Motyl nocy

Świat Książki
2020-03-25
2017-03-15
Bożena Kojro
literatura fińska powieść przemoc ciąża terror ZSRR żołnierz życie codzienne

Oficjalne recenzje i

Motyliok

Link do recenzji

515 73 397

W porównaniu do "Akuszerki" jest to powieść mniej ostra, naturalistyczna i bezkompromisowa. Nadal jednak ukazuje okoliczności lat wojennych i powojennych w syberyjskiej Rosji, łagrze czy zapomnianej wsi pośrodku niczego.
Przeszkadzały mi jednak nawiązania do magii czy wierzeń ludów miejscowych. No i ten wątek "quasi" biograficzny pewnej postaci :D... I interesujący i irytujący.

Wątki prowadzone są bardzo pokrętnie. Trzeba się bardzo skupić na narracji żeby połapać kto jest kim przy czym historia która została opisana wciąga bez reszty. Po skończeniu książki zastanawiałam się czy pewne sytuacje mogły wydarzyć się naprawdę. Pomijam tutaj łagry co do których nie ma wątpliwości że istniały.

Świetna historia, ale wykonanie zupełnie do mnie nie przemówiło i dlatego taka niska ocena.

Młoda Finka Irga Malinen ucieka do Związku Radzieckiego, do mężczyzny, z którym jest w ciąży. Zamiast ułożyć sobie życie z ukochanym piętnastolatka trafia do gulagu z wyrokiem dwudziestu pięciu lat. Tam zaprzyjaźnia się z jedną z kobiet. Akcja rozgrywa się także w 2015 roku. Do wsi w Republice Maryjskiej dociera Fin poszukujący śladów swojej matki Irgi. Autorka oddaje surowe warunki życia w gulagu, bogactwo symboli i wierzeń ludzi ze wsi Ławra. Zwroty akcji, tajemnice, które zostaną wyjaśnione na końcu powieści.

Książka ma ogromny potencjał- niestety zmarnowany.Zarys fabuły ciekawy i fajny klimat. Wszystko niszczy wyuzdana seksualna otoczka, niewybredne słowa i opisy doprowadzające mnie na skraj żenady.

Kupiłam tę książkę pod innym tytułem: "Ćma". Ale jest to ta sama książka.
Wydarzenia toczą się w dwóch liniach czasowych.
Okolice drugiej wojny światowej, kiedy to fińska dziewczyna w obawie przed karą, jaką jej może zadać ojciec za zajście w ciążę z rosyjskim chłopakiem, ucieka do "sowieckiego raju". Jednak o raju może sobie jedynie pomarzyć, kiedy oszukana przez kochanka zostaje oskarżona o szpiegostwo i trafia do rosyjskich łagrów.
Teraźniejszość, kiedy młoda finka zostaje wezwana do małego rosyjskiego, zapomnianego przez Boga krańca świata. Zostaje wezwana przez ojca, a kiedy przyjeżdża na miejsce okazuje się, że ojciec został zamordowany.

Bardzo fajna jest sama historia. Uwielbiam czytać o wojnie i o kobietach tamtych czasów, bohaterkach, które mimo wszelakim przeciwnościom walczą o swoje przeżycie.

Ale tak jak postanowiłam dać autorce druga szansę, tak teraz zwyczajnie muszę sobie tę panią odpuścić.
Pisze ona tak chaotycznie, że trudno się połapać o co chodzi. Jeszcze zrozumiałabym obrzędy, które w jakiś sposób są wyjaśnione i różnice między obrzędami rosyjskimi a fińskimi.
Ale narracja przerzucana z jednej prostej osoby na inną prostą osobę (chociaż nie powinno tak być, bo jakby nie było Irna była córką kogoś ważnego), sprawia, że cała książka napisana jest stylem wieśniaczym.

Prości, wiejscy ludzie, jakieś niezrozumiałe obrządki, rozmowy z duchami, zdania zwariowanych ludzi, często bez składu i ładu...To jest prawdziwa kwintesencja tej książki.

Kupiłam tę książkę pod innym tytułem: "Ćma". Ale jest to ta sama książka.
Wydarzenia toczą się w dwóch liniach czasowych.

Książka mi się podobała, chociaż podchodziłam do niej po raz 2, bo za pierwszym razem nie mogłam za nią przebrnąć. Początek i środek fabuły nawet dobry, ale końcówka albo przez mój brak skupienia czy to przez formę jaką przybrała książka pod koniec totalnie nie wiedziałam co, jak i dlaczego. Lecz oceniam ją wysoko, bo jak na razie była to jedna z ciekawszych pozycji w TBR na 2021

Sama nie wiem co myśleć o tej książce. Początek zapowiadał się świetnie, jednak strona po stronie zaczęłam się trochę gubić w tym wszystkim, koniec nie był już taki powalający. Sporo symboli się pojawia, ciekawe opisy, takie rzeczywiste i realne.

Kupiłam tą książkę ze względu na ciekawą i tajemniczą okładkę, oczekiwałam pełnej emocji oraz wzruszeń historii ale niestety aż tak nie było.
W książce są przeplatane dwie epoki czasowe, jest sporo postaci, które po dłuższym czasie zaczęły mi się mylić.
Przeplatana jest też historia mistycyzmu, która jest dość ciekawa.
Napisana jest ciekawie ale trzeba się przy niej skupić.
Sama nie wiem, co myśleć o tej książce ale raczej dla mnie nie była na tyle wciągająca, szokująca, zapadająca w pamięci, abym chciała do niej wrócić.
Cieszę się, że mogłam ją przeczytać i poznać coś całkiem innego niż zwykle czytam.

Przeplatana jest też historia mistycyzmu, która jest dość ciekawa.
Napisana jest ciekawie ale trzeba się przy niej...

Tak powinno się pisać powieści, mają uchwycić od pierwszego zdania i nie pozwalać wypuszczać z rąk do ostatniego. Ta książka taka właśnie jest.

Katja Kettu Ćma Zobacz więcej
Katja Kettu Ćma Zobacz więcej