Współlokatorzy

Albatros
2020-05-20
2020-05-20
Robert Waliś
współlokatorzy mieszkanie mężczyzna kobieta związki
Inne

Świetna, lekka książka o dość pokręconym pomyśle dzielenia mieszkania i łóżka tyle, ze w innych godzinach w ciągu doby. I może się wydawać, że to głupawy, naiwny pomysł na książkę, ale historia jest wciągająca i ma głębsze problemy jak np. Prześladujący były chłopak. Bardzo przyjemna lektura z przeuroczymi bohaterami, których nie sposób nie polubić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealne czytadełko na leniwe dni na plaży. Tłumaczenie na j. polski nie razi poza kilkoma niezręcznościami, a bohaterów naprawdę da się lubić :)

Miałam wobec tej książki spore oczekiwania, zwłaszcza, że recenzje w internecie są naprawdę świetne. Osobiście jednak nie do końca czuję satysfakcję. Ogólnie książka bardzo przyjemna, choć nieco infantylna i oczywiście trochę absurdalna ;-), ale na wakacyjną podróż jest ok. Na pewno nie podobał mi się sposób przedstawienia rozdziałów Leona, głównie forma dialogów - niby coś nowego ale irytowało. Ciężko się je czytało, chociaż samą postać Leona polubiłam chyba najbardziej. Za to liściki pisane między głównymi bohaterami niejednokrotnie wywoływały uśmiech. Cóż... całość trochę mnie znużyła. Wyjątkowo wolno i długo ją czytałam. Z drugiej strony, pragnęłam dotrwać do końca, zwłaszcza, żeby sprawdzić czy moje przypuszczenia odnośnie zakończenia, wysnute w zasadzie już na początku książki, okażą się trafne ;-). Podsumowując, romans jak najbardziej ok ale dla mnie bez ochów i achów

Ostatnio udało mi się sięgnąć po Współlokatorów od Beth O'Leary i ależ to była cudowna historia! Tiffy i Leon skradli moje serce już od pierwszych stron książki. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim pomysłem - współlokatorzy dzielą jedno łóżko, ale o zupełnie różnych porach. Taki one bed trope tylko trochę na odwrót 🛌🤍
Bardzo szybko i płynnie się ją czytało, bohaterowie są świetni. Cała książka jest niesamowicie urocza ale porusza też wątek radzenia sobie po wyjściu z toksycznego związku. Nigdy nie zalazłam się w takiej sytuacji, ale książka pokazuje co czuje taka osoba i jak może wyglądać proces wejścia w nowy związek.

Bardzo szybko i płynnie się ją czytało, bohaterowie...

Sięgnęłam po tę książkę, bo ma bardzo dużo pozytywnych ocen. Dla mnie to pozycja nierówna. Długo nie mogłam się wciągnąć w fabułę, byłam bliska odłożenia jej, ale przebrnęłam i nie żałuję, bo dalej było zdecydowanie lepiej. Ciekawe zwroty akcji, w nietypowi sposób wykreowani bohaterowie (ekstrawertyczka vs introwertyczka), elementy zaskoczenia. Generalnie przyjemna lektura.

Ta książka, jak można się spodziewać, jest romansem (a właściwie komedią romantyczną). Pojawia się tu motyw strangers to lovers (od nieznajomych do kochanków), a także slow burn romance. Nasi główni bohaterowie, Tiffy i Leon, mieszkają razem (dzielą nawet łóżko), ale nigdy się nie widzieli. I tak, brzmi to dość absurdalnie, ale jest to ograne w taki sposób, że mimo wszystko zachowuje sens. Bohaterowie przebywają w mieszkaniu o różnych porach i zostawiają sobie karteczki z wiadomościami. W ten sposób zawiązuje się ich relacja...
Oczywiście, ta książka jest dość przewidywalna, ale jednak jest to komedia romantyczna, więc w sumie tak ma być - słodko i uroczo. Nie jest jednak zbyt cukierkowo - pojawiają się trudniejsze tematy, takie jak praca Leona w hospicjum, jego brat, niesłusznie oskarżony, przebywa w więzieniu, a Tiffy próbuje poradzić sobie z toksycznym byłym partnerem. Pojawia się tu wątek toksycznej relacji, ale jest on przedstawiony we właściwym, negatywnym świetle - a, jak wiadomo, bywa z tym różnie.
Mój ulubiony moment w książce to chwila, w której Tiffy i Leon spotykają się po raz pierwszy. Ta scena jest idealna <3 Błagam, niech ktoś nagra film, bo ja muszę to zobaczyć ha ha.
Jedyne czego mi brakuje do pełni szczęścia, to jakiejś "Hot" sceny między bohaterami. To znaczy takie sceny się pojawiają, ale nie są opisane... Ale rozumiem, że autorka mogła nie chcieć opisywać takich scen, więc wybaczam.

Podsumowując, czy jest to najlepsza książka, jaką przeczytałam w życiu? No nie. Ale bawiłam się przy niej cudownie, polubiłam bohaterów (szczególnie Leona, w którym trochę widzę siebie...) i uważam, że w swoim gatunku ta książka jest naprawdę bardzo dobra. Nie jest głupia, nie jest naiwna, jesteśmy w stanie uwierzyć w relację między bohaterami... Krótko mówiąc, polecam

Bardzo prosty obyczaj, przewidywalny z bohaterami, których po prostu nie da się lubić (szczególnie Tiffy). Oprócz tego - no cóż, jest całkiem zabawna i lekka. Historia dobra na rozluźnienie, płynie się przez nią szybko.

To była niezła rozrywka. Naprawdę ciekawy pomysł na fabułę, poza tym dobrze wykonany. Był tylko jeden moment, który wydał mi się oklepany i troszeczkę się zraziłam i myślałam, że w takim właśnie klimacie skończy się książka, na szczęście się myliłam. A potem sobie o tej scenie pomyślałam, że jak to na brytyjską komedię romantyczną przystało, coś takiego musiało się wydarzyć. Ogólnie jednak oceniam książkę bardzo pozytywnie. Podobała mi się nie tylko ze względu na dobrą rozrywkę, ale w tej lekkiej formie, autorka też nam otworzyła szczerzej oczy na przemoc emocjonalną w związkach. To była moja druga książka Beth o'Leary i chyba nie ostatnia.

Lekka, miła i przyjemna, szybko się czyta:) taki wakacyjny odmóżdżacz;)

Lekka, miła i przyjemna, szybko się czyta:) taki wakacyjny odmóżdżacz;)

Pogodna historia bez wyrazu. W sam raz na urlop - jak wpadnie do basenu, żadnej straty nie będzie, a jak nie wpadnie, można bez przykrości doczytać do końca. Napisana lekkim językiem, choć trochę brakowało dowcipu. Historia przewidywalna, mnie nie porwała. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, na plus wątki o przemocy psychicznej, bo przypominania o tym, że przemoc jest nie tylko wtedy, jak chłop cię leje, nigdy za dużo - zakładam, że targetem tej pozycji są głównie panie.