rozwińzwiń

Bluźnierstwo

Okładka książki Bluźnierstwo Asia Bibi, Anne-Isabelle Tollet
Okładka książki Bluźnierstwo
Asia BibiAnne-Isabelle Tollet Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN reportaż
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Blaspheme
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-08-22
Data 1. wyd. pol.:
2012-08-22
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-17112-4
Tłumacz:
Piotr Bachtin
Tagi:
wyznania muzułmanie religia
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nareszcie wolna! Asia Bibi, Anne-Isabelle Tollet
Ocena 6,3
Nareszcie wolna! Asia Bibi, Anne-Isa...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zapach śmierci1379 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
233 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1190
145

Na półkach:

Historia ubogiej, niewykształconej pakistańskiej chrześcijanki oskarżonej przez muzułmańskie kobiety, mieszkające w tej samej wsi, o obrazę Proroka Mahometa. Ale czy na pewno Prorok poczuł się obrażony? Gdzie był Bóg, kiedy Asia została skazana na karę śmierci przez powieszenie? Czy w takich sytuacjach chodzi o czyjeś uczucia religijne, czy satysfakcję fanatyków religijnych.? Po raz kolejny można przytoczyć słowa, że to "tylko ludzie ludziom zgotowali ten los"!

Historia ubogiej, niewykształconej pakistańskiej chrześcijanki oskarżonej przez muzułmańskie kobiety, mieszkające w tej samej wsi, o obrazę Proroka Mahometa. Ale czy na pewno Prorok poczuł się obrażony? Gdzie był Bóg, kiedy Asia została skazana na karę śmierci przez powieszenie? Czy w takich sytuacjach chodzi o czyjeś uczucia religijne, czy satysfakcję fanatyków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1716
1715

Na półkach:

