Strefa śmierci

1998-01-01
1970-08-30
837186020X
Krzysztof Sokołowski

Okładka książki Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi Gary Braunbeck, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Ed Gorman, Joe Hill, Stephen King, Joe R. Lansdale, John Maclay, Richard Matheson, William F. Nolan, John Shirley, Whitley Strieber, F. Paul Wilson
Jest legendą: ... Gary Braunbeck, Ram...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan Burke, Michael Connelly, Thomas H. Cook, Nelson DeMille, Jeffery Deaver, Tess Gerritsen, Sue Grafton, Steve Hamilton, Edward D. Hoch, T. Jefferson Parker, Laurie R. King, Stephen King, Laura Lippman, Sara Paretsky, P.J. Parrish, Edgar Allan Poe, Peter Robinson, S. J. Rozan, Lisa Scottoline, Joseph Wambaugh
W cieniu Mistrza Lawrence Block, Jan...

Świetna pozycja, polecam!

Świetna pozycja, polecam!

Osobom poszukującym wrażeń i dreszczy niepokoju w świecie nadnaturalnych zjawisk ta książka nie przypadnie do gustu. Czytelnicy którzy wolą Kinga, który rozpracowuje bohaterów, nadaje im powoli kształt, budując konstrukcje z wydarzeń nadających barwy motywacjom będą ukontentowani. Powieść nie jest wybitna, ale jest solidna. Momentów grozy jest tu kilka. Opowieści wokół nich i o uczestniczących w nich bohaterów jest tu od groma. King nieśpiesznym prowadzeniem historii która rozciąga się na lata, nadaje jej realizmu, który bardziej zbliża czytelnika do bohaterów niż do wydarzeń rodem z Archiwum X. Jedynie przyczepię się do tłumaczenia tytułu, bo pod takim czytałem tą książkę. Lepiej oddającym sens książki i pasującym z resztą do tłumaczenia jest ten z nowego wydania - "Martwa strefa".

Chyba każdy widząc na okładce "Stephen King" wie, że to nie będzie thriller ani kryminał, że w książce pojawią się elementy grozy. W końcu nie bez powodu Stephen King określany jest mianem mistrza horroru.
Tytułowym bohaterem jest Johnny, który ulega wypadkowi samochodowemu w wyniku którego zapada w śpiączkę. Zanim Johnny się wybudza możemy zauważyć wpływ tego wypadku na rodzinę i bliskich bohatera. Wydaje mi się, że autorowi udało się przekazać cierpienie, które czuli najbliżsi Johnny'ego.
Johnny jest bohaterem, którego się lubi. W sumie u Kinga zawsze lubię tych pozytywnych bohaterów. Rozumiem ich uczynki, zachowania i im kibicuje. Johnny'ego też polubiłam, rozumiałam, choć w pewnym momencie tak strasznie chciałam, by coś się wydarzyło...
Tytułowa strefa śmierci bądź martwa strefa pojawia się co jakiś czas w powieści. U Johnny'ego po przebudzeniu niektóre słowa, miejsca znajdują się w martwej strefie. W pewnym momencie pomyślałam, że każdy z nas może mieć w sobie martwą strefę...
Przy okazji autor świetnie pokazał jak niektórzy wykorzystują ludzi naiwnych. Jacy bywają przy tym okrutni.
Antagonista był dość dobrze przedstawiony. Mogliśmy go dobrze poznać - jako zwykłego człowieka, który musi jakoś zarobić, jako człowieka, który miał już stanowisko i jako kogoś, kto mierzy jeszcze wyżej.
Ogólnie książka nie była straszna w tym znaczeniu, że po niej ciężko jest zasnąć, albo porusza pewne trybiki w mózgu, po których czujesz nieuzasadniony strach. Jednak miała w sobie coś, po czym można stwierdzić: "to King", "czuć jego styl".
Lektura zaczyna się niepozornie. Gdzieś już na wstępie można zauważyć coś nadprzyrodzonego. Jednak im dalej tym bardziej mrocznie, niepokojąco. Im dalej tym też ciężkiej się oderwać. W pewnym momencie ja nie potrafiłam przerwać czytania dopóki nie doszłam do końca. Dopiero wtedy, gdy doczytałam, zamknęłam książkę i stwierdziłam "ach, czyli to tak się kończy 😅"

Książka Kinga z jego pierwszych lat twórczości. Widać to w powieści. King w swoim najlepszym wydaniu.
Nauczyciel Johny Smith cudem unika śmierci w groźnym wypadku samochodowym. Zapada jednak w śpiączkę. Kiedy wreszcie odzyskuje świadomość, okazuje się, że jest w stanie oczytywać losy innych ludzi.
Jak Johny Smith, będzie chciał wykorzystać swój niezwykły talent? Bardzo dobra książka, nie mogłam się oderwać

Jak Johny Smith, będzie chciał wykorzystać swój niezwykły talent? Bardzo...

W pierwszej połowie świetna, ale od pewnego momentu zaczyna nużyć. Wolę filmową adaptację Cronenberga.

Ja też od połowy czytalam trochę na siłę. Typowy King ale taki bardziej klasy B.

Niczym szczególnym się nie wyróżnia i nie zostaje w pamięci na zawsze. Przeciętna.

Jest to moja pierwsza powieść Kinga. Bardzo podoba mi się jego styl pisania, ale mam wrażenie ze autor na siłę ciągnie pewne wątki. Książka od połowy przestała mnie zachwycać. Ogólnie mogę powiedzieć że jest w porządku, warta przeczytania.

• Stephen King
  • Stephen King