratycznej.

W końcowej części następują rozważania na temat "wolnej woli", która wg. autorów w guncie rzeczy... nie istnieje, a więc tak samo rozstrząsanie idei wolności staje się całkowicie pozbawione sensu.

Atorzy przytaczają dziesiątki jednostkowych przykładów na poparcie omawianych tez, sęk w tym, że w socjologii zawsze znaleźć można przykłady przeciwne. Tez socjologicznych nie można w ten sposób uważać za ściśle dowiedzione. Stopień uzależninia (=zniewolenia) jednostki od skomplikowanego systemu 'naczyń połączonych' w dzisiejszym świecie, całkowicie neguje jej wolność (wg. autorów jest wprost przeciwnie - zwiększa wolność). Ale wystarczy, że jeden element zawiedzie (niedobór energii, paliwa, wody, transportu, ulubionych płatków) i faktyczne zniewolenie staje się jaskrawo widoczne. A stoi za tym - tak chołubiona przez autorów - ekonomia. Po lekturze można odnieść wrażenie, iż książka została napisana na zlecienie lobby biznesowego.

Konkluzją książki - rzecz jasna niewyrażoną wprost - jest to, do czego każdy rozumujący człowiek dochodzi sam: nie ma wolności bez Solidarności... Nie, nie, nie do takiej konkuzji: wolność jest mitem i ogranicza się jedynie do możliwości wyboru najbardziej odpowiedniej dla siebie niewoli.

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

[Ta recenzja jest równie niepoukładana jak książka, której dotyczy.]

Na wstępie autorzy polegli na próbie zdefiniowania wolności. Próbie karkołomnej, samobójczej i z góry skazanej na niepowodzenie. W zasadzie to chodziło o wykazanie niemożności stworzenia obiektywnej i adekwatnej definicji wolności. C.B.D.U.

Dalej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
107
68

Na półkach: ,

Dzień dobry, dziś kolejna książka od wydawnictwa Fijorr Publishing autorstwa Davida Schmidza i Jasona Brennana pod tytułem „Krótka historia wolności” Wydawnictwu serdecznie dziękuję za książkę, a was zapraszam na recenzję.
Krótka historia wolności, czyżby książka odzwierciedlała czasy dzisiejsze, gdy stawiamy czoła kolejnym lockdownom, obostrzeniom, ograniczeniom?
„Autorzy, poruszając się między dziedzinami takimi jak filozofia, historia, socjologia, politologia i psychologia dowodzą, że wolność negatywna owocuje wolnością pozytywną, a z kolei ta przekłada się na wolność psychologiczną” pisze o książce wydawca.
I tak, więc książkę można zakwalifikować do książek historycznych, gdyż autorzy pojęcie wolności postanowili badać, aż od czasów prehistorycznych. Z lekcji historii dobrze wiemy, że pieniądze pojawiły się w VII wieku przed naszą erą. Jednak większość transakcji odbywała się na zasadzie wymiany barterowej, czyli towar za towar lub usługę. W pierwszych rozdziałach właśnie mamy wyjaśniony dość obszernie temat wolności handlu.
Kolejnym tematem poruszonym przez autorów jest wolność religijna. Ludzie od zarania dziejów byli prześladowani za swoją wiarę. Musieli jej bronić bądź też często oddać za nią swoje życie. W Europie na dzień dzisiejszy takich zamieszek już nie ma, natomiast śledząc bieżące wydarzenia przewijają się nagłówki, gdzie ludzie tracą życie w imię swojego Boga. Martin Luther, ten, który zaczął reformować kościół doszedł do wniosku, że wiele praktyk Kościoła katolickiego jest sprzecznych z naukami Chrystusa. Luter obawiał się, że sprzedaż odpustów wprowadza ludzi w błąd. Tezy Lutra w przeciągu kilku miesięcy zostały spisane i powieszone na drzwiach katedry w Wittenberdze.
Wolność osobista, którą poruszają autorzy skupia się już na ubiegłym stuleciu. Jak dobrze wiemy szczególnie kobiety miały ograniczone prawa publiczne. Kobiety dopiero w 1918 roku uzyskały prawo do uczestniczenia w wyborach. Niewolnictwo, choć chciałoby się powiedzieć, że temat nas nie dotyczy, przybrało to dziś trochę inną formę. Nie mamy już nad sobą Pana, któremu służymy, natomiast dziś służymy kredytodawcy. Słuszne porównanie?
Podsumowując, kawał historii spisany przez autorów pozwala nam się zapoznać z tym jak to było kiedyś. Jednak czytając tę książkę można te historię przenieść na dzień dzisiejszy, tylko w innej postaci.

Dzień dobry, dziś kolejna książka od wydawnictwa Fijorr Publishing autorstwa Davida Schmidza i Jasona Brennana pod tytułem „Krótka historia wolności” Wydawnictwu serdecznie dziękuję za książkę, a was zapraszam na recenzję.
Krótka historia wolności, czyżby książka odzwierciedlała czasy dzisiejsze, gdy stawiamy czoła kolejnym lockdownom, obostrzeniom, ograniczeniom?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    38
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Filozofia
    1
  • Historie
    1
  • Polityczne
    1
  • Nauki społeczne
    1
  • Filozofia
    1
  • Moje, chcę przeczytać
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krótka historia wolności


Podobne książki

Przeczytaj także