Najnowsze artykuły
Artykuły
Parlament Europejski wprowadza rezolucję na rzecz rozwoju czytelnictwaLubimyCzytać5Artykuły
W tym strasznym czasie pokój nie może trwać długoDominika0Artykuły
2500 zakazanych książek. Szczegóły wojny kulturowej w USAKonrad Wrzesiński33Artykuły
„Porywy namiętnych serc”: powrót do KrynicySonia Miniewicz1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
David Schmidtz

3
8,6/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Urodzony: 1955 (data przybliżona)
Kanadyjsko-amerykański filozof i wykładowca akademicki College of Social and Behavioral Sciences.https://freedomcenter.arizona.edu/david-schmidtz
8,6/10średnia ocena książek autora
14 przeczytało książki autora
65 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021
Społeczeństwo handlowe. Wprowadzenie do etyki i ekonomii
David Schmidtz, Cathleen Johnson
0,0 z ocen
12 czytelników 0 opinii
2021

2019
Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki
David Schmidtz
8,6 z 8 ocen
30 czytelników 1 opinia
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Dobrobyt społeczny a odpowiedzialność jednostki David Schmidtz 
8,6

Niewielkich rozmiarów książka zawiera wiele istotnych informacji. Autor przedstawia ciekawą koncepcję ekternalizacji i internalizacji odpowiedzialności, które mają swoje przełożenie na społeczny dobrobyt. Argumentacja przedstawiana jest na ''przestrzeni'' wielu rozdziałów, w których przeplatają się rozmaite wątki ekonomiczne oraz filozoficzne (analiza mitu o wzroście ubóstwa w USA, rozważania o klauzili Johna Locke'a, funkcjonowanie dobrowolnych stowarzyszeń wzajemnej pomocy etc.) Ostatecznie mam wrażenie, że ciąg argumentacyjny nie wybrzmiał wystarczająco, błyskotliwy sposób uzasadniania swojego stanowiska i pewna ''ostrożna'' technika w stawianiu twierdzeń są znaczącymi plusami - jednak brakowało pewnego podsumowania całości. Mimo tego (oraz pewnych różnic w moich oraz autora poglądach) pozycja zasługuje na 9 gwiazdek - i uznałbym ją za ''must-have'' dla czytelnika liberalnego czy libertariańskiego.
Krótka historia wolności Jason Brennan 
8,5

Dzień dobry, dziś kolejna książka od wydawnictwa Fijorr Publishing autorstwa Davida Schmidza i Jasona Brennana pod tytułem „Krótka historia wolności” Wydawnictwu serdecznie dziękuję za książkę, a was zapraszam na recenzję.
Krótka historia wolności, czyżby książka odzwierciedlała czasy dzisiejsze, gdy stawiamy czoła kolejnym lockdownom, obostrzeniom, ograniczeniom?
„Autorzy, poruszając się między dziedzinami takimi jak filozofia, historia, socjologia, politologia i psychologia dowodzą, że wolność negatywna owocuje wolnością pozytywną, a z kolei ta przekłada się na wolność psychologiczną” pisze o książce wydawca.
I tak, więc książkę można zakwalifikować do książek historycznych, gdyż autorzy pojęcie wolności postanowili badać, aż od czasów prehistorycznych. Z lekcji historii dobrze wiemy, że pieniądze pojawiły się w VII wieku przed naszą erą. Jednak większość transakcji odbywała się na zasadzie wymiany barterowej, czyli towar za towar lub usługę. W pierwszych rozdziałach właśnie mamy wyjaśniony dość obszernie temat wolności handlu.
Kolejnym tematem poruszonym przez autorów jest wolność religijna. Ludzie od zarania dziejów byli prześladowani za swoją wiarę. Musieli jej bronić bądź też często oddać za nią swoje życie. W Europie na dzień dzisiejszy takich zamieszek już nie ma, natomiast śledząc bieżące wydarzenia przewijają się nagłówki, gdzie ludzie tracą życie w imię swojego Boga. Martin Luther, ten, który zaczął reformować kościół doszedł do wniosku, że wiele praktyk Kościoła katolickiego jest sprzecznych z naukami Chrystusa. Luter obawiał się, że sprzedaż odpustów wprowadza ludzi w błąd. Tezy Lutra w przeciągu kilku miesięcy zostały spisane i powieszone na drzwiach katedry w Wittenberdze.
Wolność osobista, którą poruszają autorzy skupia się już na ubiegłym stuleciu. Jak dobrze wiemy szczególnie kobiety miały ograniczone prawa publiczne. Kobiety dopiero w 1918 roku uzyskały prawo do uczestniczenia w wyborach. Niewolnictwo, choć chciałoby się powiedzieć, że temat nas nie dotyczy, przybrało to dziś trochę inną formę. Nie mamy już nad sobą Pana, któremu służymy, natomiast dziś służymy kredytodawcy. Słuszne porównanie?
Podsumowując, kawał historii spisany przez autorów pozwala nam się zapoznać z tym jak to było kiedyś. Jednak czytając tę książkę można te historię przenieść na dzień dzisiejszy, tylko w innej postaci.