Sabotażysta z Auschwitz

Okładka książki Sabotażysta z Auschwitz Colin Rushton
Okładka książki Sabotażysta z Auschwitz
Colin Rushton Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
The Saboteur of Auschwitz: The Inspiring True Story of a British Soldier Held Prisoner in Auschwitz
Bellona
2020-01-01
2020-01-01
Tadeusz Woźniak
wojna listy wspomnienia historia II Wojna Światowa

Kolejna historia o Auschwitz tym razem opowiedziana oczami brytyjskiego więźniami. To o tyle ciekawe bo takich relacji jest relatywnie niewiele. Co więcej dzięki niej nie sposób odnieść wrażenia że Brytyjczycy byli lepiej traktowani. Autor dodatkowo umieścił sylwetki i historie kilkunastu innych więźniów. Warto poczytać.

Polecenia ze wszech miar godna. Temat bardzo "nieoczywisty": więźniowie wojenni w obozie koncentracyjnym. Naprawdę ciekawa lektura dobrze napisanych wspomnień.
No. Polecam. Bez raczej

No. Polecam. Bez raczej

„Sabotażysta z Auschwitz” jest to historia brytyjskiego jeńca wojennego w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Narratorem jest Arthur, młody brytyjski żołnierz. Główny bohater dostaje się do armii, a swoją służbę zaczyna jako kierowca. Gdy jego zdrowie się poprawia trafia na front. Następnie wraz z innymi żołnierzami trafia do obozu jako jeniec wojenny. Tam jest świadkiem wielu okropieństw esesmanów wobec więźniów. Arthur, jak wielu jeńców wojennych, był zmuszany do niewolniczej pracy. Treść zawiera również krótkie historie innych jeńców wojennych. Zamieszczono także listę żołnierzy brytyjskich i Wspólnoty Brytyjskiej, którzy byli świadkami Holocaustu w Auschwitz. Na końcu książki znajdują się też zdjęcia z obozu.
Pierwszy raz trafiłam na lekturę, w której swoją historię przedstawia żołnierz. Treść książki jest bardzo prosto sformułowana, przez co na pierwszy plan wychodzą emocje towarzyszące Arthurowi podczas pobytu w Auschwitz. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych niemieckimi obozami koncentracyjnymi, a także dla tych którzy dopiero zaczynają przygodę z tą tematyką lub chcą sięgnąć po nią z ciekawości. Książka jest godna polecenia dlatego, że mało wiadomo o losach brytyjskich jeńców wojennych. Dzięki temu, że Arthur Dodd postanowił opowiedzieć co przeżył w trakcie niemieckiej niewoli mamy kolejne spojrzenie na temat Holocaustu. Uporanie się z tym co zobaczył zajęło mu 50 lat. Polecam.

Kolejna książka dotycząca autentycznych przeżyć z obozów koncentracyjnych z mojej półki. Tym razem opiera się na historii brytyjskich jeńców wojennych umieszczonych w Auschwitz, a w szczególności na losach Arthura Dodda. Jako swoje życiowe wyzwanie wyznaczył sobie opowiedzenie o tych wydarzeniach, a także zwrócenie uwagi na niesprawiedliwość, jaka spotkała byłych więźniów Auschwitz z Wielkiej Brytanii, wskazanie na brak okazywania im należytego szacunku, brak rekompensat (albo "śmieszne" ich wysokości).

Zaciekawił mnie opis dlatego sięgnąłem po nią. Dość mało wiemy na temat brytyjskich jeńców wojennych którzy trafili do Auschwitz a jak się okazuje było ich nawet kilkaset.
Los ich też nie rozpieszczał. Wzięci do niewoli w różnych stronach świata trafiają do piekła na ziemi. Głodowali i pracowali jak inni. I tak jak wielu podjęli próby ucieczki. A potem po uwolnieniu... zostawieni samym sobie, niekiedy opuszczeni przez bliskich i rząd. Myślę że kto się lubuje w temacie holocaustu powinien przeczytać i tę pozycję.

Jest to spisana przez autora autentyczna historia brytyjskiego jeńca Arthura Dodda, który w 1942 r. trafił do niemieckiej niewoli i spędził w Auschwitz dwa lata. Dwa lata bicia, tortur psychicznych i fizycznych, głodu, upokorzenia...i sabotażu. Poznajemy koleje losu bohatera od czasów przedwojennych. W wielkim skrócie: pasjonował się motoryzacją i w końcu został kierowcą. Uznany za niezdolnego do czynnej służby wojskowej, trafił na front w Afryce jako kierowca - mechanik. Tam też dostał się do niewoli i po długiej podróży w końcu dotarł do Auschwitz. Tym, co przeżył Dodd można by obdarzyć co najmniej pięć innych żywotów. Jednak wątpię, by ktoś chciał przyjąć taką "darowiznę". Kilka razy na poważnie żegnał się ze światem i tylko cudem uszedł śmierci. Wykazał się odwagą i bohaterstwem, sabotując nazistowską machinę wojenną. Współpracował z polskim ruchem oporu, zadając Niemcom duże szkody w IG Farben, gdzie przymusowo pracował, jako więzień obozu. Historia Arthura Dodda jest bardzo ciekawa. W swoich wspomnieniach przytacza mnóstwo przejawów brutalności nazistów względem więźniów, których był naocznym świadkiem, jak choćby wrzucanie żywych dzieci do ognia czy inne "zabawy" ku uciesze zwyrodnialców w mundurach. Ciężko się o tym czytało. Jedyne, co trochę mi przeszkadzało, to forma podania treści. Prawie sama narracja, ze szczątkowymi tylko dialogami. Niemniej, warto poznać tę historię. To relacja świadka. Był, widział, przeżył, opowiedział. Uporanie się ze wspomnieniami zajęło mu niemal 50 lat. Polecam 👌

Dla miłośników książek o podłożu historycznych "Sabotażysta z Austchwitz" będzie idealnym wyborem. Bardzo dokładne i szczegółowe opisy to z pewnością jedna z cech charakterystycznych owej biografii. Przygody w obozie Arhura Dodda tworzy swoistą fabułę, która jest ciekawa a szczególnie dla kogoś kto się interesuje historią.
Książka warta polecenia nawet dla osób, które nie znają tego okresu i chcą poznać historię więźnia jednego z najokrutniejszych obozów koncentracyjnych w Polsce - oświęcimskim Austchwitz. Polecam :)

Książka warta polecenia nawet dla osób, które nie...

Świetna książka, inne spojrzenie na Holokaust.

Świetna książka, inne spojrzenie na Holokaust.

Przy takich książkach trudno mi ocenić tak jak powieści gdzie dużą porcją jest fikcja literacka. Nie ocenię a raczej potraktuję jako "dokument".

Inne spojrzenie na holokaust - historia brytyjskiego jeńca wojennego w Auschwitz, polecam gorąco

• II wojna światowa
  • Historyczne