To książka-apel rozpoczynająca się bezpośrednimi, rozpaczliwymi słowami – "Piszę do was z więzienia w Śechupurze w Pakistanie, w którym spędzam ostatnie dni mojego życia. Być może nawet ostatnie godziny. Tak powiedział mi sąd, który skazał mnie na śmierć. Boję się". – a kończąca się błagalną prośbą – "Skoro już mnie poznaliście, opowiedzcie innym moją historię. Przekażcie dalej. Wierzę, że to jedyna szansa, bym nie sczezła w tym więzieniu. Potrzebuję was! Ocalcie mnie!"
A pomiędzy tymi ujmującymi moje serce jak kleszcze zdaniami, historia opowiedziana prostymi słowami dziewczyny z pól trzciny cukrowej. Pakistańskiej chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo.
Początkowo nie mogłam zorientować się w sytuacji, tak absurdalne wydawało mi się oskarżenie i w jego wyniku przerażająca sytuacja opowiadającej i jej rodziny, ale powoli, w miarę snucia opowieści zawartej w krótkich rozdzialikach, którą pomogła spisać jej francuska dziennikarka i współautorka Anne-Isabelle Tollet, zrozumiałam, że jestem ostatnim ogniwem łańcucha pomocy dla kobiety, która stała się symbolem walki o zniesienie prawa wymierzonego w bluźnierców.
Z jej szczegółowych relacji, które swój początek miały feralnego dnia 14 czerwca 2009 roku, kiedy wypicie kubka wody ze studni należącej do muzułmańskich kobiet, wywołało oskarżenie o jej skalanie i wymianę zdań zakończoną oskarżeniem o bluźnierstwo, wyłonił się absurdalny obraz, w którym kobieta zostaje skazana na śmierć za kubek wody! Pozornie sytuacja mogła wyglądać na konflikt o podłożu religijnym, ale w miarę relacji bohaterki zajścia, obraz nabierał szerszej perspektywy, a opisywany problem, charakteru prawno-polityczno-społecznego. Asia w tym nieszczęściu miała szczęście (jeśli jeszcze żyje) być chrześcijanką, za którą ujął się minister do spraw mniejszości (chrześcijanin) i gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz cały świat chrześcijański z papieżem Benedyktem XVI na czele. Wszyscy razem podjęli walkę o uwolnienie Asii, nagłaśniając jej sytuację, chociażby poprzez orędzie papieskie, tę książkę czy utworzenie petycji.
Jednak ja dostrzegam tutaj inny problem.
Uwolnienie Asii, o ile to się stanie, nie zmieni sytuacji Pakistańczyków, dopóki nie zostanie zniesione prawo przeciw bluźnierstwu w ich kraju. Nagminnie wykorzystywane do wyrównywania rodzinnych i sąsiedzkich porachunków. Wiezienia pakistańskie pełne są takich skazanych, również muzułmanów, hinduistów i ahmadich, z których wielu "nie doczekuje wyroku, gdyż zabija się ich we własnych celach, zanim zdążą stawić się w sądzie". Giną z rąk współwięźniów lub strażników. Asia była świadkiem takiego samosądu. Zarinę, muzułmankę oskarżoną o bluźnierstwo, bo miała wypadek motocyklowy, w którym ucierpiał pomnik proroka Mahometa, zamordowano w nocy przy milczącej aprobacie współwięźniarek. To dlatego potrzebowałam na początku trochę czasu, by zrozumieć groteskę tej i podobnych sytuacji, u której podstaw leży prawo nadużywane przez fanatyków religijnych sterowanych przez skrajnie prawicową opozycję. Główną rolę w tej walce o władzę wiedzie partia Jamaat-e-Islami istniejąca od 1947 roku i dążąca to ustanowienia państwa muzułmańskiego opartego na szariacie. To w jej interesie leży zachęcanie ludzi do zbrodniczych działań i wykorzystywania prawa przeciw bluźnierstwu przeciwko mniejszościom religijnym oraz wywieranie nacisku na rząd, a o jej sile świadczą dwa udane zamachy na ministra i gubernatora, którzy stali po stronie Asii. A to już nie ma nic wspólnego z zasadami islamu, któremu wręcz szkodzą. To dlatego gwarantowane przez rząd równe prawa dla wszystkich obywateli Pakistanu, nie są akceptowane przez całe społeczeństwo. Problem ten komplikuje tradycja rozstrzygania sąsiedzkich konfliktów lub walk plemiennych poprzez kobiety, nie tylko oskarżane o bluźnierstwo, ale i gwałcone oraz oblewane kwasem.
Problem naświetlony przez Asię jest bardzo złożony, a ona sama, analfabetka z maleńkiej wioski w Pendżabie, szczęśliwa mężatka, matka pięciorga dzieci stała się mimo woli sprawą wagi państwowej, w której giną ludzie i symbolem walki o zniesienie prawa przeciwko bluźnierstwu, angażującej w konflikt rząd i opozycję pakistańską oraz wszystkich walczących o prawa człowieka na całym świecie. Jednak przede wszystkim stała się ofiarą okrutnej zbiorowej niesprawiedliwości, u której podstaw leży zwykły, ludzki, ponadreligijny fanatyzm.
Pozornie książka już nieaktualna, ale podobnych Asii jest więcej.

To książka-apel rozpoczynająca się bezpośrednimi, rozpaczliwymi słowami – "Piszę do was z więzienia w Śechupurze w Pakistanie, w którym spędzam ostatnie dni mojego życia. Być może nawet ostatnie godziny. Tak powiedział mi sąd, który skazał mnie na śmierć. Boję się". – a kończąca się błagalną prośbą – "Skoro już mnie poznaliście, opowiedzcie innym moją historię. Przekażcie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
950
942

Na półkach:

Autorka książki to pakistańska katoliczka skazana na wyrok śmierci za bluźnierstwo przeciw islamowi przez sąd Nankana w Pendżabie.
To prawdziwa historia kobiety, matki pięciorga dzieci, żony.

Śmierć za kubek wody. Dosłownie.
Upalny dzień. 40-letnia mieszkanka pakistańskiej wioski zbiera na cudzym polu owoce. Praca jest wyczerpującą.
Żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni. Studnia należy do muzułmańskiej społeczności, a Asia jest chrześcijanką, dlatego w opinii innych kobiet woda staje się „nieczysta”. Wybucha kłótnia, pada słowo: „Bluźnierstwo!”.
Przez słowa które wypowiedziala jej los został przesądzony "Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi"
W Pakistanie taki zarzut to śmierć.
14 czerwca 2009 roku Asia Bibi zostaje wtrącona do więzienia, gdzie czeka na wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie.
W jej obronie stanął gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz minister ds. mniejszości (chrześcijanin) – obydwaj zostali zamordowani przez fanatyków religijnych.
Asia dostała możliwość przejścia na Islam kosztem uwolnienia. Jednak odrzuciła tą propozycję. Nie wyrzekła się swojej religii.
Poruszająca historia Asii Bibi, opowiedziana przez nią samą zza murów więzienia, pokazuje nam jak wiele zła może wyrządzić religia oraz oskarżenie zbiorowe jednego człowieka.

