Oddam ci słońce

Otwarte
2015-08-12
2015-08-12
Dominika Cieśla-Szymańska
bliźniaki literatura amerykańska samotność tolerancja
Inne

Oficjalne recenzje i

Za co oddałbyś słońce?

672 324 37

2018 ocen

Piękna, przepiękna książka, by ją opisać brakuje słów! Dawno już czegoś takiego nie czułam. Historia przepełniona miłością, bólem, tajemnicami, aż emocje wylewały się z kartek. Musiałam wiele razy zatrzymać się i ochłonąć, by pomyśleć nad tym co się stało. Kibicowałam bohaterom do samego końca i miałam wielkie nadzieje, które się spełniły. Wszystko również jest oprawione niesamowitymi słowami, które zasługują by je podkreślić. Naprawdę polecam z całego serca!

Piękna książka. Dawno przy żadnej, nie płakałam tak, jak przy niej. Opowieść o rodzeństwie, miłości, raniących kłamstwach i uczynkach. O Jude i Noah'u, którzy próbują odnaleźć siebie na nowo, po stracie matki.
"Oddam ci słońce" staje się moją ulubioną książka. To jak ważna jest sztuka w życiu bohaterów i to, że po mimo wielu trudnych wydarzeń, rozdzielających bliźniaków, potrafili wrócić do siebie i przyznać się do błędu, urzekło mnie. Nie zapominajmy też o postaci Oscara!!!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

dałbym nawet 6/10 gdyby nie druga połowa książki która mnie pozytywnie zaskoczyła :)

Ta książka jest piękna! I to piękna pod wieloma względami, przede wszystkim językowo, fabularnie i emocjonalnie. A trafiła do mnie zupełnie przypadkowo - wygrałam niespodziankę. I naprawdę cieszę się, że mogłam ją przeczytać, gdyż nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. A ta historia zasługuje na zauważenie.

Głównymi bohaterami są bliźniaki Noah i Jude - wiele ich łączy, ale też wiele zaczyna dzielić. Opowieść skupia się na przeżyciach tej dwójki. Czytelnik wręcz wchodzi w głowę bohaterów, zna ich emocje i odczucia. Przeżywa wraz z nimi. Język jakim ta powieść jest napisana jest bogaty, plastyczny a zarazem niesprawiający trudności. Do tego wszechobecna sztuka i świetne poczucie humoru nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Fabuła jest perfekcyjnie przemyślana, rozdziały pisane z dwóch perspektyw sprawiają, że jest jeszcze bardziej wciągająca.

Wątki miłosne, zarówno heteroseksualny jak i homoseksualny są mistrzowskie. To jak autorka wzbudza w nas emocje jest niesamowite. Zakochanie wręcz wylewa się z kart powieści, między parami iskrzy tak, że czytając dostajemy rumieńców. Chemię między bohaterami czuć zanim oni w ogóle się dotkną i to jest cudowne. My nie potrzebujemy zapewnień, że im na sobie zależy, my to widzimy, a przede wszystkim czujemy! I to w przypadku obu par.

Relacje rodzinne, relacje między rodzeństwem oraz skrywane przez nich tajemnice są również interesujące. Nie wszystko jest takie na jakie wygląda na pierwszy rzut oka i tylko prawda oraz rozliczenie się z własnymi przewinieniami może na nowo scalić bliskich.

Historia niebanalna i wyjątkowa, smutna i dająca nadzieję. A także magiczna za sprawą wspaniałego języka,masy ciekawostek i wyobraźni. Zaznaczyłam wiele naprawdę pięknych cytatów, a na wspomnienie niektórych scen nie umiem się nie uśmiechnąć.

Napisać taką książkę to sztuka. Z czystym sumieniem mogę polecić tę opowieść.
Motywy: LGBT, miłość, rodzeństwo, bliźnięta, śmierć rodzica, artyści, sztuka, niezrozumienie.

Głównymi bohaterami są bliźniaki Noah i Jude - wiele ich łączy,...

Po lekturze jedynym żalem, jaki mam do Jandy Nelson, jest to, że napisała zaledwie dwie książki.

dnf ://

dnf ://

Cóż za styl, cóż za metafory, cóż za mistrzowska zabawa słowem. Obcowanie z tą książką było dla mnie jak bieganie po łące w letni poranek.

Niesamowita książka, która od teraz należy do grona moich ulubionych. Żałuję, że sięgnęłam po nią tak późno. Podobały mi się przepełnione porównaniami, bardzo dokładne opisy uczuć bohaterów. Jest to pierwsza książka, w której potrafię się odnaleść - utożsamić się z postaciami. Historia bliźniaków jest przepełniona niespodziankami. Jest to także jedna z nielicznych historii, przy której w niektórych momentach musiałam odłożyć książkę i chwilę pomyśleć.

Książka, którą na pewno przeczytam ponownie. Naprawdę ciężko było się od niej oderwać. W bardzo interesujący sposób ukazuje wpływ sztuki na ludzkie życie. Mimo kilku wątków, czasami o trudnej tematyce i ukazanych w powieści problemów, książka nie przytłacza i czyta się ją wyjątkowo przyjemnie. Bardzo wartościowa i refleksyjna, Zdecydowanie warta polecenia

Polecam. Idealny materiał na scenariusz, chociaż żaden film nie odda barw tej powieści, chwilami czułam się jakbym oglądała obrazy... literacko, językowo pozycja wyróżniająca się, dziękuję Tłumaczowi. Jedną gwiazdkę odejmuję za zbyt słodkie zakończenie.