Zamiana

Inne

Wyróżniona opinia i

Zamiana

przeczytanych książek 1465 napisanych opinii 1145

Świetna książka. Zabawna , choć wzruszająca, taka ciepła, pełna uczuć. Bardzo przyjemnie się ją czyta. Polecam.

Uwielbiam! Przeczytałam już drug raz i obstawiam, że nie ostatni ;) Powinna przypaść do gustu każdemu, kto lubi film Holiday. Ogólnie bardzo podoba mi się koncepcja takiej zamiany życiami, a perspektywa starszej osoby rozkłada mnie na łopatki. Ciepła, optymistyczna, zabawna, czasem wzruszająca książka. I oczywiście z pozytywnym zakończeniem. Polecam wszystkim, którzy lubią taki gatunek!

Romanse nie są dla mnie typowym wyborem, jeśli chodzi o gatunek, ale czasem, gdy szukam lekkiej, niezobowiązującej lektury zdarza się, że po nie sięgam. Zamiana to druga książka Beth O’Leary którą przeczytałam. Już przy Współlokatorach poznałam styl autorki i mniej więcej wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej historii, a sam opis od razu mnie kupił.

Historia opowiada o Leenie, młodej i ambitnej dziewczynie, która skupia się głównie na pracy. Niestety przez przepracowanie i stres dziewczyna zawala ważne spotkanie z kluczowym klientem firmy. Po tym występie i ataku paniki jej szefowa wysyła ją na przymusowy dwumiesięczny urlop, co dla biednej pracoholiczki jest największą karą na świecie. W tym samym czasie jej babcia Eileen, postanawia zerwać z samotnością i poszukać nowego partnera. Gdy babcia z wnuczką się spotykają, plan babci wychodzi na jaw i Leena wpada na pomysł z zamianą mieszkań na czas jej urlopu.

“Czy można mówić o prawdziwej przygodzie, jeżeli nie podjęło się przynajmniej jednej nierozważnej decyzji?”

W czasie, gdy Leena stara się wypełnić buty babci, rozeznać w niekończącej się liście zadań, których podejmowała się Eileen i przepracować kilka rzeczy, starsza pani trafia w wir wielkiego miasta i powoli wkracza w świat randek internetowych i zupełnie innych mentalnie ludzi niż ci do których przywykła.

Szczególnie podobała mi się perspektywa Babci Leeny i to w jaki sposób zjednywała sobie nowe sąsiedztwo, czemu towarzyszyło wiele zabawnych przygód. Wyobraziłam sobie moją babcię, w podobnej sytuacji i nie mogłam przestać się uśmiechać. Szczególnie, że tak jak Eileen moja babcia jest pełna werwy i zapału.

Oczywiście nie byłby to romans bez rozterek sercowych. Eileen poznaje świat randek, a Leena będąc w według niej szczęśliwym związku, zbliża się do młodego nauczyciela i znajomego z lat młodości. Miałam jednak wrażenie, że wszystkie wątki romantyczne nie przytłoczyły historii, zostały zmyślnie wplecione w całość i nie były najważniejsze w tej książce.

Bardzo doceniam obraz różnych społeczności, który otrzymaliśmy. kontrast między wielkim zabieganym Londynem a małym miasteczkiem i jego zgraną wspólnotą został świetnie pokazany.

Oczekiwałam ciepłej, uroczej fabuły opowiadanej z dwóch perspektyw wnuczki i jej babci. Autorka jednak, mimo że w otoczce przyjemnej historii zawarła kilka ważnych tematów tj; radzenie sobie po stracie bliskiego, odbudowywanie relacji rodzinnych, znieczulica i wykluczenie społeczne, samotność, strach przed zmianą, randkowanie seniorów, wyjście z przemocowego związku, niebezpieczeństwa Internetu czy zdrada. Poruszane problemy były bardzo, życiowe, a mam wrażenie, że niektóre z nich nie często się spotyka w literaturze. Szczególnie jeśli chodzi o seniorów, którzy bywają marginalizowaną grupą.

Była to bardzo przyjemna lektura, którą polecam, osobom, które szukają czegoś ogrzewającego serce. Czytając tą historię, na pewno możecie liczyć na uśmiech.

Historia...

Jest to komfortowa komedia romantyczna. W jednej książce mamy dwie opowieści. Jedna jest o młodej kobiecie, która po śmierci siostry zatraciła się w pracy i w związku z błędem zostaje wysłana na 2 miesięczny urlop.

Druga historia opowiada o babci tej dziewczyny, której po odejściu męża z kochanką, brakuje drugiej osoby. A w miasteczku w którym mieszka nie ma odpowiedniego kandydata na randki.

Kobiety wpadają na pomysł, żeby zamienić się mieszkaniami na te dwa miesiące. Babcia wyjeżdża do Londynu, zaopatrzona w nowoczesny telefon i aplikację randkową. Trafia pod skrzydła przyjaciół wnuczki i tam przeżywa drugą młodość.

Zaś Leena próbuje odnaleźć się w małej społeczności i godnie reprezentować babcię. Nawet nie podejrzewa jakie zmiany to przyniesie w jej życiu.

Jest to ciepła, komfortowa książka. Pełna pozytywnych wibracji. Nie będę ukrywać, że prym wiedzie historia babci i gdyby nie ona byłaby to zwykła, niczym nie wyróżniająca się komedia romantyczna. Idealna do przeczytania wieczorem pod kocykiem, jako taka odskocznia od dnia codziennego.

Ciekawie się czytało perspektywę starszej osoby młodej duchem. Co do pozostałych kwestii to książka głównie powiela wile schematów i łatwo się domyślić co się wydarzy, co jednak moim zdaniem nie czyni tej książki złą. Czytało mi się szybko i przyjemnie.

Bardzo przyjemna, pozytywna historia. Po prostu. Każdy zasługuje na babcię i szkoda że nie każdy ją ma.
Polecam.

Polecam.

To dobra opowieść o odwadze i że trzeba próbować. Leena i Eileen próbując, walczą i nie dają za wygrane. Motyw nieustępliwości jest bardzo inspirujący i aż sama poczułam, że muszę zostać bardziej kowalem swojego losu.

Świetnie rozpisana perspektywa zwłaszcza najstarszej członkini rodu. Historia nakreślona jest wartko, a przy tym nie mdło. Bardziej obyczajówka niż romans. I bardzo dobrze na tym wychodzi.

Strasznie męczyłam się z tą książką! Od momentu kiedy ją zaczęłam, przeczytałam kilka innych książek, co jest najlepszym dowodem, że niechętnie do niej wracałam. Do sięgnięcia po nią zachęcił mnie świetny pomysł na fabułę i przyciągająca wzrok okładka. Niestety, nie wciągnęła mnie ta opowieść, nie dostarczyła żadnych emocji, rozbawienia. Nuda! Topornie mi się ją czytało, chciałam jak najszybciej ja skonczyć. Przeszkadzały mi też błędy redakcyjne.
Zmarnowany potencjał!

Bardzo przyjemna i pozytywna opowieść, dość przewidywalna ale i tak warto było poświęcić jej czas.