Kościuszko. Książę chłopów

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Seria:
- Fortuna i fatum
- Tytuł oryginału:
- Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2011-04-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-04-21
- Liczba stron:
- 476
- Czas czytania
- 7 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788374149303
- Tłumacz:
- Jarosław Mikos
- Tagi:
- Kościuszko bohater insurekcja
Jest w Polsce wielu bohaterów, a z niektórymi - wielki kłopot. Albo dezawuuje się ich działalność, albo zostają wciągnięci w tryby mechanizmów legendotwórczych. Tadeusz Kościuszko, kojarzony głównie z insurekcją - a ściślej biorąc, z obrazami Michała Stachowicza czy Jana Matejki - bardzo szybko został ubrązowiony i postawiony na piedestale. Książka Alexa Storozynskiego daje szansę innego spojrzenia na człowieka, o którym trzeci prezydent USA Thomas Jefferson powiedział: „Najczystszy spośród synów wolności, jakiego znałem". Autor nie dał się uwieść ani polskiej, ani amerykańskiej wersji legendy, co pozwoliło mu na obiektywne wykorzystanie źródeł, pochodzących i z jednej, i z drugiej strony oceanu. Storozynski przypomina nie tylko szereg osobistych zalet i umiejętności Kościuszki, m.in. jego pracowitość, doskonałą znajomość taktyki i strategii wojskowej, zdolności i wykształcenie inżynieryjne oraz niebywałą pomysłowość w tej dziedzinie (zwycięstwo w kluczowej dla historii USA bitwie pod Saratogą zawdzięczają Amerykanie w dużej mierze zbudowanym przez Kościuszkę fortyfikacjom),ale także wskazuje, jak dalece jego poglądy polityczne i społeczne wykraczały poza epokę: „Zdumiewający był jego dobrze znany testament, w którym [...] pisał do Thomasa Jeffersona, że afrykańscy niewolnicy zasługują na wolność i powinni «poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie» oraz że każdy z nich powinien otrzymać wykształcenie i «czynić siebie samego możliwie najszczęśliwszym». [...] Kościuszko walczył jednak także o prawa chłopów, Żydów, amerykańskich Indian, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. Był prawdziwym księciem tolerancji". Storozynski podkreśla, że pilnował się, by książka nie miała charakteru hagiografii. Właśnie dzięki temu można lepiej i bliżej poznać Kościuszkę wraz z jego (rozlicznymi) zaletami oraz (nielicznymi) wadami, by w portrecie tego człowieka dostrzec rysy wielkiego dowódcy, wybitnego męża stanu i gorącego orędownika wolności.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 290
- 123
- 57
- 17
- 11
- 8
- 7
- 6
- 5
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Jestem tą książką szczerze oczarowany. Życie Kościuszki przypada na czasy wyjątkowych przemian - od powstania Stanów Zjednoczonych i rewolucji francuskiej aż po rozbiory Polski a autor potrafi wykorzystać ten fakt tworząc niesamowicie barwna i lekką opowieść o życiu człowieka, który wyprzedzał intelektualnie swoją epokę o conajmniej 150 lat. Niezwykła lekcja historii, którą czyta się jednym tchem. Podziwiam ogrom pracy włożony w przebrnięcie przez masę materiałów źródłowych. Zdecydowanie czuć w tej książce fascynacje autora samym Kościuszką i mi ta fascynacja udzieliła się w podobnym stopniu. 10/10 gorąco polecam!
Jestem tą książką szczerze oczarowany. Życie Kościuszki przypada na czasy wyjątkowych przemian - od powstania Stanów Zjednoczonych i rewolucji francuskiej aż po rozbiory Polski a autor potrafi wykorzystać ten fakt tworząc niesamowicie barwna i lekką opowieść o życiu człowieka, który wyprzedzał intelektualnie swoją epokę o conajmniej 150 lat. Niezwykła lekcja historii, którą...
więcej Pokaż mimo toKsiążka dosyć dobra. Autor we wstępie wspomina, że chciał znaleźć wady Kościuszki i wskazuje, że jego bezkompromisowość była takową. Dodałbym do tego niezrozumienie otaczającego go świata co jest bardzo ewidentne w tym, że do śmierci wierzył, że Jefferson wykona jego testament. Nie mówiąc o tym, że jego ukochana Ameryka dekady po rewolucji dalej nie znosiła niewolnictwa. Za bardzo tego nie wspomina w późniejszych latach. Bohater pełen wartości wyprzedzających czasy, w których żył. Przy tym również naiwny i wykorzystywany. Stawia trafne diagnozy (szlachta, kler),ale nie potrafi za dużo z tym zrobić, często antagonizując przeciwko sobie obydwie grupy. Nie był politykiem, był żołnierzem i przebija się to ze stron jego biografii. Idealny materiał na Hollywoodzki film z dużym budżetem. Szkoda, że we współczesnej Polsce tak bardzo celebrowany jest Piłsudski, a tak mało Kościuszko. Cóż, może kiedyś doczekamy się jego 5 minut sławy w XXI wieku. Tak czy siak był Wielkim człowiekiem.
