Oddam ci słońce

2015-08-12
Data 1. wydania:
2014-09-16
Dominika Cieśla-Szymańska
bliźniaki bliźnięta dwujajowe literatura amerykańska samotność tolerancja
Inne

dnf ://

dnf ://

Cóż za styl, cóż za metafory, cóż za mistrzowska zabawa słowem. Obcowanie z tą książką było dla mnie jak bieganie po łące w letni poranek.

Niesamowita książka, która od teraz należy do grona moich ulubionych. Żałuję, że sięgnęłam po nią tak późno. Podobały mi się przepełnione porównaniami, bardzo dokładne opisy uczuć bohaterów. Jest to pierwsza książka, w której potrafię się odnaleść - utożsamić się z postaciami. Historia bliźniaków jest przepełniona niespodziankami. Jest to także jedna z nielicznych historii, przy której w niektórych momentach musiałam odłożyć książkę i chwilę pomyśleć.

Książka, którą na pewno przeczytam ponownie. Naprawdę ciężko było się od niej oderwać. W bardzo interesujący sposób ukazuje wpływ sztuki na ludzkie życie. Mimo kilku wątków, czasami o trudnej tematyce i ukazanych w powieści problemów, książka nie przytłacza i czyta się ją wyjątkowo przyjemnie. Bardzo wartościowa i refleksyjna, Zdecydowanie warta polecenia

Polecam. Idealny materiał na scenariusz, chociaż żaden film nie odda barw tej powieści, chwilami czułam się jakbym oglądała obrazy... literacko, językowo pozycja wyróżniająca się, dziękuję Tłumaczowi. Jedną gwiazdkę odejmuję za zbyt słodkie zakończenie.

Książka wręcz nieopisana. "Oddam ci słońce" to powierzchownie historia o uzdolnionych artystycznie bliźniakach pragnących miłości i akceptacji. Głębiej jednak jest to historia ucząca nas jak poznać siebie, dojrzeć oraz nauczyć się kochać. Opowieść ta nie dość że niesie czytelnikowi wiele ważnych wartości, to jest na tyle ciekawa, że trudno się od niej oderwać. Polubiłam też bohaterów, w szczególności Noaha. Mam pewne zastrzeżenia co do młodej Jude, ale myślę że to "błędy przeszłości". Nie zmienia to jednak faktu, że ta dziewczyna w młodości była naprawdę irytująca. Nie mogę jednak mieć o to pretensji do tej książki, gdyż to element fabuły. Mało tego, ta książka to inspiracja; ona nie inspiruje, tylko j e s t inspiracją. To jest niesamowite. Każdy powinien to przeczytać.

Recenzja pochodzi z instagrama @cotozaksiazka

"Nikt nam nie mówi, jak bardzo kogoś nie ma, kiedy go nie ma, ani jak długo to trwa."

Ta książka wykrzykuje trzy słowa: miłość, miłość, miłość.
Po pierwsze – miłość rodzeńska, bliźniacza; Jude i Noah są razem od urodzenia, zawsze, tylko oni kontra świat, i tak cały czas. Zdaje się, że nic tego nie powstrzyma, że już nikt nigdy się między nich nie wtrąci – ale to błędne założenie.
Wkrada się druga miłość, młodzieńcze zauroczenie wymieszane z pożądaniem; ta miłość boli i piecze w oczy, podcina skrzydła i równocześnie pozwala im rosnąć. Już nie ma NoahiJude, teraz istnieją osobno, patrzą w dwie różne strony, dorastanie ich tego nauczyło.
No i jest jeszcze ona.

"Co złe dla serca, jest dobre dla sztuki"

Ta lektura ocieka sztuką w każdej formie – obrazami, rzeźbami, słowami. Jest tym, co dzieli i łączy, czymś więcej niż tylko tłem lub niewinnym hobby głównych bohaterów. Odgrywa kluczową rolę i to mi się bardzo podobało.
Nie bez powodu daję tej książce aż pięć gwiazdek. Gdybym mogła, chciałabym dać ich nawet jeszcze więcej, tak bardzo zakochana jestem w stylu pisania Jandy Nelson. Nie wiem, jak można sprawić, by coś było zarazem tak smutne i tak pocieszające równocześnie, ale ona tego dokonała. Tym właśnie jest "Oddam ci słońce" – promykiem, pamiętnikiem, poradnikiem. 3w1.

Piękna historia rodzeństwa, które z jedności stało się nagle dwoma osobnymi planetami, znajdującymi się lata świetlne od siebie. Wzruszająca, bolesna, zabawna, słodka – mieszanka wybuchowa na zaledwie 370 stronach. Jedna z tych pozycji, które będę polecać już zawsze każdemu z osobna, dlatego teraz polecam ją Wam, jeśli jeszcze jej nie znacie! Dajcie szansę tym bliźniętom i pozwólcie, by ich przeżycia dotarły do waszych serc ❤

Recenzja pochodzi z instagrama @cotozaksiazka

Ta książka wykrzykuje trzy słowa: miłość, miłość, miłość.

Świetna książka. Brak słów.

Świetna książka. Brak słów.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Uwielbiam! Niesamowite, autorka nie tworzy opowieści wydarzeniami, miejscami czy akcją, a emocjami, wyobraźnią i marzeniami. Jest to jej druga książka jaką przeczytałam (przeżyłam) i jest tak samo wyjątkowa. Tyle emocji, prawdy, straty i poszukiwań samego siebie, że aż brak mi słów. Nie jem, nie pije, nie żyje własnym życiem bo CZYTAM!

Bohaterka mnie irytowała a historia strasznie mi się dłużyła. Zakończenie interesujące.

Video

Video