A Touch of Darkness

Okładka książki A Touch of Darkness Scarlett St. Clair
Okładka książki A Touch of Darkness
Scarlett St. Clair Wydawnictwo: Independently published Cykl: Hades & Persephone (tom 1) romantasy
romantasy
Hades & Persephone (tom 1)
Independently published
2019-05-23
2019-05-23

Już dawno nie cierpiałam tak bardzo czytając książkę (czytane po niemiecku). Głownej bohaterki nie dało się lubić. Super infantylne opisy, irytujący bohaterowie. Koszmar.

Reteling mitu o Hadesie i Persefonie, w moim wypadku czytany po angielsku - i mówiąc uczciwie, dawno się tak nie męczyłam na książce, jak tutaj. Postacie bez wyrazu, bez charakteru, kompletnie pozbawieni wszystkiego, łącznie z byciem płytkimi - po prostu istnieją. Idea "uwspółcześnienia" naciągana jak gumka w majtkach, i ani to dobre ani ciekawe. Miałkie, nijakie, zostawiajace mnie z pytaniem: co zrobiłam z moim życiem?
Odnoszę wrażenie, że większość retelingów opiera się teraz wyłącznie na erotyce, ale w którymś momencie jest tego przesyt, za dużo, za często, za powszechnie - nie spodziewałam się tu, po tej pozycji kompletnie niczego, i dokładnie to dostałam. Nic.
Smutne jest to, że zostanie to najpewniej wydane po polsku, ludzie się tym zachwycą (choć nie ma czym) i takie oto czytadełkowe zapchaj-dziury będą stać i wstydzić się za kilka lat, że w ogóle powstały, a coś bardziej ambitnego przepadnie w mrokach dziejów literatury quasi-erotycznej...

A touch of disappointed I must say.
Persefona jest boginią ale zrzeka się swojego statusu by żyć pośród ludzi i zostać topową dziennikarką. Zostaje zatrudniona w gazecie plotkarskiej i by uczcić sukces, z przyjaciółką wybiera się do renomowanego klubu gdzie poznaje swój obiekt westchnień - Hadesa. Tam na skutek gry, zawiera niechcący umowę z bogiem obiecując, że wyhoduje w jego ogrodzie życie. Problem w tym, że Persefona boginią jest tylko z nazwy bo magia się w niej dotychczas nie ujawniła.

Zacznijmy więc od wątku romantycznego bo to on ma być tu główną osią fabularną. Po pierwsze, trudno mi jest w niego uwierzyć. Hades i Persefona ledwo ze sobą rozmawiają, a jednak on po trzech spotkaniach twierdzi, że zna ją najlepiej i są całkowicie sobie przeznaczani. Za szybko nastąpiła ta natychmiastowa miłość. Rozmawiają o rzece i z dupy się całują. Nie skomentują tego, kontynuując dalej rozmowę. Zachowują się po prostu jak NPC.
Trzeba jednak przyznać, że autorka potrafi budować napięcie w dalszej części książki. Są tu bardzo hot sceny, pomysłowe, angażujące bohaterów w grę, umowy ale finał tych podrygów miłośnych zawodzi. Po świetnej grze wstępnej, zbudowania chemii między bohaterami, dirty talk Hadesa....i nagle jedno mocne pchnięcie i koniec. JAK MOŻNA ZNISZCZYĆ TAK RELACJE? Jak mam uwierzyć, że Hades, ze swoimi brudnymi myślami i propozycjami ku Persefonie jest tak nudny w łóżku, dbając jeszcze o takie szczegóły przy grze wstępnej, która trwa pięć razy dłużej niż sam seks?

Persefona jest dobrze wykreowaną bohaterką ale brakuje jej jeszcze tego pazura, a przy samy Hadesie to już w ogóle gaśnie, a przynajmniej do ostatniej sceny, gdzie w końcu pokazała, że jest w niej zadatek na silną postać. Podoba mi się jednak fakt, że jej marzenia i cele są ambitne i duża część książki poświęcona jest linii fabularnej dotyczącej kariery Persefony, a nie samej jej relacji z Hadesem. Drama mnie zaangażowała choć sam temat pisania przez boginię artykułów o władcy zaświatów wydawał się niedopracowany.
Trochę boję się gdzie zmierza postać Hadesa, ponieważ on przez Persefonę mięknie. Stara się jej zaimponować dobrodusznymi gestami, które mają pomóc ludziom w zaświatach ale obawiam się, że skończy pod jej pantoflem w kolejnych tomach.
O samym świecie za dużo nie wiemy, oprócz tego, że dzieli się on na Olimp, świat ludzi i Zaświaty. Część Bogów może między nimi skakać, inni nie, ludzie wiedzą o istnieniu herosów, których poniekąd traktują jak celebrytów i nie do końca wyjaśnione jest jak działa tu magia. Jedno jednak jest pewne - mamy tu współczesne brzmienie z telefonami, limuzynami itd. które dotyka zarówno ludzi jak i bogów.
Sięgnę po kolejny tom z czystej ciekawości mimo, że pierwszy tom ma w miarę zamknięte zakończenie.