Książka pisana jest przez samą Asia, jej wspomnienia nie tylko te źle, ale i radosne chwile które składały się na całe jej życie.

Została uwolniona przez Sąd Najwyższy dopiero w 2018r.
Jak mało trzeba by stracić wolność...

Autorka książki to pakistańska katoliczka skazana na wyrok śmierci za bluźnierstwo przeciw islamowi przez sąd Nankana w Pendżabie.
To prawdziwa historia kobiety, matki pięciorga dzieci, żony.

Śmierć za kubek wody. Dosłownie.
Upalny dzień. 40-letnia mieszkanka pakistańskiej wioski zbiera na cudzym polu owoce. Praca jest wyczerpującą.
Żeby się ochłodzić, pije wodę z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
542
395

Na półkach:

Nie chcę tutaj zbytnio oceniać całej sytuacji i podejścia do religii poszczególnych osób, ale czegoś mi tu brakuje w tej książce, wydaje mi się, jakby cała historia była z lekka niedopowiedziana. Czytałam tuż wcześniej "Pakistańską córkę", w której poruszane są bardzo podobne problemy, ale w tamtej pozycji było podane również tło - czyli sytuacja polityczna, religijna i cały niepokój związany z terrorystami, tutaj tego nie ma i być może przez to czuję niedosyt. A moze po prostu to przepaść między wykształconą Pakistanką a tą niewykształconą? Nie mam pojęcia, ale polecam bardziej "Pakistańską córkę" :)

Nie chcę tutaj zbytnio oceniać całej sytuacji i podejścia do religii poszczególnych osób, ale czegoś mi tu brakuje w tej książce, wydaje mi się, jakby cała historia była z lekka niedopowiedziana. Czytałam tuż wcześniej "Pakistańską córkę", w której poruszane są bardzo podobne problemy, ale w tamtej pozycji było podane również tło - czyli sytuacja polityczna, religijna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
94
90

Na półkach: ,

Jestem w głębokim szoku jakie prawo, zasady i zwyczaje panują w krajach muzułzańskich. A właściwie jaki terror wprowadzili islamiści. Ludzie skazani na wyroki odsiadki lub śmierci za "obrazę wiary" jak bohaterka Asia, bo skorzystała z tej samej wody w czasie pracy, inni za uderzenie w posąg proroka tamtej wiary w czasie wypadku kiedy stracili panowanie nad pojazdem, a także wiele innych sytuacji opisanych w książce. To niepojęte jak bestialsko są tam traktowani ludzi. Duży szok.

Jestem w głębokim szoku jakie prawo, zasady i zwyczaje panują w krajach muzułzańskich. A właściwie jaki terror wprowadzili islamiści. Ludzie skazani na wyroki odsiadki lub śmierci za "obrazę wiary" jak bohaterka Asia, bo skorzystała z tej samej wody w czasie pracy, inni za uderzenie w posąg proroka tamtej wiary w czasie wypadku kiedy stracili panowanie nad pojazdem, a także...

więcej Pokaż mimo to

avatar
271
129

Na półkach:

Bycie chrześcijaninem w muzułmańskim kraju to nie przelewki. To nie tak jak u nas, że w niedzielę do kościółka, a na co dzień wszystko jedno w co się wierzy i jak się żyje. Tam - to jest kwestia życia lub śmierci. Historia Asii Bibi pokazuje, że nawet mimo pozornie dobrych relacji z muzułmanami, bycie chrześcijaninem jest w tych krajach "solą w oku", a otwarte przyznanie się do wiary ("Jezus za mnie umarł, a co dla Was zrobił Wasz Prorok?") może się skończyć tragicznie. Asia jest w więzieniu do tej pory, to już 8 lat. Kto z nas byłby gotowy na takie męczeństwo za wiarę?

