Wojny Czyngis Chana 1194-1242

Klinika Języka
2020-01-31
2020-01-31
wojskowość powszechna

Książka dobra i mimo że napisana już kilkadziesiąt lat temu to spostrzeżenia autor ma trafne i ponadczasowe. Autor skupia się głównie na aspekcie wojskowym działań militarnych i w tym jest dość szczegółowy, zarówno jeśli chodzi o wojny w Chinach, w Azji Centralnej, Persji czy w Europie środkowo wschodniej, tak więc pod tym kątem jest to dobre kompendium wojen, z dobrą genezą wydarzeń na stepie przed Czyngisem. Do tego w książce opisane są też aspekty życia codziennego nomadów, jak też relacje gospodarcze i wyznaniowe między poszczególnymi szczepami, co daje dość pełny obraz tamtych czasów ludów stepowych. Autor w opisach działań wojennych jest dość szczegółowy, dlatego brak map może utrudniać umiejscowienie wszystkich wydarzeń a przez to złapanie lepszego oglądu opisywanych wydarzeń i powiązania ich ze sobą. Książka warta też dlatego że autor stara się skupić i przedstawić te atuty które dały Mongołom przewagę nad innymi narodami, czy państwami w starciu z ich doktryną wojenną.

Czytam co się da o Temudżynie, jego polityce, podbojach i kwestiach rodzinnych. Bardzo lubię przenosić się myślami na pastwiska koczowników. Może mam coś z nomada? Pewnie tak. Dlatego książka Wacława Zatorskiego trafiła w moje gusta, chociaż napisana była jeszcze przed II wojną światową. Niesamowite opisy bitew, trasy marszów i wszystkie kampanie z czasów Czyngis-chana i jego potomków czynią lekturę bardzo wymagającą. Najlepiej nie rozstawać się z mapą pogranicza mongolsko-chińskiego. Kilka smaczków również się znajdzie, mnie zadziwił skład poselstwa do króla Węgier od Mongołów. Otóż jednym z członków był Anglik, były templariusz. Poza tym autor zwraca uwagę na inspiracje Wenecjan i kierowanie przez nich najazdami Mongołów. Bardzo istotne informacje, które pozwalają stwierdzić, że Pax Mongolica (od Chin po Węgry) był potrzebny tej italskiej republice.
Polecam gorąco i dziękuję za uwagę!

Ocena 5 jest zaniżona, od razu mówię, ale to przez moją amatorszczyznę. Już piszę dlaczego:
- książka jest napisana 100 lat temu i być może odbiorcy w tamtym okresie byli bardziej wyrobieni geograficznie niż moje pokolenie. Autor opisuje walki Mongołów na terenie chociażby Chin, posługując się swobodnie nazwami lokalnymi w taki sposób, ze mi głowa puchła, coś w stylu: z miasta Paj-Czi-Wu przekroczył rzekę Tuj-ma-ke i na przedpolach Wa-Gi-Pu starł się z wojskami generała Na-Li. Siedzę, czytam i nie daję rady ogarnąć. Mapka przydałaby się, jest na koncu ksiazki, w mało czytelnej wersji
- jest za dokładna - autor pokazuje swoją bardzo dużą wiedzę na temat tego okresu i niestety nie potrafi powściągnąć elokwencji. Jak opisuje atak armii Mongolskiej na przeciwnika X, to opowiada o marszrucie armii północ, armii środek i armii południe, każda z nich przechodzi przez rzeki Hu-Wi-Jakie i na polach Ja-Cie-Nie-Moge stacza walki i przeważnie miażdży przeciwnika. Męczy to
- autor opowiada o jednym z największych geniuszy wojskowych w historii ludzkości - niestety opisuje to nudno, nie odkrywa przed czytelnikiem jakichś smaczków, które spowodowały, że to był aż tak niesamowity człowiek.
- ostatnia rzecz- Czyngis Chan zmarł w 1227 roku, nie wiem dlaczego opisy wojen trwały aż do kampanii 1239 - 42 w Europie. Moze po to aby marsze armii północ i południe, nie mówiąc o środku, były bardziej zrozumiałe geograficznie, bo wiadomo gdzie jest Belgrad, Buda i Kraków :)
Zabrakło mi podsumowania jak imperium Mongołów wpłynęło na kształt i historię świata, jakie jest tzw. legacy mongolskie.
Ale to z pozycji amatora historyka piszę, pewnie ktoś, kto mocniej siedzi w temacie może składać hołdy autorowi :)

Pasjonująca historia powstania drugiego największego państwa w dziejach świata, które zostało stworzone przez krwawego geniusza, zaczynającego dosłownie od zera (głodujący uciekinier w lesie),poprzez lidera małej, zbójeckiej bandy, do zdobywcy większej części Azji i sporych połaci Europy. Genialnego taktyka, stratega, który stworzył machinę wojenną, której absolutnie nie był w stanie sprostać żaden inne napotkane państwo (można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że nie napotkało przeciwnika, który był w stanie stoczyć choćby równą walkę),siejąc jednocześnie niewyobrażalny terror, spustoszenie i doprowadzając do śmierci, bez mała, miliony istnień ludzkich.

Co najbardziej uderzyło mnie w tym opracowaniu? Jeśli ktoś myślał, że w "Grze o Tron" rozpisany jest zawiła arena zdrad, przymierzy i zmian sojuszników, i zwrotów akcji... to na pewno nie zna historii choćby wojen mających na celu zjednoczenie wszystkich plemion Mongolskich :) Ilość taktycznych zdrad i sojuszy była tam wręcz niewiarygodna.

Nie spotkałem się z beletrystyką historyczną/fantasy-militarną, która byłaby tak pasjonująca jak tenże popularnonaukowy opis wojen Imperium Mongolskiego
Polecam!

• Średniowiecze
  • Historyczne
  • 2017
  • 9 - Biblioteczka E-booków
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wojny Czyngis Chana 1194-1242