A touch of disappointed I must say.

I am a simple gal; I see a tandem read - I do tandem read. And I'm so glad I did.

I am a sucker for Hades x Persephone, period. But even more for retellings, facts.

Perks of reading a tandem with A Game Of Fate is that it is better than ATOD. Persephone lacks of character and it takes her ages to develop. If I read ATOD alone, I do not think I'd be continuing this series. Jumping between the two was a little tiring but it was definitely worth it.

"Are you well?" SWOON

Hades is hilarious, I love him to the Underworld and back.

I also liked takes on the myths (I mean, Hades stealing the cattle? Hades, you punk). I didn't like whiskey in his hand at most times tho. Persephone is dull but she gets better with time.

I wish ATOD and AGOF were one book, tho. And I totally see this as a tv show and I'd binge watch it.

Need to take a breath and break, but will definitely continue with tandem reading for rest of the series!

Ta książka mnie uwiodła. Po Lore Olympus i Neon Gods zakochałam się w retellingu mitu o Hadesie i Persefonie, a ten stał się moim ulubionym. Touch of Darkness to pierwsza część trylogii i po przeczytaniu od razu kupiłam pozostałe książki.

Ona odkrywa jego wrażliwość, on uwalnia jej ciemną stronę.

•Akcja osadzona jest we współczesnym świecie, gdzie bogowie i śmiertelnicy żyją obok siebie. Bogowie są traktowani jak celebryci, więc największe gazety i plotkarskie portale zabijają się za newsy z nimi związane.
•Persefona przez 18 lat życia była wychowywana pod kloszem (dosłownie, bo matka trzymała ją zamkniętą w szklarni, lol) i dopiero teraz odkrywa, czym jest - na razie pozorna - wolność. Jest młodą studentką dziennikarstwa, która rozpoczyna staż w dużej firmie medialnej. Przed całym światem ukrywa fakt, że jest boginią i wiedzie życie spokojnej śmiertelniczki. Jej pierwszy artykuł ma zdemaskować jednego z 3 najgroźniejszych bogów jako oszusta, który żeruje na zdesperowanych.
•Hades jest bogiem Podziemia i umarłych. Wśród ludzi ma reputację okrutnika, a jego kluby nocne są miejscem spełnienia wszelkich żądz. Cena jednak jest wygórowana - jeśli przegrasz, płacisz swoją duszą.
•Persefona nieświadomie wchodzi w układ z Hadesem, oczywiście przegrywa, a jej karą jest stworzenie życia w Zaświatach. Jeśli w pół roku jej się nie powiedzie, spędzi resztę życia uwięziona wśród dusz zmarłych.
Czy jej się uda, musicie sami się przekonać ;)
•Od pierwszego spotkania czuć elektryzujące przyciąganie i intensywną chemię między głównymi bohaterami. Ich przekomarzanie, brudne zagrywki i zwierzęcy magnetyzm sprawiły, że przez całą książkę nie potrafiłam zdjąć uśmiechu z twarzy. Dawno się tak dobrze nie bawiłam, czytając. Są sceny spicy 🌶, ale napisane ze smakiem i chętnie bym przygarnęła jeszcze kilka. Seks jest narzędziem, którego oboje bardzo sprawnie używają.
•Zarówno Hades, jak i Persefona są bohaterami o zachwianej moralności. Niektóre ich czyny miały tragiczne konsekwencje i były kierowane zazdrością, zawiścią i wybuchowym temperamentem. Bogini, z potulnej i ułożonej dziewczyny, zmienia się w pewną siebie kobietę, która wie, czego chce i po prostu po to sięga.

Ona odkrywa jego wrażliwość, on uwalnia jej ciemną stronę.

•Akcja osadzona jest we współczesnym świecie, gdzie bogowie i śmiertelnicy...

Jestem fanką retellingów, a Touch of Darkness daje nam bardzo ciekawą historię Persefony i Hadesa. Ona - młoda Bogini Wiosny, która nie do końca zna swoje moce, której udało wyrwać się z rąk swojej matki - Demeter - żeby poczuć, jak to jest żyć jak śmiertelnik. On - żyjący millenia, Bóg Podziemi, którego obawia się większość ludzi. Związani przeznaczeniem, ale czy tylko?

W Touch of Darkness Hades jest tajemniczy, mroczny wręcz czasami, ale też przez to intrygujący. Persefona przedstawiona jest przy nim jako młodziutka bogini, dopiero ucząca się zasad panujących pomiędzy śmiertelnikami a bóstwami, ale także ucząca się i poznająca sama siebie.

W...