Książka dosyć dobra. Autor we wstępie wspomina, że chciał znaleźć wady Kościuszki i wskazuje, że jego bezkompromisowość była takową. Dodałbym do tego niezrozumienie otaczającego go świata co jest bardzo ewidentne w tym, że do śmierci wierzył, że Jefferson wykona jego testament. Nie mówiąc o tym, że jego ukochana Ameryka dekady po rewolucji dalej nie znosiła niewolnictwa. Za...
więcej Pokaż mimo toRewelacyjnie napisana biografia. Nigdy nie lubiłam historii, wydawała mi się zawsze nudna.. I nigdy nie sądziłam, że będę zachwycać się Kościuszką. A jednak. Akcja goni akcję, cytaty nie nużą a o dziwo, podkręcają przekaz. M.in. Kościuszko zaprojektował fortecę, w której jego przyjaciel, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Jefferson utworzył szkołę wojskową w West Point! Książka jest pełna takich smaczków. Walczył o zniesienie niewolnictwa, wyjątkowo krytycznie wypowiadał się o klerze, żyjących z chłopów pańszczyźnianych. Miło czytało się książkę, mając świadomość, że Polak był tak wszechstronnie wykształconym obywatelem swiata. I pianino, i pirotechnika i malarstwo i wojskowość. Troszkę laurka. Ale Warto.
Rewelacyjnie napisana biografia. Nigdy nie lubiłam historii, wydawała mi się zawsze nudna.. I nigdy nie sądziłam, że będę zachwycać się Kościuszką. A jednak. Akcja goni akcję, cytaty nie nużą a o dziwo, podkręcają przekaz. M.in. Kościuszko zaprojektował fortecę, w której jego przyjaciel, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Jefferson utworzył szkołę wojskową w West...
więcej Pokaż mimo togdyby tylko podręczniki szkolne, były napisane z chociaż ułamkiem polotu, merytoryki i przystępności co "Kościuszko" nauka historii byłaby dużo wspanialsza!
gdyby tylko podręczniki szkolne, były napisane z chociaż ułamkiem polotu, merytoryki i przystępności co "Kościuszko" nauka historii byłaby dużo wspanialsza!
Pokaż mimo toŚwietna biografia jednego z największych Polaków w historii - sięgnałem po nią, bo uznałem, że wiem bardzo niewiele na temat Kościuszki, raptem podstawowe fakty, ale nawet nie wiedziałem co działo się z nim po insurekcji. Autor bardzo zrecznie i przystępnie dla czytelnika opisał wszystkie okresy życia generała - od czasów młodości, poprzez ucieczkę z Rzplitej, walki o niepodległość USA w latach 1776-84, potem powrót do Polski, rozbiory i powstanie. Ostatnia część skupia się na losach bohatera wolności, tułaczce po świecie, starości w Szwajcarii oraz losach jego majątku i testamentu. Muszę przyznać, że nie zdawałem sobie sprawy jak wielkiego kalibru był to człowiek, jestem pod przeogromnym wrażeniem. W panteonie Polaków, gdyby był odpowiednik góry Rushmore, to rezerwuję dla niego jedno z 4 miejsc.
Świetna biografia jednego z największych Polaków w historii - sięgnałem po nią, bo uznałem, że wiem bardzo niewiele na temat Kościuszki, raptem podstawowe fakty, ale nawet nie wiedziałem co działo się z nim po insurekcji. Autor bardzo zrecznie i przystępnie dla czytelnika opisał wszystkie okresy życia generała - od czasów młodości, poprzez ucieczkę z Rzplitej, walki o...
więcej Pokaż mimo toAż dziw bierze, że do tej pory nikt nie nakręcił filmu na temat Kościuszki. Ta książka to gotowy scenariusz.
Tadeusz Kościuszko - cóż głównie kojarzy nam się z insurekcją i upadkiem Rzeczypospolitej. Warto przeczytać tą biografię, aby rozszerzyć nieco spojrzenie na naszego bohatera. Znajdziemy tu intrygi, historie miłosne, przyjaźnie, czyli to co cechuje każdego człowieka. Do tego to niesamowity wykład historyczny dotyczący Stanów Zjednoczonych, Europy, Polski i Polaków końca XVIII i początków XIX wieku. Naprawdę solidna lekcja historii. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenie, to brak skaz głównego bohatera. Nawet naiwność polityczna przypisywana Polakom jako cecha negatywna, u Kościuszki wygląda zgoła inaczej. To oczywiście zabieg autora, który chciał przedstawić Kościuszkę w jak najlepszym świetle, zapomniał tylko, że każdy człowiek z krwi i kości ma swoje wady. Niemniej jednak, dawno nie czytałem tak dobrej biografii.
Aż dziw bierze, że do tej pory nikt nie nakręcił filmu na temat Kościuszki. Ta książka to gotowy scenariusz.
więcej Pokaż mimo toTadeusz Kościuszko - cóż głównie kojarzy nam się z insurekcją i upadkiem Rzeczypospolitej. Warto przeczytać tą biografię, aby rozszerzyć nieco spojrzenie na naszego bohatera. Znajdziemy tu intrygi, historie miłosne, przyjaźnie, czyli to co cechuje każdego człowieka....
