Rozeznawanie duchów. Święty Ignacy uczy, jak świadomie kroczyć przez życie

Okładka książki Rozeznawanie duchów. Święty Ignacy uczy, jak świadomie kroczyć przez życie
Timothy M. Gallagher OMV Wydawnictwo: WAM religia
religia
The Discernment of Spirits: An Ignatian Guide to Everyday Life.
WAM
2016-01-01
2016-01-01
Marek Chojnacki
chrześcijaństwo św. Ignacy religia poradnik

Ojciec rekolekcjonista Timothy M. Galagher w książce zatytułowanej „ Rozeznawanie duchów. Św. Ignacy uczy jak świadomie kroczyć przez życie” zajmuje się 14 regułami rozeznawania duchów św. Ignacego Loyoli. Te reguły są to ćwiczenia duchowe pomagające w podążaniu przez życie drogą wiary, sprawiając tym samym, że sama wiara będzie bardziej uduchowiona. Istotnym elementem tych reguł jest walka z grzechem własnymi słabościami, określana też w dyskursie teologicznym jako walka z nieprzyjacielem , po prostu szatanem, Te 14 reguł dotyczy bardzo ważnych problemów: odchodzenia od Boga, a więc pojawiających się wątpliwości, powrotów do Boga, a więc ożywianie wiary na nowo, dalej pocieszeń duchowych, strapień duchowych. Omawiane są wszelkie rodzaje pocieszeń i strapień duchowych, także jak rozeznawać problemy. Celem tej książki jest przedstawienie tych koncepcji św. Ignacego, które mają pomóc czytelnikowi jak nauczyć się w swoim życiu duchowym pokornego i wytrwałego odróżniania dobrych duchów od złych. No i w efekcie rozeznwać to co jest dla każdego z nas dobre, prowadzi do Boga.

Autor omawiając te reguły świętego Ignacego omawia to wszystko na przykładach, chociażby świętych np. świętego Augustyna, Franciszka z Asyżu, innych znanych osób np. Pascala, kardynała Stefana Wyszyńskiego, i osób świeckich mniej znanych. Te przykłady mają uświadomić czytelnikowi, jak te osoby radziły sobie z rozeznawaniem duchów i walką ze złem.

Cieszę się, że za pośrednictwem tej książki miałem okazję zorientować się na czym o wszystko polega, jednak te tekst nie jest tekstem prostym. Autor snuje tutaj typowo teologiczne rozważania. Wynika z tego, żeby w pełni zrozumieć materię zagadnień mam wrażenie trzeba mieć dobrą orientacje teologiczną lub przynajmniej mieć bardzo głęboką wiarę o znajomość teologii opartą. Na pewno warto zapoznać się z tą książką i przemyśleć to wszystko.

Warto przeczytać.

Dodaj cytat z książki Rozeznawanie duchów. Święty Ignacy uczy, jak świadomie kroczyć przez życie