W twoim cieniu

Okładka książki W twoim cieniu Anna Kasiuk
Okładka książki W twoim cieniu
Anna Kasiuk Wydawnictwo: Czwarta Strona Seria: Oczami kobiet literatura obyczajowa, romans
Oczami kobiet
Czwarta Strona
2020-04-20
2020-04-20
literatura polska

"W twoim cieniu" to pierwsza powieść Anny Kasiuk, którą przeczytałem (a właściwie przesłuchałem). Pracuję tuż obok "Mordoru" na Domaniewskiej, ale wykonując wolny zawód nie miałem nigdy styczności z pracą w korpo. Poznając losy głównej bohaterki, możne spojrzeć jak wygląda współczesna wersja pańszczyzny, tudzież niewolnictwa. Powieść napisana bardzo sprawnie. Wciąga od samego początku. Pokazuje różne postawy i charaktery ludzi. Trudne początki w pracy nowego pracownika. Wykorzystywanie i żerowanie na tych mniej asertywnych. Mimo, że losy bohaterki są przewidywalne, książke czytało się bardzo przyjemnie. Nie dlużyła się, kilka zwrotów akcji mnie zaskoczyło, a całokształt historii oceniam bardzo pozytwnie. Warto przczytać (lub wysłuchać). Polecam.

Główna bohaterka uwierzyła w siebie, że jej toczony kamień w końcu nie spadnie na dół jak w micie o Syzyfie.

Czytało się szybko, napisana dobrym językiem, chociaż wtrącenia z języka angielskiego czy stosowanie słów w żargonie korporacyjnym wybijało mnie nieco z rytmu czytania.

Główna bohaterka całkiem okej, natomiast jest taka sama jak wszystkie inne bohaterki książek. Ogólnie bohaterowie byli dość do siebie podobni i jasno dzieli się na tych pozytywnych i negatywnych.

Akcja początkowo dzieje się dość wolno, ale mniej więcej od połowy przyspiesza. Irytowało mnie zachowanie głównej bohaterki, która nie umiała się postawić i nie widziała jak ktoś ją non stop wykorzystuje. Dodatkowo zakończenie ani trochę mi nie pasuje do tej historii i moim zdaniem powinno zostać zmienione.

Książka mocno przeciętna, fabuła ani bohaterowi nie są nadzwyczajni.

Akcja...

historia dziewczyny która wyrywa się z małego bieszczadzkiego miasteczka, bo chce podejmować samodzielne decyzje. Kontrowersyjna i władcza matka ma jej za złe , ojciec woli się nie wychylać. a Agnieszka ma marzenie dostać się do pracy do korporacji i udaje się jej to. Jednak czy taka prosta i pełna dobroci dziewczyna nadaje się do takiej pracy? Kolejny przykład na to, że ludzie są bezduszni i interesowni jak da się palec chcą całą rękę. na szczęście Aga ma w kamienicy pana Józefa starszego człowieka który traktuje ją jak wnuczkę i opowiada mądrości życiowe, ma też sąsiada Eryka który po bliższym poznaniu pomaga dziewczynie i dużo z nią rozmawia i podpowiada możliwe rozwiązania. Wszystko jest pięknie ale do czasu bo są rzeczy które gdzieś nam przeciekły przez palce i Aga pomimo zakochania będzie wypierać ten stan rzeczy bo nie wie sama co ważniejsze praca czy zakochanie.

Mimo że fabuła z pozoru może wydawać się przewidywalna i banalna to jednak historia opowiedziana jest w bardzo ciekawy sposób, a książka coraz bardziej wciągająca wraz z każdą kolejną stroną. Nie rozczarowałam się :)

Jest to książka dobra, ale mam wrażenie, że czasem było tu tyle refleksji, które nagle zaskakiwały swoją obecnością czytelnika i po chwili po prostu sobie znikały. Mnożyły się one i zostawiały wrażenie niedopowiedzenia, o które się aż prosi. Mimo to historia pokazuje, jak bardzo wyniszczająca może być praca w korporacji i że rzeczywistość potrafi zaskoczyć w każdej chwili.

„W twoim cieniu” Anny Kasiuk to opowieść o młodej dziewczynie pochodzącej z małego, bieszczadzkiego miasteczka, można by rzec że z miejsca, w którym kończy się cywilizacja. Bohaterka, Agnieszka, stara się uciec od despotycznej matki i żyć z dala od rodzinnego domu, gdzie tak naprawdę dokucza jej jedynie nadmiar troskliwości i brak akceptacji małych, codziennych osiągnięć. Wyjazd na studia do Krakowa niczego nie zmienia w jej życiu, nie przynosi bowiem spektakularnych wydarzeń czy wartych kontynuowania znajomości. Świeżo upieczona absolwentka pracując u boku matki, czuje się osaczona. Agnieszka pragnąc realizować swoje zawodowe plany zatrudnia się w jednej z warszawskich korporacji. Bez reszty oddana pracy, ma nadzieję na kolejne pokonywanie szczebli kariery, szybko stając się pracoholiczką. Przyjaźń z Erykiem właściwie nie zmienia postrzegania przez nią stosunku do korporacyjnych rozgrywek, które bardziej obserwuje niż w nich uczestniczy. Związek z sąsiadem akceptuje, ale do namiętnej miłości jest tu daleko. To mężczyzna zabiega o względy Agnieszki, a nie mogąc doczekać się konkretnych posunięć z jej strony, cierpliwie czeka na okazję dającą mu szansę całkowitego podporządkowania dziewczyny.

Hierarchia wartości, ale przede wszystkim próba „wybicia się na niepodległość” zakończona fiaskiem, to główne tematy powieści Anny Kasiuk. Czytałam ją zaciekawiona, ponieważ ze stosunkami panującymi w korporacjach nigdy nie miałam styczności, a autorka, jak dowiadujemy się z książki, przepracowała w nich wiele lat. Okazuje się, że te same sytuacje mogłam obserwować w innych zakładach pracy. Wszędzie tworzyły się koterie i koteryjki, bo wszędzie i od lat trwa wyścig szczurów, walka o stołki. Pomyślałam, że w życiu nic się nie zmienia oprócz szyldu. Nowe jest starym, tylko inaczej nazwanym.
Czy polubiłam bohaterów „W twoim cieniu”? Tak, jak najbardziej. Nie zgadzałam się często z ich decyzjami i postawami, ale mimo to kibicowałam rodzącemu się pomiędzy Agnieszką i Erykiem uczuciu.
Książkę przeczytałam bardzo szybko, a jej lektura sprawiła mi prawdziwą przyjemność. Gorąco polecam!!!

Kolejna bardzo dobra książka Ani Kasiuk.
Agnieszka momentami mnie wkurzała ale najważniejsze, że w końcu wybrała to , co dla niej było najlepsze. Nie znam świata korporacji i może to i dobrze. Nie mogłabym w nim pracować . Miłość jest ważniejsza niż kariera i aspiracje zawodowe.
Książkę czyta się bardzo dobrze i szynko. Trudno się oderwać od lektury.

Kolejna bardzo dobra książka Ani Kasiuk.
Książkę czyta się bardzo dobrze i szynko. Trudno się oderwać od lektury.

Książka poprawna, ale nic. niej zaskakującego, ani porywającego. Zwykła opowieść o dziewczynie z małej miejscowości, która przyjeżdża do Warszawy robić karierę i poznaje mężczyznę. Można przeczytać, ale szału niema.

Bardzo dobra powieść. Polecam.

Bardzo dobra powieść. Polecam.

• Ebooki