Irma

Marcin Gryglik Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
Zysk i S-ka
2020-01-28
2020-01-28
Literatura polska kryminał retro Warszawa lata 60. morderstwo śledztwo PRL milicja film polski aktorzy aktorki reżyserzy

Kto zabił?

Myślałem , że to będzie prawdziwy kryminał retro . A tu wyszło pseudo retro . Nie było to zbyt interesujące a i zakończenie przewidywalne . Za dużo obyczajowości jak na kryminał . Nie przekonała mnie ta pozycja .

Rok 1964. Czasy Gomułki. Totalitaryzm. Szalone imprezy w oparach wódki i papierosowego dymu. Wybitny reżyser Zygmunt Weber zostaje znaleziony martwy na planie swojego najnowszego filmu. Odbyła się na nim egzekucja z zimną krwią. Milicja odkrywa, że nikt za nim nie tęskni a wręcz ludzie oddychają z ulgą. Do współpracy przy śledztwie zostaje zwerbowana Irmina Rawska. Młoda aktorka, uzależniona od morfiny o skomplikowanym życiu miłosnym. Wkracza w świat filmu, pełen romansów i intryg.

Książka w mocnym klimacie lat 60-tych. Czuć na każdym kroku korupcję oraz władzę znajomości i pieniądza. Spotykamy niemoralne propozycje i spełnianie frywolnych pokus W powietrzu unosi się zapach opiatu i innych narkotyków. Bardzo fajny klimat. Książka prowadzona jest płynnie bez większych skoków czy spadków akcji. Bohaterowie dobrze opisani, łatwo można się do nich przywiązać i od początku wczuć w ich rolę. Dużym plusem jest zakończenie, które mogło się wydarzyć tylko w tamtych czasach. Nie jest to kryminał w pełnej odsłonie, a bardziej obyczajówka z wątkiem kryminalnym w tle. Jak dla mnie warto przeczytać w wolnej chwili zwłaszcza, że imię Irmina jest tak rzadko spotykane.
⬇️

Sex, drugs i rock'n'roll - bez rock'n'roll'a.

Co to oznacza? że książka jest napisana miałko. Bardzo miałko. Choć temat zły nie jest. Gdyby miał to być pomysł na film, to ocena byłaby wyższa. Być może nawet zdecydowanie wyższa. Natomiast jako powieść... cóż, jest mdła, miałka i nijaka.

Do tego - Ogromny i trudny temat. Brak przygotowania merytorycznego, brak klimatu i researchu. Zbyt duzy i zbyt trudny temat.

(fragment recenzji opublikowanej nakanapie)

Sex, drugs i rock'n'roll - bez rock'n'roll'a.

Podobała mi się. Pamiętam tamte lata. Może trochę za bardzo stalinowskie (chodzi o dialogi). Z mojej pamięci (byłem dzieckiem) to już nie było takich fanatyków.

Irma Rawska. Cóż to za kobieta! Piękna, uzdolniona, z przyszłością. Aktorka uwikłana w system i zależności personalne co wpływało na jej postępowanie. Ona stara się wyrwać z pajęczyny, ale to jest trudne o ile nie niemożliwe. Akcja powieści dzieje się w latach sześćdziesiątych gdy władza była represyjna i łamała ludzi szantażem, kusiła sukcesem w zamian za szpiegowanie i donosy. Bohaterom powieści trudno było być w porządku wobec kolegów. Taki paszport otrzymywały tylko jednostki zasłużone albo takie, które nie miały rodziny za granicą. Powieść pełna jest wątpliwych moralnie ludzi. Zastrzelony zostaje Zygmunt Weber, wybitny reżyser i ulubieniec władzy. Jakoś nikt po nim nie płacze i nie tęskni za nim, bo to zły człowiek był. Śledztwo się toczy, Irma wije się jak piskorz a na jaw wychodzą coraz to nowe grzechy Webera a liczba podejrzanych rośnie. W końcu bramy więzienia zatrzaskują się za winnymi. Milicja odtrąbiła sukces. Tylko czy to już koniec tej opowieści? Co z Irmą? Polecam. Podobał mi się klimat książki, nietypowy czas i miejsce akcji oraz miotający się jak muchy w sieci pająka bohaterowie.

Akcja książki dzieje się w latach 60. i choć autor przyznaje, że w 1964 "nie było go jeszcze w planach" to wydaje mi się, że całkiem przyzwoicie przedstawił tamte lata.
Fabuła ciekawa, wciągająca. W połowie zaczęłam się zastanawiać, co wydarzy się dalej... A wydarzyło się coś przewrotnego, czego się nie spodziewałam, ale w żadnym wypadku nie był to nieprawdopodobny zwrot akcji. Wszystko miało sens. Jako czytelnik jestem ukontentowana taką intrygą :)
Dodatkowo na plus lektor w audiobooku. Tak przyjemnego głosu już dawno nie słyszałam!

Nie znam autora,nie znam lektora ale wspólnie spędzone godziny były ekscytujące. Mam słabość do czasów PRL-u dlatego powieść obyczajowo-kryminalna z tamtych lat wraz z powiązaniem wojennym jest perełką dla mnie. Gorąco polecam zainteresowanym.

Kolejny polski pisarz kryminalny. Tym razem padło na Marcina Gryglika. Przed przeczytaniem książki zainteresował mnie okres w jakim rozgrywa się książka. A są to lata 60 XX wieku. Jak wiemy okres komuny, dużej ilości agentów UB i ciągłej infiltracji. Ginie znany reżyser zastrzelony przez kogoś ze ścisłego grona aktorów lub osób działających w filmie. Autor dobrze przedstawił tą warstwę społeczną. Mamy tu również milicjantów którzy próbują rozwikłać tą sprawę. Postanawiają wciągnąć w to aktorkę tytułową Irmę która ma być ich kretem w środowisku filmowym. Brakowało mi trochę bardziej nakreślenia epoki w której toczyła się akcja. Książka jak dla mnie troszkę zbyt długa, akcja w środku się wlecze, ale końcówka bardzo ciekawa, do końca nie wiadomo kto jest winny.

dawno nie słuchałam tak nudnej ksiązki
historia sama w sobie względnie ok, ale niewyobrażalnie nudna w odbiorze (wersja audiuo) - trudno mi sobie wyobrazić, zeby na papierze to się miało znacznie lepiej prezentować

King też napisał ksiązkę oddającą klimat lat 60., cóż.... Kingowi się udało wciągnąćmnie, panu, któego nazwiska nawet nie pamiętam - nie

dawno nie słuchałam tak nudnej ksiązki

• Recenzenckie