Bycie chrześcijaninem w muzułmańskim kraju to nie przelewki. To nie tak jak u nas, że w niedzielę do kościółka, a na co dzień wszystko jedno w co się wierzy i jak się żyje. Tam - to jest kwestia życia lub śmierci. Historia Asii Bibi pokazuje, że nawet mimo pozornie dobrych relacji z muzułmanami, bycie chrześcijaninem jest w tych krajach "solą w oku", a otwarte przyznanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
243
199

Na półkach: , ,

Książkę chciałam przeczytać by poznać zwyczaje oraz kulture Pakistanu oraz prawdziwą historię, którą przyczyni się do nakłonienia ludzi do podpisaniaperycji, która pomoze w uwielnieniu Asi Bibi.
Asia została " nieslusznie" skazana za bluznierstwo obraze Proroka.
Może i by dało sie to "zjeść" gdymy nie to że książka jest straszliwie rozwleczona.
Mam żal... bo po doskonalym " Zakladniku Isis" z masą opisów ta historia to takie odklepanie a przecież cierpi tam człowiek. Miała być apelem pomocom a jednak totalna klapa

Książkę chciałam przeczytać by poznać zwyczaje oraz kulture Pakistanu oraz prawdziwą historię, którą przyczyni się do nakłonienia ludzi do podpisaniaperycji, która pomoze w uwielnieniu Asi Bibi.
Asia została " nieslusznie" skazana za bluznierstwo obraze Proroka.
Może i by dało sie to "zjeść" gdymy nie to że książka jest straszliwie rozwleczona.
Mam żal... bo po doskonalym "...

więcej Pokaż mimo to

avatar
103
9

Na półkach: ,

Wstrząsająca historia. Wstrząsająca jest niesprawiedliwość z jaką została potraktowana Asia nie popełniwszy żadnego przestępstwa. Przerażające są różnice kulturowe i sposób traktowania drugiego człowieka, a kobiet w szczególności. Przerażające jest też to, że tyle wysoko postawionych osób nie było w stanie wpłynąć na jej uwolnienie, a za samą chęć pomocy zapłacili życiem. Trudno pomieścić w głowie wiedzę, że tak wiele jest nienawiści w ludziach, którzy działają w imię swojej wiary...

A sama książka, no cóż, przeczytałam ją bo wiedziałam, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, ale gdyby było inaczej pewnie odłożyłabym ją po pierwszych kilku stronach. Rozumiem, że jest to historia o prostej kobiecie, nie umiejącej czytać i pisać, do tego opowiedziana w pierwszej osobie, ale wierzę, że można ją było przedstawić nie upraszczając języka i dialogów aż do tego stopnia.

Wstrząsająca historia. Wstrząsająca jest niesprawiedliwość z jaką została potraktowana Asia nie popełniwszy żadnego przestępstwa. Przerażające są różnice kulturowe i sposób traktowania drugiego człowieka, a kobiet w szczególności. Przerażające jest też to, że tyle wysoko postawionych osób nie było w stanie wpłynąć na jej uwolnienie, a za samą chęć pomocy zapłacili życiem....

więcej Pokaż mimo to

avatar
530
62

Na półkach: ,

Historia Asi Bibi jest poruszająca. Zwyczajna dziewczyna ze wsi, która od kilku lat siedzi w więzieniu. Za co? Za "bluźnierstwo", jak mówią jej oskarżyciele. Tak naprawdę jest skazana na śmierć na to, że broniła swojej wiary. Dla wielu ludzi jest to przerażające, że można skazać na śmierć na błahostkę lub nie za swój czyn...

Asia do końca jest wierna swojej wierze i to jest piękne.

Historia Asi Bibi jest poruszająca. Zwyczajna dziewczyna ze wsi, która od kilku lat siedzi w więzieniu. Za co? Za "bluźnierstwo", jak mówią jej oskarżyciele. Tak naprawdę jest skazana na śmierć na to, że broniła swojej wiary. Dla wielu ludzi jest to przerażające, że można skazać na śmierć na błahostkę lub nie za swój czyn...

Asia do końca jest wierna swojej wierze i to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
229

Na półkach: ,

Ciekawa, poruszająca historia kobiety, która za bluźnierstwo została skazana na śmierć. Polecam

Ciekawa, poruszająca historia kobiety, która za bluźnierstwo została skazana na śmierć. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  297
 • Chcę przeczytać
  266
 • Posiadam
  84
 • Ulubione
  9
 • Literatura faktu
  8
 • 2013
  7
 • 2012
  4
 • Teraz czytam
  4
 • Chcę w prezencie
  3
 • 2020
  2

Cytaty

Więcej
Asia Bibi Bluźnierstwo Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także