Nareszcie wolna!

Okładka książki Nareszcie wolna! Asia Bibi, Anne-Isabelle Tollet
Okładka książki Nareszcie wolna!
Asia BibiAnne-Isabelle Tollet Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2020-02-14
2020-02-14
Dorota Zańko

Okładka książki Bluźnierstwo Asia Bibi, Anne-Isabelle Tollet
Bluźnierstwo Asia Bibi, Anne-Isa...

Książka ciekawa, na pewno oddaje problem jakim jest brak wolności religijnej w Pakistanie. Czasami miałam trudność z chronologią opisywanych wydarzeń.
Po przeczytaniu książki trochę inaczej spojrzałam na problem prześladowanych chrześcijan, bo jak okazuje się czasem te prześladowanie nie wynika z przynależności religijnej, ale z popełnionych błędów - Asia Bibi odbija męża innej kobiecie - co ani nie jest chrześcijańskie, ani etyczne - czym sprowadza na siebie chęć zemsty pierwszej żony... Asia Bibi jest katoliczką, ale nie jest tak, że nie zgadza się z islamem w myśl każdy wierzy w swoją prawdę, z czym będą mieć problem jedynie prawdziwie nawróceni biblijnie chrześcijanie. Dlaczego taką linię argumentacji obiera? Z przekonań? Ze strachu przed radykałami islamskimi? Nie wiadomo. To co przeszła przez 10 lat na pewno jest nie do pozazdroszczenia. Pozostaje się cieszyć, że jest już wolna!

Książka poruszająca, ukazująca problemy z jakimi muszą się zmagać wyznawcy innych religii niż islam w Pakistanie. A nawet nie tylko oni, gdyż w imię źle rozumianej wiary ofiarami przestępstw na tle religijnym często padają też muzułmanie. Najczęściej ci zwykli, najbiedniejsi, którzy nie mają szans się bronić.

Mnie w książce urzekł przede wszystkim kontrast między sposobem przeżywania wiary (w tym wypadku katolickiej). Mieszkając w Polsce, która w dużej części jest katolicka, na wyciągnięcie ręki mamy Kościoły, sakramenty. Tyle, że staje się to dla nas tak oczywiste, oklepane, że często o tym zapominamy, może nawet nie doceniamy. Dla Asii kawałek Hostii "przemycony" do więzienia staje się najpiękniejszym prezentem. Mimo, że bycie katolikiem w kraju muzułmańskim jest przerażająco trudne i niebezpieczne, ona nigdy nie zwątpiła, nigdy nie wyrzekła się swojej wiary.

Minusem książki jest na pewno powtórzenie tego co zostało już wcześniej opisane w pierwszej książce Asi Bibi - Bluźnierstwo, przez co pierwsze sto stron jest nudne dla kogoś kto kilka dni wcześniej przeczytał wcześniejszą książkę.

Mnie w książce urzekł przede wszystkim kontrast między sposobem...

Ta książka to nie tylko świadectwo wiary, odwagi i miłości, które trzeba poznać. To również historia o nieludzkim okrucieństwie i braku sprawiedliwości. I Anne-Isabelle Tollet bardzo wyraźnie potrafiła pokazać, jakimi prawami rządzą się te dwie tak różne rzeczywistości.

Książka warta przeczytania. Ukazuje realia Pakistanu i fanatyzmu religijnego. Brawa za odwagę i wytrwałość dla Anne-Isabelle Tollet i innych osób, które miały wkład w uwolnienie Asi Bibi.

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Religia / Relacje
  • Autobiografie, biografie/ wątki biograficzne
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Nareszcie wolna!