Świetnie napisane, wiele szczegółów a jednak tak lekko i szybko strony lecą!
Świetnie napisane, wiele szczegółów a jednak tak lekko i szybko strony lecą!
Pokaż mimo toZ tej książki dowiedziałam się więcej o historii Polski niż przez trzy lata liceum. Autor wykonał kawał dobrej (i na pewno bardzo czasochłonnej) roboty gromadząc ogromną ilość materiału i przekazując go czytelnikowi w przystępny sposób. Udało mu się również zachować dobre proporcje w przedstawieniu dziejów w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Jedyny, drobniutki minus to niewykorzystanie potencjału niektórych zabawnych wątków życia Kościuszki.
Książka zarówno dla miłośników historii, jak i dla kompletnych kapelutów, jak ja.
Z tej książki dowiedziałam się więcej o historii Polski niż przez trzy lata liceum. Autor wykonał kawał dobrej (i na pewno bardzo czasochłonnej) roboty gromadząc ogromną ilość materiału i przekazując go czytelnikowi w przystępny sposób. Udało mu się również zachować dobre proporcje w przedstawieniu dziejów w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Jedyny, drobniutki minus to...
więcej Pokaż mimo toKsiążkę czyta się szybko, wciąga jak dobra powieść, gdyż jest świetnie napisana, oraz oczywiście mamy do czynienia z wyjątkowym życiorysem, wielkiego człowieka.
Chciałem jednak zwrócić uwagę na kwestię wiary Kościuszki i jego podejścia do Kościoła, i pewnego mankamentu w tej kwestii autora.
Niektórzy niestety starają się teraz generalizować, stawiając Kościuszkę w roli antykościelnej, a nawet antychrześcijańskiej, poprzez bezpośrednie używanie/stosowanie jego słów, poglądów do dzisiejszych czasów bez przedstawienia szerszego kontekstu wszystkich Jego wypowiedzi i zrozumienia czasów, w których je wypowiadał. Z resztą nie dotyczy to tylko tematu wiary/kościoła.
Kościuszko szanował duchownych, którzy kierowali się wartościami (popierał ich),a nie tych co wykorzystywali Kościół dla bogactwa i przede wszystkim nie tych, co popierali niewolnictwo chłopów. Taki Kościół, bez względu na formę/wyznanie, który popierał niewolnictwo, godził w podstawowe wartości, powinien był być oddzielony od państwa i kształcenia młodzieży.
Co do mankamentu autora, to autor mówi nam w kilu miejscach, że Kościuszko był deistą, nie podając przy tym dowodów. Na szczęście autor dodaje: ,,Kościuszko, choć był rozczarowany rolą, jaką Kościół katolicki odgrywa w utrzymywaniu poddaństwa chłopów, głęboko wierzył w ważne znaczenie modlitwy i okazywania szacunku Bogu.", oraz przede wszystkim przedstawia nam osobistą modlitwę Kościuszki, która jednoznacznie zaprzecza jego deistycznemu podejściu do wiary, gdyż prosi w niej o sprawczą interwencję Boga w jego życie, przez Pana Chrystusa. Jest to przykład pięknej, chrześcijańskiej modlitwy.
Modlitwa Kościuszki:
,,Boże wszechmogący, który duchem Twoim zażywiasz światów miliony, któryś i mnie kazał żyć na tym padole płaczu dla celów mnie niewiadomych, spraw, bym postępował po nim drogami Tobie wdzięcznemi. Daj mi czynić dobrze; strzeż mnie od złego; hamuj chucie popędliwości mojej, daj poznać prawdziwą Twą prawdę, nie zmąconą żadnemi błędami ludzkiemi. Błogosław, o Boże, krajowi, krewnym, przyjaciołom, dobrodziejom, ziomkom, całemu plemieniu ludzkiemu; a kiedy przyjdzie ostania godzina moja, kiedy i dusza rozłączy się z ciałem, spraw, by stanęła w obliczu Twoim, w przybytku błogosławionych, i poznać mogła dziś niepojętą tajemnicę świata. Nie zatracaj mnie na wieki. Ale daj mnie stanąć w obliczu Twoim, w przybytku błogosławionych, o co proszę przez Jezusa Chrystusa naszego Zbawiciela. Amen."
Świeć Panie nad Jego piękną duszą! Amen.
Książkę czyta się szybko, wciąga jak dobra powieść, gdyż jest świetnie napisana, oraz oczywiście mamy do czynienia z wyjątkowym życiorysem, wielkiego człowieka.
więcej Pokaż mimo toChciałem jednak zwrócić uwagę na kwestię wiary Kościuszki i jego podejścia do Kościoła, i pewnego mankamentu w tej kwestii autora.
Niektórzy niestety starają się teraz generalizować, stawiając Kościuszkę w roli...
Fenomelna biografia. Ciekawa, bez zbędnych szczegółów o wczesnym dzieciństwie itp. Wciągająca niczym powieść.
Fenomelna biografia. Ciekawa, bez zbędnych szczegółów o wczesnym dzieciństwie itp. Wciągająca niczym powieść.
Pokaż mimo to