Spowiedź doktora Mengele

Na półkach: , , , ,

Spowiedź Doktora Mengele.
Wydawnictwo Bellona
Christopher Macht

Na pewno słyszeliście o "Aniele Śmierci z Auschwitz". Lecz czy na pewno wiecie kto to był?
II Wojna Światowa jest trudnym czasem nie tylko dla Polski lecz także dla innych państw. Rosnący antysemityzm, zakładający unicestwienie wszystkich Żydów, tak na prawdę nie uderzył tylko w nich.

Nie da się ukryć,...

Książkę ciekawie się czyta. Na pewno warta uwagi. Jednak ja jakoś nie dowiedziałam się nic nowego z tej książki. Fakty, które ma w sobie zawarte wiedziałam o nich bądź gdzieś mi się o uszy obiły. Nie zmienia to fakt, że ciekawi się ją czyta.

Szkoda czasu i pieniędzy na to. Książka rzekomo napisana na podstawie prawdziwej rozmowy przeprowadzonej z Mengele przez byłą więźniarkę... jakoś trudno mi uwierzyć, że taka „rozmowa” w ogóle miała miejsce. Miałam nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego na temat „Anioła Śmierci”, ale niestety nic z tego, nie ma w niej NIC zupełnie NIC czego nie można dowiedzieć się ze źródeł...

Strasznie się to czytało. Myślałam że pytania zadaje dziecko, odpowiada ktoś w podobnym wieku, powtarzające się wątki i nic autentycznego. Nie wierzę w autentyczność tej rozmowy i nie dlatego że jak ktoś inni stwierdził w swojej opinii że w Auschwitz nie było drewnianych baraków, co jest totalną bzdurą ale dlatego że cała ta rozmowa po prostu się nie kleiła.

Niestety ksiazka mnie bardzo rozczarowala, nie bylam w stanie doczytac jej do konca. Napisana w formie wywiadu, ktory prowadzony jest w bardzo infantylny sposob. Szczerze watpie w autentycznosc tej rozmowy . Temat bardzo trudny, niestetu tu autor nie podolal zadaniu.

Miałam olbrzymie problemy z przeczytaniem tej książki. Po pierwsze nie wierzę w autentyczność tego wywiadu i nigdzie nie znalazłam na to potwierdzenia. Po drugie postać Mengel „po latach” nijak nie odpowiada obrazowi człowieka, którego znam z wiarygodnych źródeł. Po trzecie tak naprawdę jest to zbiór ogólnodostępnych informacji, który nie wnosi nic nowego.

Szczerze wątpię w autentyczność przeprowadzonej rozmowy. Pytania i odpowiedzi sformułowane tak, że ciężko przez nie przebrnąć, nie dotrwalam do końca.

Czuję niedosyt.
Dla kogoś, kto lubi obozową tematykę i dużo czyta na ten temat mam złą wiadomość. Nic nowego z tej książki się nie dowiecie. Pisana w formie wywiadu, jakość i forma pytań zbudowana dość kiepsko..
Ciężko mi uwierzyć w autentyczność wywiadu. Czy Mengele byłby skłonny do spowiedzi? Szczerze w to wątpię. Szczególnie po przeczytaniu tej książki.

Dla mnie...

Szybko się czyta, ale żadnych nowych informacji nie wnosi. Wątpię żeby "spowiedź" była prawdziwa chociażby dlatego, że rozmówczyni wspomina, że widywała Mengelego w obozie i mieszkała w drewnianym baraku. W Auschwitz nie było baraków drewnianych.

Dla kogoś , kto czytał publikacje Ware /Posner lub Ulricha Volkleina na temat anioła śmierci , przedstawiające postać szalonego doktora z dzienikarsko- dokumentalną precyzją książka Machta jest raczej słaba w odbiorze . Pytania są bardzo tendencyjne , odpowiedzi raczej mało ciekawe , piszę to jako osoba, która liznęła już nieco literatury o tematyce wojennej i obozowej ....

• 2020
  • 2021