"A Touch of Darkness" to pierwsza część historii opartej na znanym micie o Hadesie i Persefonie. Jest to książka dla starszych czytelników, osadzona we współczesnym świecie, w którym ludzie żyją tuż obok bogów.

Odnoszę wrażenie, że ta książka jest początkiem dla poszukiwania przez główną bohaterkę własnego "ja". Po poznaniu Hadesa, Persephone zaczyna wyraźniej niż wcześniej dostrzegać swoje pragnienia. Po tym, jak bóg "wmanewrowuje ją" w umowę, której ceną jest jej wolność, młoda bogini musi odnaleźć swoją siłę i moc. Stara się zrobić to pomimo słabości wpojonych jej przez matkę, Demeter, która przez całe życie Persephone kontrolowała każdy jej krok.

Jeśli zaś chodzi o Hadesa… Cóż, z jednej strony jest mroczny i groźny, a z drugiej troskliwy i uroczy. Czy to nie takich bohaterów lubimy najbardziej?

Moim zdaniem najjaśniejszą gwiazdą tej książki, która zasługuje na wyróżnienie, jest jednak jedna z postaci drugoplanowych – Hermes. Pojawia się on w tej części serii zaledwie kilkukrotnie, ale szybko skrada serce swoim specyficznym humorem.

Autorka ma bardzo lekkie pióro i pisze prostym językiem, przez co książkę czyta się szybko i przyjemnie. Można bardzo łatwo wdrożyć się w stworzony przez nią świat i oderwać od codzienności. Fabuła w tej części nie jest przytłaczająca, a wręcz dość przyziemna jak na fantastykę. Jak przystało na romans, jego z kolei jest w tej książce naprawdę sporo. Widać, że jest to dopiero początek przemiany bohaterów i wprowadzenie do historii. Ma ona jednak w sobie coś takiego, że jak już zacznie się ją czytać, to ciężko ją odłożyć. Poza tym wątki rozwijają się w taki sposób, iż widać, że w kolejnych częściach akcja może znacznie przyspieszyć.

Nie jest to książka nie wiadomo jak wybitna, ale według mnie spełnia swoje zadanie i dostarcza odpowiednią porcję rozrywki. Na prawdziwe fajerwerki i nieco większe zwroty akcji trzeba w tej serii jeszcze troszkę poczekać. Niemniej jednak tę część uważam za całkiem udaną i wartą przeczytania.

Ocena: 4,5/5 🥃

– Magda

Strasznie się zawiodłam. Uwielbiam mit o Persefonie i Hadesie, więc na tą książkę się rzuciłam. Na początku już mi się nie podobała i okropnie zanudziła, ale miałam nadzieję, że się później rozkręci. Taa.. nic z tego. Ledwo ją skończyłam. Historia jest nudna a postacie płytkie. Może trochę wszystko Hermes ratuje swoimi całkiem zabawnymi tekstami. Ale tylko troszeczkę. Kolejne części zdecydowanie nie przeczytam.

💞Lubicie retelling? Ja za nimi przepadam i jeśli trafi mi się jakiś interesujący, to zasiadam do niego z przyjemnością.

💞A TOUCH OF DARKNESS to opowiadziany na nowo mit o Hadesie i Persefonie, którzy żyją w Nowych Atenach pośród ludzi. Hades, jako bóg śmierci i podziemia, prowadzi nocny klub i handluje duszami różnych istot.
Persefona, bogini wiosny(niestety tylko z tytułu) na przekór wszystkim pragnie żyć jak zwykła śmiertelniczka- studiuje i pracuje jako dziennikarka. Pewnej nocy niczego nieswiadoma, wpada w pułapkę Hadesa i zawiera z nim niebezpieczny układ: stworzenia życia w jego podziemnym królestwie.
Czy bogini bez mocy jest w stanie stworzyć życie w krainie śmierci? Czy można pokochać kogoś, kto sieje strach i śmierć?
Ta książka nie wnosi nic nowego i świeżego do gatunku. To klasyczny romans fantasy z pikantniejszymi scenami i ciśnieniem między dwójką bohaterów. Wszyscy są piękni i potężni, mają ludzi za nic i rządzą światem, jak na bogów przystało. Persefona jako bohaterka była dość płaska, Hades zbyt zaborczy z mocnym alfa charakterem i chwilami zbyt mocno naciskał. Pomimo wielu klisz i schematów bawiłam się wyjątkowo dobrze, na tyle żeby sięgnąć po kolejne tomy♥️
Ta książka to rozrywka w czystej postaci, nie ma co tu się rozwodzić nad drugim dnem.

Persefona, bogini wiosny(niestety tylko z...

Ani to pasjonujący romans. Ani gorący erotyk. Bohaterowie bez charakteru. Świat bez koloru.
Jeden z najgorszych romansów jakie czytałam od długiego czasu.

Jeden z najgorszych romansów jakie czytałam od długiego czasu.

• Po angielsku

Scarlett St. Clair A Touch of Darkness Zobacz więcej